سخنی با خوانندگان7

 

نگاهی به موقعیت کنونی و چشم­انداز آینده وبلاگ­های معماری

وبلاگ­ یکی از پدیده­های نو و در عین حال بسیار تأثیرگذار در حیطه رسانه می­باشد، چرا که طیف گسترده­ای از طبقات اجتماعی را چه به عنوان نویسنده و چه به عنوان خواننده تحت پوشش قرار می­دهد. از مهمترین خصوصیات وبلاگ، قابلیت آن در برقراری تعامل بین نویسنده و خواننده متن می­باشد، بگونه­ای که خواننده و نویسنده می­توانند مستقیماً و بدون هیچ واسطه­ای از نظرات همدیگر در خصوص یک موضوع معین آگاه شوند و در یک گفتگوی سازنده به نتایج مطلوبی درباره آن موضوع دست یابند. به­روز بودن وبلاگ از دیگر مشخصه­های آن است که جریان آزاد و سریع اطلاعات را در عصر کنونی به خوبی فراهم می­سازد.

با اینکه چند سالی بیش نیست که پدیده وبلاگ در جامعه ما مطرح گردیده است، اما در همین مدت زمان اندکی که از آشنایی اقشار مختلف جامعه بخصوص جوانان با مفهوم و روش ایجاد وبلاگ می­گذرد، گسترش سریع و اعجاب­انگیز وبلاگ­ها و استقبال عمومی قابل توجه از آنها، به احراز مقام سوم زبان فارسی در گستره وبلاگ­های جهان انجامیده است. از این رو سالی که گذشت، به نوعی نقطه عطفی در روند رو به رشد وبلاگ­های فارسی محسوب می­شود. در سال گذشته، با وجود تمام مشکلات عمومی جامعه و نیز مشکلات جاری صنعت IT در کشور از جمله مشکلات مربوط به زیرساخت‌های ضعیف و یا نارسایی شبکه ارتباطی و اطلاعاتی کشور، جریان تولید محتوای فارسی روی وب که از آن می­توان تحت عنوان جنبش وبلاگ‌نویسی به زبان فارسی یاد نمود، همچنان به رشد خود ادامه داد و توانایی‌ها و ضعف­های بالقوه خود را نشان داد. این واقعیت که مجموع حجم مطالب فارسی که در یکی دو سال اخیر در اینترنت منتشر شده­اند، از مجموع آنچه در قبل موجود بوده بیشتر است، در کنار این نکته که عمده این میزان افزایش به وبلاگ­های فارسی­ مربوط بوده است، نکته­ای درخور توجه و تأمل است که نشان می­دهد، بار عمده تولید انواع محتوی به زبان فارسی را وبلاگ­ها به دوش می­کشند. نگاهی به گذشته و ترسیم چشم­اندازی از آینده وبلاگ­های فارسی، ما را به این نکته رهنمون می­سازد که در سال­های آینده و بویژه امسال، شاهد فصل نوینی در حیات وبلاگ­ها خواهیم بود که بلوغ تدریجی پدیده وبلاگ­نویسی و گذار آن از دوران ناپختگی به دوران تکامل­یافتگی و در نتیجه شکل­گیری نهضت تولید محتوی به زبان فارسی در اینترنت، به معنای واقعی آن، را به دنبال خواهد داشت.

وبلاگ­های معماری نیز به عنوان وبلاگ­های تخصصی، همگام با تحولات پدیده وبلاگ­نویسی در جامعه، در سال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بوده­اند و کم­کم خود را به عنوان واقعیتی قابل تأمل در عالم معماری مطرح می­کنند. با توجه به کمبود منابع نوشتاری و نیز منابع الکترونیکی معماری به زبان فارسی (در مقایسه با سایر تخصص­ها) و نیز گسترش نشر الکترونیکی در سراسر جهان و مزایای این فناوری نوین از قبیل سرعت انتقال اطلاعات، به­روز بودن مطالب و ...، به نظر می­رسد وبلاگ­های معماری نقشی فراتر از روزنوشت­های شخصی پیدا کرده­اند و در واقع به عنوان رسانه­هایی برای تولید و انتقال اطلاعات مرتبط با این رشته عمل می­کنند. وبلاگ­نویسان معمار ایران در سال گذشته نقش مهمی در تولید فرآورده­های اطلاعاتی معماری و از همه مهم­تر ایجاد تعامل سازنده میان اقشار مختلف درگیر در حوزه معماری و شهرسازی، ایفا نموده­اند و قطعاً امسال نیز بیشتر و بهتر از سال گذشته در غنابخشی به انواع محتوای معمارانه فارسی روی وب، سهیم خواهند بود.

رشد مثبت و قابل توجه جریان وبلاگ­نویسی در سطح جامعه و بطور اخص در میان دانشجویان معماری نشان می­دهد که جامعه کاربران فارسی­زبان در شبکه اینترنت دارای این پتانسیل قوی و مناسب هستند که با به‌ کار انداختن قوه خلاقیت خود، تولید محتوای فارسی روی وب را به یک واقعیت و یک دستاورد ارزشمند بدل سازند. چه خوب است که این نیروی بالقوه را که چندی­ است به فعل درآمده و ارزش‌های خود را نشان داده ‌است، پاس داریم و آن را به یک فعالیت مدنی جهت‌دار و بابرنامه تبدیل کنیم. در این راستا، بازنگری مستمر در برنامه­ها و اهداف­ وبلاگ­های موجود، دقت در انتخاب موضوع یادداشت­ها و نیز تقویت و پشتیبانی فکری از وبلاگ­های نوپایی که معمولاً دوام چندانی ندارند، می­تواند به هدف­مند نمودن این پدیده در جامعه معماری و در نتیجه افزایش دانش معماران جوان کمک نماید. همچنین از آنجایی که معماری پدیده­ای است که از وجوه مختلف فنی، هنری، اجتماعی، فرهنگی و ... قابل بررسی می­باشد و با حوزه­های مختلفی از دانش در ارتباط است، وجود رویکردها و گرایش­های متنوع در میان وبلاگ­های معماری، علاوه بر افزایش تعداد مخاطبان، می­تواند بر غنای مطالب معماری موجود در وب از نظر محتوا و تنوع اطلاعات ارائه شده بیافزاید. از طرف دیگر چنانچه در آغاز یادداشت اشاره گردید، ویژگی مهم وبلاگ به­روز بودن و تعامل میان خواننده و نویسنده است، از این رو با به­روز نمودن منظم وبلاگ­های معماری و در مقابل دقت نظر خوانندگان به یادداشت­ها و ارائه نظرات­شان در خصوص مطالب مطرح شده، می­توان بستر مناسبی برای تبادل نظر در خصوص موضوعات مختلف معماری، در یک گفتگوی چندجانبه، فراهم نمود.

 

 موضوعات: