سخنی با خوانندگان8

 

کنگره دانشجویان معماری و شهرسازی کشور؛ چالش­ها و افق­ها

چهارمین کنگره دانشجویان معماری و شهرسازی کشور، شهریورماه امسال در قزوین برگزار خواهد شد. از این­رو دانشجویان معماری دانشگاه­های مختلف کشور در تلاش هستند تا با شرکت فعالانه­تر در این همایش، ضمن به نمایش گذاشتن توانمندی­های علمی خویش، در فضایی سازنده به گفتگو و تبادل نظر با دیگر دانشجویان بپردازند. اصولاً برگزاری هرگونه گردهمایی دانشجویی معماری از آنجایی که می­تواند فضایی برای تبادل آرا و افکار میان دانشجویان دانشکده­های مختلف و آشنایی آنها با سطح علمی و روش کار دانشگاه­های یکدیگر فراهم آورد، فی­نفسه حائز اهمیت فراوانی است. خصوصاً با توجه به اینکه در سال­های اخیر با افزایش دانشکده­های معماری، تعداد دانشجویان معماری از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است، ضرورت برگزاری این­گونه همایش­ها در حال حاضر بیش از پیش احساس می­شود.

نخستین کنگره دانشجویان معماری و شهرسازی کشور، سال 76 در اصفهان برگزار گردید و تاکنون به ترتیب در سال­های 78 و 80، شهرهای شیراز و تبریز میزبان این همایش دانشجویی بوده­اند. در سه دوره­ای که این کنگره برگزار گردیده است، دانشجویان معماری دانشگاه­های مختلف در بخش­های مختلفی همچون ارائه مقالات، طراحی غرفه و مسابقات معماری ترتیب­داده­شده در حاشیه این کنگره­ها، به رقابت با یکدیگر پرداخته­اند و در پایان هر همایش از دانشگاه­ها و دانشجویان منتخب در هر بخش تقدیر به عمل آمده است. استقبال بسیار گسترده دانشجویان از هر سه کنگره و بخصوص کنگره سوم، نشانگر نقش و اهمیت این کنگره­ها در ایجاد فضای گفتگو میان دانشجویان معماری می­باشد. خصوصاً کنگره سوم که در تبریز برگزار گردید، تعداد بسیار زیادی از دانشجویان معماری را گردهم آورد و با ایجاد یک فضای وسیع برای تعامل و گفتگو، موقعیت بی­نظیری برای تمام دانشجویان معماری شرکت­کننده در کنگره سوم فراهم نمود، هرچند برگزاری همایش با مشکلاتی در زمینه اسکان و تغذیه مواجه بود.

برگزاری هرچه بهتر کنگره­ دانشجویان معماری و شهرسازی کشور که نمونه مشابه آن با عنوان جشنواره دانشجویی معماری و شهرسازی در سال 81 به همت فرهنگستان هنر برگزار گردید، نیازمند کار ستادی قوی و پشتیبانی مالی از طرف دانشگاه­های برگزارکننده و از همه مهم­تر همت و تلاش وافر دانشجویان دانشگاه­های میزبان است. سازمان­دهی و برنامه­ریزی این کنگره باید بگونه­ای باشد که تشریفات معمول در همایش­های پرطمطراق سازمان­های دولتی، در آن به حداقل برسد و اهداف کلی همایش و نحوه برگزاری آن واجد خصوصیات یک کار دانشجویی باشد، تا بتوان با برگزاری ساده، اما پربار همایش به اهداف از پیش تعیین­شده آن دست یافت. همچنین فراهم آوردن فضای گفتگو میان دانشجویان و اساتید در خصوص مقولات مختلف معماری، از طریق برنامه­ریزی پانل­های موضوعی و نیز تدارک فضاهای نمایشگاهی وسیع­تر برای ارائه آثار دانشجویان دانشکده­های مختلف از دیگر نکاتی است که بایستی برای ارتقاء سطح کیفی کنگره، در برنامه­ریزی­ها مورد توجه قرار گیرد.

 

 موضوعات: