جایزه معماری پریتزکر2

 

از سال 1979 تاکنون، هر سال یک برنده برای جایزه معماری پریتزکر انتخاب شده است، بجز سال­های 1988 و 2001 که در هر یک از این سال­ها دو برنده برای دریافت جایزه معرفی گردید. نخستین بار در سال 1988، به مناسبت جشن دهمین سالگرد برگزاری جایزه، گوردن بون­شافت (Gordon Bunshaft) از ایالات متحده و اسکار نیمه­یر (Oscar Niemeyer) از برزیل، مشترکاً برای دریافت جایزه انتخاب شدند. در سال 2001 نیز ژاک هرزوگ (Jacques Herzog) و پی­یر دمورن (Pierre de Meuron)، دو شریک از یک شرکت سویسی، به عنوان برنده جایزه انتخاب گردیدند، زیرا داوران معتقد بودند که این دو معمار چنان تنگاتنگ یکدیگر کار می­کنند که هر یک در واقع توانایی­ها و استعدادهای آن دیگری را تکمیل می­کند و کار آنان حاصل همکاری­های صادقانه و درازمدتی است که قدردانی از یکی آنان، بدون تجلیل از دیگری را ناممکن می­کند.

بسیاری از روش­های برگزاری جایزه پریتزکر همچون شیوه­ گزینش برندگان و اعطای پاداش­ها دقیقاً مشابه جایزه نوبل طرح­ریزی شده­اند. برندگان جایزه پریتزکر یک پاداش 100،000 دلاری، یک تقدیرنامه رسمی و از سال 1987 یک مدالیون برنز دریافت می­کنند. تا پیش از این سال، یک مجسمه هنری مور (Henry Moore)، ساخته­شده به تعداد محدود، به هر برنده اهدا می­شد.

 

 

نامزدهای دریافت جایزه از تمامی کشورها پذیرفته می­شوند؛ از صاحب­منصبان دولتی، نویسندگان، منتقدین، دانشگاهیان، معماران همکار و شریک، مجامع معماری یا صاحبان صنایع، در واقع هر کسی که شاید در پیشرفت معماری مطلوب سهیم بوده است. پذیرش نامزدها در سال­های مختلف طی یک روند پیوسته صورت می­گیرد و در ژانویه هر سال پایان می­یابد. نامزدهای پذیرفته­شده بعد از پایان این مدت، بطور خودکار برای جایزه سال تقویمی بعد در نظر گرفته می­شوند. انتخاب نهایی برنده از میان نامزدها، بدون در نظر گرفتن ملیت، نژاد، عقیده یا ایدئولوژی آنها، توسط هیئت داوران بین­المللی، با شور و رأی­گیری مخفی انجام می­شود. تا به امروز بالغ بر 500 نفر از بیش از 47 کشور جهان نامزد دریافت این جایزه بوده­اند.

مراسم اهدای جایزه، بخاطر تجلیل از معماری سایر دوره­های تاریخی و یا کارهای برندگان پیشین جایزه، هر سال در یکی از نقاط مختلف جهان که از نظر تاریخی و یا معماری دارای اهمیت و ارزش باشند، برگزار می­گردد.

 

 موضوعات: