گفت‌وگویی درباره آموزه‌های معماری سنتی ایران ـ 2

بیایید کاربرد "زبان" را به 3 مقوله متمایز تقسیم کنیم:
1. زبان متعارف، شامل زبان متون علمی ـ تحقیقی و یا زبان مورد استفاده در مکاتبات روزمره
2. زبان خطابه و مانیفست و ...
3. زبان شعر و ادب و ...
این یک تقسیم‌بندی کاربردی است. زبان اولی، زبان روشن‌گویی، رفع ابهام، شناخت و زبان منطق است. زبان دومی، زبان قبولاندن است، زبان اقناع است؛ نیت مولف در این زبان، قانع‌کردن است. و زبان سوم، زبان شعر و فنون ادبی و تاثیر عاطفی است، زبان تمایز است و ابهام، نه روشن‌گویی یا اقناع. اگر سوال تاریخی یا پرسشی که نیاز به روشنگری دارد، داشته باشیم، به سراغ متون نوع اول و از گروه علمی ـ تحقیقی می‌رویم، متونی که بر اساس تحقیق سازمان‌دهی شده در مورد موضوع پرسش، تدوین شده باشد. متون نوع دوم در این وضعیت، قابل استناد نیست. متون نوع سوم نیز اساسا چیزی شناختنی مطرح نمی‌کنند و آنها نیز در مورد پرسش ما، قابل استناد نیستند.

کتاب سنت صوفیانه در معماری ایرانی ـ حس وحدت ـ از نوع متون علمی ـ تحقیقی نوع اول نیست. ما پاسخ پرسش‌های خود را در این کتاب نخواهیم یافت؛ چنین تلاشی بیهوده است. کتاب مورد اشاره، چگونه کتابی است؟ این کتاب بسیار پراهمیت ـ ولی نه علمی ـ اهمیت خود را از کجا می‌گیرد؟ یک پاسخ این است که اهمیت این کتاب در نظریه‌مند بودن آن است؛ این کتاب، از نقطه نظر خاصی ـ چشم‌انداز سنت صوفیانه ـ به موضوع معماری ایرانی می‌نگرد، از کل به جزء، از اصول و تعاریف به اعیان و مصادیق می‌رسد و این‌گونه متون، در تاریخ معماری ایران سابقه ندارد. روش درست استفاده از این کتاب چیست؟ این کتاب، بایستی منشاء یک رشته تحقیقات مرتبط و علمی در خصوص بررسی صحت و سقم روابط و خصلت‌های محتوایی و شکلی معماری ایران قرار بگیرد که تاکنون نگرفته است، یعنی، بایستی با تحقیقات علمی، از جزء به کل، مورد اعتبارسنجی و حک و اصلاح قرار بگیرد که نگرفته است. متاسفانه، عده‌ای، عاشقانه، مدعیات آن را پذیرفته و گروهی بی‌تفاوت، آن را متعلق به تاریخ تلقی کرده و از آن گذشته‌اند.

بر کسانی که نگاه از چنین چشم‌اندازی به معماری ایران، برایشان جذابیتی ندارد، حرجی نیست، اما کسانی که چنین چشم‌اندازی، برایشان جذابیتی دارد و در جریان علمی ـ تحقیقی معاصر مشارکت دارند، موظفند پژوهش‌های پیش‌گفته را سامان داده و به انجام رسانند. از دل این پژوهش‌هاست که نکات آموختنی و قابل استفاده در معماری معاصر، از جنبه‌های دیگر جدا شده و چیزی واقعی برای معماری معاصر بدست خواهد آمد. در غیر این صورت و همان‌طور که تاکنون شاهد بوده‌ایم، پس از عباراتی ادیبانه و پرابهام و البته سراسر تحسین‌آمیز،  موضوع با این جمله که"البته رجوع به این گذشته، نه ممکن است و نه مطلوب و هدف، فقط شناسایی گذشته پرافتخار بود. ..."، تمام می‌شود، یعنی، نتیجه این همه شیدایی و عبارات نغز برای معماری امروز و فردا، هیج. این نکته، ابدا به کامنت شما مربوط نیست، این وضعیت غالبی است که بین مدعیان علاقه‌مندی به این چشم‌انداز جاری است و این وضعیت، بیشتر به علت سستی مدعیان علاقه‌مندی به این چشم‌انداز، در تحقیق علمی و گاهی تنگ‌کردن عرصه نقد و پژوهش تاریخ معماری ایرانی، توسط این مدعیان است.

برخورد غیرعلمی و البته سراسر عاطفی با مقولات عینی و تاریخی، از آن‌گونه که گفتم، بیشتر شبیه برگزاری یک مراسم یادبود و تودیع البته بسیار بسیار باشکوه و دراماتیک برای تاریخ معماری ایرانی است و بس، بدون هیج نتیجه قابل استفاده‌ای. نویسنده کتاب یادشده، به هیچ‌وجه، چنین قصد و نظری نداشته است و مسولیت این وضعیت، به عهده مدعیان هواداری از این چشم‌انداز و شیوه برخورد عاطفی و غیرعلمی ایشان با موضوع است. اما آیا مسایل جذاب و قابل توجه مندرج در متن، تاکنون، شانس اینکه مورد ارزیابی اجمالی اهل فن قرار بگیرد، نداشته‌اند؟
جواب، منفی نیست.

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گلبرگ

یه مقاله می دیدم که با ابزار space syntax این کامنت قبل رو به بررسی کرده بود. اسپیس سینتکس در واقع گروهی از تئوری ها و تکنیک ها رو در بر می گیره که کارش تبیین ارتباط بین "جامعه" و "فضا" است. یکی از خروجی های اون نقشه هایی است که هم پیوندی رو با خطوط رنگی نشون می ده. هم پیوندی رابطه عکس با تعداد عمق ها و یا پیچش ها در "فضا" داره. جالب بود. در اون مقاله با این تکنیک و با مبانی نظری شولتس در مورد سکونت و فضا خانه های قدیمی ایرانی رو بررسی کرده بود و به نایج قابل تاملی رسیده بود. این هم یه جور کمی نمودن کیفیت ها و سنجه مند نمودن اون هاست که در جای خودش می تونه مفید باشه.

گلبرگ

بررسی پدیدار شناسانه و چیدمان فضایی قلمرو ها در محلات و واحد های مسکونی سنتی – تاریخی ایران ( نمونه موردی شهر یزد) دکتر مصطفی عباس زادگان، شراره قناویز چیان، نامه هنر، فصلنامه دانشگاه هنر، تابستان 87 :: در سنت سماندهی فضاهای معماری و شهرسازی ایران، ”ساختار اجتماعی“ بر گساختار فضایی“ تاثیر بسزایی داشته است که این ویژگی در ”سلسله مراتب قلمرویی فضاها“ تجلی یافته است. :: ” سلسله مراتب قلمروهای اجتماعی“ با هدف ایجاد و حفظ ”محرمیت“ شکل می گیرد. :: حفظ ”محرمیت“ به عنوان یک الگوی نانوشته و به عنوان یک عرف به تنظیم عرصه ی ساکنین و فریبه ها می پردازد که به صورت فضاهای باز، نیمه باز، نیمه بسته و بسته چه در محیط شهر و چه در محیط های کاملا خصوصی (واحد مسکونی) تجلی یافته است. :: در این مقاله، ” سلسله مراتب قلمرویی“ و ”تفاوت ارزش های فضایی“ حاصل از این سلسله مراتب در ساختار معماری مسکونی سنتی و ارتباط آن با فضای شهر بازبینی شده است. :: این مقاله به سوال زیر پاسخ داده است: سلسله مراتب قلمرویی از سطح عمومی ترین فضا (مرکز محله) تا خصوصی ترین فضا (اندرونی خانه) تابع چه نوع ترتیبات فضایی است؟

گلبرگ

در انجام این پژوهش از دو رویکرد استفاده شده است: :: نخست از رویکرد پدیدار شناسانه (فنومنولوژیک) بهره گرفته شده که بر تجربه های شخصی استوار است. :: این فرضیه ها در مرحله بعد تحقیق توسط روشهای علمی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و با اثبات می توانند تبدیل به نظریه شوند. در این پژوهش، با هدف یافتن ابعاد بیشتری از ویژگی های سلسله مراتب قلمرویی از روش علمی – تجربی چیدمان فضا استفاده شده است. به واقع در این جا، نتایج مرحله قبل به طور علمی با استفاده از تئوری و روش چیدمان فضا، که بر اساس تجربه محیط و ریخت شناسی فضا شکل گرفته است، مورد ”سنجش“ قرار گرفت. - به واقع پرداختن به فضاهای شهری و معماری گذشته با دیدگاه هایی که دارای نگاهی ترکیبی، عینی و علمی به معماری هستند، به ایجاد درکی مستدل از خصوصیات بومی معماری – شهری کمک می کند و به مطالعات ساختار کالبدی و اجتماعی در معماری سنتی، نظمی محتوایی می بخشد.

صفی پور

سلام ممنون از گلبرگ که با توضیحاتش منو به تفکر فرو برد.توضیحاتی کامل و قابل بحث.اگه بشه اصل مطالب رو تو"زروان" بذارید تا همه ی علاقه مندان استفاده کنن که عالی میشه.بادی از"زروان"(آقای یوسف پور)کمال تشکر داشته باشم که اینجارو به یه کلاس درس واقعی با مشارکت همه تبدیل کرده اند.فکر میکنم اگه خود"داریا"و"سحرشالچی"هم بیان تو بحث عالی میشه و حتی "آقای یوسف پور"عزیز. در مورد صحبتهای "گلبرگ": با صحبتهاش در موردساماندهی فضاها(چه فضاهای شهری چه فضاهای معماری) بر اساس سلسله مراتب و حفظ محرمیت موافقم والبته سوالم اینه آیا میشه با توجه به شرایط الان شهرها و معماری ما فضاهایی دارای سلسله مراتب مورد نظر بوجود آورد؟فضاها و مکانهایی با "حس مکانی" آشنا که انسانها رو برای یک لحظه به ایستادن و تفکر در مورد"فضا""مکان""خویشتن"وادار کنه؟ "آندو"توی مصاحبش با"مایکل اوپینگ"در مورد "موزه هنر مدرن فورت ورث(تگزاس)"میگه هدف من تو طراحی ایجاد فضاهایی که انسان با وارد شدن به اون لحظه ای درنگ کنه(بنظر من منظور

صفی پور

(بنظر من منظور درنگ فیزیکی نیست بلکه درنگ فکریه)و به "خودش"و"آفرینش"فکرکنه.البته این نظرات کاملا فلسفیه و ظاهرا جذاب و غیر علمی-تحقیقی. ولی بنظرم با تفکر وتحلیل در مورد حرفای "آندو"میتونیم به مفاهیمی برسیم که توی "معماری سنتی" خودمون هست.من خودم همیشه وقتی تو بافتهای سنتی "یزد"یا بناهای "اصفهان"قدم میزدم به فکر فرو میرفتم.به طرز زندگی انسانها تو این فضاها،به اینکه چقدر این حسی که آدم تو این فضاها داره برای فضاهای شهری امروزمون نیازه فکر میکردم.فضهاهایی که آدمارو جذب کنه نه دفع کنه و فراری بده.نمیشه با تقلید "ظاهری"از معماری سنتی ایران یا معماری"آندو"به این فضاها برسیم.

صفی پور

در مورد هندسه تو معماری سنتی:با نظر گلبرگ موافقم.شهرهای قدیم ایران هندسه ی خاصی ندارن و همین تنوع که اونو جذابتر کرده.وقتی میری یزد و توی کوچه هاش راه میری،همش انتهای کوچه تو رو میکشونه که بری ببینی که آخرکوچه چی در انتظارته و وقتی میرسی به انتهاش باز یه دید جدید و یه چالش جدید.

صفی پور

البته من خودم به نقش مردم تو آفرینش این فضاها و شهرها خیلی دقت کردم.چرا تو شهرکهای و شهرهای جدید،هیچ حس مکان آشنایی نداری؟اگه مردم توی آفرینش این شهرها و شهرکها خودشون نقش داشته باشن،اصلا چنین حس نا آشنایی رو نخواهیم داشت.اونا با بوجود آوردن فضاها و خونه ها و شرکت در آفرینش فضا در واقع خودشون رو متعلق به فضا میسازن و خاطراتشون رو دارن بوجود میارن.حالا سواله که اونا بوجود میارن،چرا بقیه کسانی که در آفرینش نقشی نداشتن باز هم توی اون فضاها حس آشنایی دارن؟من جواب این سوالو به زمینه فرهنگی و خاطرات مشترک مردم وابسته میدونم.وقتی مردم یک منطقه در شرایط یکسان فرهنگی،اقلیمی،اقتصادی،سیاسی... زندگی میکنن در بسیاری از افکار و خاطرات و... تا حد زیادی یکسان میشن.یعنی "بستر"یکسان "افکار"یکسان بوجود میاره.واضحه که این یک قانون ثابت نیست که همه ی مردم یک "بستر"یکسان با هم یکی باشن چون عوامل تاثیر گذار تو شکل گیری افکار و خاطرات خیلی بیشتر از ایناست. اگه ما بیشتر به عامل "مردم"و"بستر"در طراحی ها دقت کنیم احتمالا به نتایج بهتری برسیم.

صفی پور

در مورد حریم:فکر میکنم همه با این نظر موافق باشن که یکی از عوامل اصلی شکل دهی معماری سنتی ایران "حریم"و حفظ "سلسله مراتب"باشه.توی معماری و شهرسازی امروزه از این چیزها زیاد نمیبینیم و همین عامل "آشفتگی" و "گریزان"بودن مردم از این معماری و شهرسازی هست.در آخر باید بازم تاکید کنم که اصلا تقلید از معماری سنتی درست نیست و امیدوارم همین تبادل افکار،نظزها،نقل قولها بتونه کمترین تاثیر رو در معماری و شهرسازی امروزه ما بذاره. با تشکر فراوون از "زروان"و"آقای یوسف پور"

گلبرگ

سلام در مورد "حس مکان" "درنگ" "انسان"... شاید در بعضی موضوعات کاربرد "نماد" هم موثر باشه. در یکی از روستاهای شمال قدم می زدم.یه چیز همه جا تکرار می شد. و اون "دست" بود. نماد بخشش. فتوت جالبه خیلی از روستاهای شمال بااین که کنار دریا هستند اما همشون سقا خونه دارند. اما مثلا در موضوع مسکن یه سری توقعات به نوع انسان بر میگردد. که در سنت به اونها توجه می شده. در فرایند تبدیل به "امروز" ممکن است با توجه به تغییر نگاه بعضی چیزا تغییر کند. نسل ها خواسته هاشون با هم متفاوت است. الان "هاله" قلمرو اعضای خانواده بزرگ تر شده. پس می شه به این نکته توجه کرد. تا بنا برای همون مدت زمان زندگی اون نسل "جاودانه" بشه. ممنون از صفی پور. درمورد مطالبی- از حریم تا آفرینش فضاها تا هندسه تا درنگ- که ذکر کردی باید بیشتر فکر کنم

صفی پور

سلام گلبرگ موافقم با"نماد".بنظر همین "نماد"ها خودشون از دل فرهنگ و بستر خارج میشن.با یکم همفکری شاید بشه از این دسته عوامل تاثیر گذار یه لیست تهیه کنیم و بحثارو ساماندهی کنیم. اگه چند نفردیگه هم با افکار دیگه بیان تو بحث عالی میشه.فکر میکنم نظرات من و "گلبرگ"بهم نزدیک باشه و این خیلی تو پیشبرد بحث خوب نباشه. اگه از دوستان کسی هست و علاقه مند حتما دعوت کن. بحث دو نفره شده مثل یه چت.اگه ما دو نفریم خوب ایمیل بزنیم بهتره.