بازسازی شهر بم؛ فرصت­ها و تهدید­ها4

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بازسازی باید طبق اصول علمی و عملی بدون وقفه به ویژه بدون تردید و تکرار بی­دلیل گزاره­های اثبات­شده در گذشته به انجام برسد. بازسازی بدون برنامه آن هم با نگاه صرف کالبدی اگر به حال شهر و مردمش مضر نباشد، قطعاً مفید هم نیست و هزینه­های بسیار سنگین انسانی، مالی، اجتماعی و سیاسی را در پی خواهد داشت. فرایند بازسازی باید با اعمال یک مدیریت صحیح در امر برنامه­ریزی و به­کارگیری دستگاه­های مختلف و بر اساس یک برنامه مدون، با همکاری و هماهنگی و پشتیبانی دستگاه­های ذی­ربط از قبیل سازمان مدیریت و برنامه­ریزی، وزارت کشور، شهرداری، سازمان نظام مهندسی، معاونت شهرسازی وزارت مسکن، بنیاد مسکن و ...، صورت گیرد، زیرا فعالیت­های موازی و حرکت­های پراکنده و مقطعی مؤثر نبوده و موجب صرف وقت و هزینه­های فراوان خواهد گردید. تهیه طرح­های اجرایی (طراحی شهری ـ معماری) برای نواحی مختلف شهر تحت نظارت نهادهای محلی (شهری ـ استانی) و هدایت طراحی بازسازی شهر بم مطابق با ویژگی­های فرهنگی، اجتماعی و اقلیمی منطقه از دیگر نکاتی است که باید در بازسازی مورد توجه قرار گیرند.

 

Iran-Bam-2003-151_400px_web.jpg

بدون تردید بم قبل از هركس متعلق به بازماندگان و ساكنان فعلی آن است، از این­رو در فرایند توسعهو بازسازی شهر، بایستی جهت جلب رضایت مردم و تسریع عملیات بازسازی، مشاركت مردم و بازماندگان را به عنوان محور اصلی بازسازی، مورد توجه قرار داد.مردم در هر سطحی که می­توانند یا مایل هستند، می­بایست در بازسازی همه­جانبه شهر شرکت داده شوند. بازماندگان زلزله ممكن است ایده‏های ارزشمندی برای شیوه توسعه و عمران شهر داشته باشند.همچنین برنامه‌ریزی جهت استفاده از نیروهای بومی در امر بازسازی می­تواند به ایجاد اشتغال و كاهش بیكاری در منطقه کمک نماید.

 

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
leila

باعث تاسف واقا!امیدوارم که حق این آدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ های سودجو و فرصت طلب را هر چه زودتر بذارید کف دستشان تا درس عبرتی بشه برای کسانی که خیالات مشابهی به ذهنشون ممکنه برسه D:!!!!!!!!!!!!!!