جایزه معماری پریتزکر1

 

جایزه معماری پریتزکر (Pritzker Architecture Prize) که هر سال به یک معمار زنده بخاطر کارهای بزرگ دوران زندگی­اش اهدا می­گردد، توسط خانواده پریتزکر و از طریق بنیاد هایت (Hyatt Foundation) در سال 1979 بنیان گذاشته شد. هدف این جایزه که اغلب به عنوان «نوبل معماری»، «معتبرترین جایزه معماری» و یا «بزرگترین افتخار رشته معماری» توصیف می­شود، بزرگداشت یک معمار زنده است که کارهای ساخته­شده او نشان­دهنده مجموعه­ای از ویژگی­هایی همچون استعداد، بینش و تعهد بوده و از طریق هنر معماری کمک­های قابل­توجه و ماندگاری به بشریت و محیط ساخته­شده عرضه کرده باشد.

عنوان جایزه از نام خانواده پریتزکر گرفته شده است که از دیرباز بخاطر پشتیبانی از فعالیت­های آموزشی، مذهبی، خیریه اجتماعی، علمی، پزشکی و فرهنگی در شیکاگو مشهور بوده­اند. خانواده پریتزکر به علت علاقه شدیدشان به ساختمان که ناشی از اشتغال آنان به توسعه هتل­های هایت (Hyatt Hotels) در اقصی­نقاط جهان می­باشد و همچنین بدین خاطر که معماری به عنوان یک تلاش خلاقانه در جوایز نوبل در نظر گرفته نشده است، رشته معماری را برای اعطای جایزه برگزیده­اند.

توماس جی. پریتزکر (Thomas J. Pritzker)، رئیس کنونی بنیاد هایت، در خصوص تاریخچه جایزه پریتزکر چنین توضیح می­دهد: «خانواده ما به عنوان ساکنان بومی و اصیل شیکاگو، بخاطر زندگی در خاستگاه آسمانخراش­ها، شهری مملو از ساختمان­های طراحی­شده توسط طلایه­داران معماری همچون لوئیس سالیوان، فرانک لویدرایت، میس ون­دررو و بسیاری از افراد دیگر، اطلاعات و آگاهی زیادی درباره معماری داشتند.» او در ادامه می­گوید: «ما در سال 1967 یک ساختمان نیمه­تمام خریداری کردیم تا آن را به دفتر هایت در آتلانتا تبدیل کنیم. آتریوم بالاآمده آن در همان حالت اصلی­اش به خوبی قابل استفاده بود و از این­رو به بخش نمادین هتل­های هایت در سراسر جهان تبدیل شد. خیلی زود تأثیر مسلم این طرح بر حال­وهوای مهمانان و طرز برخورد کارمندان­مان مشخص گشت. با اینکه معماری شیکاگو توجه ما را نسبت به هنر معماری جلب نموده بود، لیکن کار ما برای طراحی و ساخت هتل­ها، ما را از تأثیری که معماری می­تواند بر رفتار انسان داشته باشد، آگاه نمود. از این­رو در سال 1978، زمانی که ما به فکر بزرگداشت معماران زنده افتادیم، کاملاً متأثر از هنر معماری بودیم. پدر و مادرم بر این باور بودند که یک جایزه هدف­مند، گذشته از اینکه باعث افزایش و تقویت آگاهی و توجه عمومی نسبت به ساختمان­ها خواهد شد، خلاقیت بسیار زیادی نیز در حرفه معماری ایجاد خواهد نمود.»

 

 موضوعات: