ما به شفافيت و مسئوليت‌پذیری نیاز داریم!

یادداشت ماه

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ما به شفافيت و مسئوليت‌پذیری نیاز داریم!

 

Month’s Note

!We Need for Transparency & Responsibility

 

ماه گذشته، طی یادداشتی با عنوان طراحی با داربست، پروژه‌ای از بختیار لطفی در زروان معرفی گردید که به عنوان نخستین پروژه ایرانی معرفی‌شده در این وبلاگ، بحث‌ها و جار و جنجال‌های فراوانی را برانگیخت. معرفی پروژه‌های ایرانی رویکرد جدید وبلاگ زروان است که با مدنظر قرار دادن دو هدف کلی، در آینده نیز ادامه خواهد یافت: یکی معرفی و مستندسازی کارهای اندک، اما ارزشمندی که توسط نسل جدید معماران کشور طراحی شده و به مرحله اجرا می‌رسند و دیگریایجاد فضایی دوسویه و تعاملی برای گفتگوهای سازنده درباره یک پروژه و نقد علمی و منصفانه آن. متأسفانه به دلایل مختلف که قطعاً قابل تأمل و بررسی هستند، در نخستین تجربه، هدف دوم کمتر تحقق یافت و برخی افراد (به قول بختیار لطفی) بی‌نام، بی‌نشان و بی‌مسئولیت بحث را به انحراف کشیدند و بجای نقد و بررسی خود کار، به تسویه حساب با طراح و بعضاً با یکدیگر و حتی دیگر اشخاص پرداختند. البته تعدادی از دوستان و خوانندگان نیز لطف کردند و صادقانه و منصفانه درباره خود طرح نظر دادند که نظرات سازنده‌شان، طبق روال وبلاگ، در آینده‌‌ای نزدیک، در بخش «گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان» انعکاس خواهد یافت.

واقعیت آن است که در اکثریت قریب به اتفاق پیام‌های بی‌نام و نشان نوشته‌شده برای یادداشت طراحی با داربست، هیچ نشانه‌ای از نقد توام با رشدیافتگی عقلانی و مسئولیت‌پذیری و نیز تلاش برای بهبود و پیشرفت معماری دیده نمی‌شود. این واقعیت تلخ و تکان‌دهنده نشان می‌دهد که هنوز نقد منصفانه و مسئولانه در جامعه مجازی معماران نهادینه نشده و تا رسیدن به نقطه مطلوب و آرمانی در وادی نقد، راه زیادی در پیش است. مسئله زمانی بغرنج‌تر و غیرقابل پذیرش‌تر می‌شود که بدانیم افراد نظردهنده، از قشر باصطلاح فرهیخته این مملکت و (به احتمال زیاد) حداقل دارای مدرک فوق لیسانس هستند. وقتی فضای نقد و تعامل فکری در میان افراد تحصیل‌کرده رشته معماری، ‌چنین نابسامان و آشفته است، دیگر چه انتظاری می‌توان از دیگر نهادها و افراد مرتبط با معماری (از جمله کارفرمایان)، جهت تعامل بهتر با معماران داشت؟

بی‌تردید، محيط مجازی سایت‌هاو وبلاگ‌های معماری که در چند سال اخیر رشد کمی (و نه لزوماً کیفی) بسیار زیادی داشته‌اند، می‌تواند فرصتی بی‌نظیر برای ایجاد یک فضای سازنده نقد معماری که کمبود آن در جامعه معماران به شدت احساس می‌شود، فراهم آورد، به شرط آنکه قدر این فضا را بدانیم و با شفافیت و مسئولیت‌پذیری در آن گام برداریم و به تمرین روابط و رفتارهای مثبت در آن بپردازیم و روابط و رفتارهای منفی فضای واقعی را وارد این فضا نکنیم؛ چه بسا با تمرین رفتارهای مثبت در این فضا، بتوانیم رفتارهای منفی‌مان را در فضای واقعی نیز اصلاح کنیم.

در پایان، ضمن تشکر از بختیار لطفی که صادقانه و مسئولانه، کار خود را در معرض قضاوت و داوری همگان قرار داد، بد نیست نگاهی داشته باشیم به تعدادی از پیام‌های نوشته‌شده برای یادداشت طراحی با داربست، که بی‌ارتباط با آنچه گفته شد، نیستند:

 

بختیار لطفی:

... بايد اعتراف کنم اين همه جار و جنجال و حرف و حديث رو انتظار نداشتم. بايد اعتراف کنم خيلی آزرده شدم. اینجا کمتر در مورد کار صحبت شد، در حالي‌که خيلی علاقمند بودم نظر بچه‌هارو بدونم. به اين کارم دلبستگی خاصی داشتم ... اما بچه‌ها يا مسايل خصوصی منو بی‌ملاحظه و نامنصفانه به چالش کشیدند ... یا انبوهی از زحماتی را که در آن دانشکده به اتفاق دوستان کشیده بودیم، سرتاسر خیانت و بی‌عرضه‌گی جلوه دادند یا پایداری سخت در شرایط آلوده و نامطمئن و پرفشار امروز حرفه‌ای را به سخره گرفتند و یا با همدیگر تسویه حساب کردند ... و همه بی‌نام، بی‌نشان، بی‌مسئولیت ... من فکر می‌کنم همه ما به صراحت و شفافيت و مسئوليت نیاز داریم. ما به اخلاقیات نیاز داریم، اما شهوت ترقی! و مطرح شدن! و منیت! و قدرت! ما را آلوده کرده است ... گویا دیگر امیدی هم نیست ...

 

مهدی زاهد:

... چوب نقد درد نازنینی داره. خوب فکر کنید. استفاده از مغز یه چیز دیگه است که کمتر تو ایران رواج داره و مردم بیشتر با احساسشون درگیر رویدادها می‌شوند.

 

Taghi Gheisari:

What a pity! Nobody tries to criticize the project worked out with scaffolding! This might indicate how responsible we are and what issues are important for us. I am sorry Bakhtiyar, you chose wrong place to introduce your valuable work. Weare having a retrograde development in our academic environments ... 

 

 

/ 27 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فريکا فکور

نه! اينا اون درون مايه ها نيست اينا شايد يه قسمتيشون حاصل اون درون مايه باشه بعلاوه شخصاْ در مورد خصوصيات فردی دیگران قضاوت نمی کنم (فقط ممکنه سوال مطرح کنم)و برای نقد معماری هم معيارهايی دارم . فقط تاکید و گاهی تذکر (بعنوان کسی که در این فضا تنفس می کنه) شاید نخوایم وارد بحث اخلاق و معماری بشیم و شاید حتی اصلاْ در مقامی نباشیم که بخوایم وارد شیم. قطعاْ بعنوان یک معمار اینقدر می تونید منعطف رفتار کنید.

آرش پوراسماعيل

من نمی خوام در مورد کار بختیار نظر بدم و بگم که طرحش خوب بوده یا نه، موفق بوده یا نبوده... فقط می خوام بگم همه اونهایی که الآن در جایگاه رفیع منتقدین معماری قرار گرفتن اگه کمی با فضای واقعی کاری آشنایی داشته باشن باید بدونن که مجاب کردن یه کارفرما برای اجرای یه کار غیر متعارف تا چه اندازه سخت و مشکله . بنابراین اگه کسی پیدا می شه و قدمی برمی داره و کاری انجام می ده و بدون واهمه اون رو در معرض نقد قرار می ده ؛ این نوع برخورد کردن باهاش به نظرم فقط بی کفایتی خود افراد رو نشون می ده . افرادی که جز نقد اون هم به این شیوه کاری ازشون ساخته نیست و شاید هیچ وقت جرات نکنن 2 تا کار اجرا شدشون رو اسم ببرن چه برسه به اینکه در معرض دید عموم بذارن. من می گم فقط یه کم انصاف داشته باشیم . همین ....

پیام ابتکار

(( قضيه را که خودم هستم فراموش کنم... کامنت اين است ...ما سانسور شده‌ايم...برينيم به هيکل دموکراسی... کامنت اصولا حاشیه است... آره اين حاشيه است و فوکوی بی چاره گفته است که حاشيه اهميت دارد ....روز عشاق مبارک؟!!)) من معنی اینها رو متوجه نشدم.از دوست عزیزم بختیار توضیح مفصلتر می خوام لطفا.شاید ما دیپلمه ها دوزاریمون دیر می افته...در ضمن به نظرم ميرسه توی اين صفحه نقد نا مناسبی نديدم که مصداق اين جملهء آرش عزيزم باشه((افرادی که جز نقد اون هم به این شیوه کاری ازشون ساخته نیست ...))کدوم شيوه؟!!در ضمن اگه شیوه ای برا نقد کردن سراغ دارین به خالقین آثار یاد بدین که کار خودشون رو بدون کم و کاست انجام بدن تا جائی واسه نقد نمونه..ميخوام که يه بار ديگه صفحه رو مرور کنيم لطفا.و مطلب آخر اينکه ارزش کار بختيار در ((نوآوريش))يا((مجاب کردن کارفرماش))نيست...به نظر من ارزش(یا بهتره بگم رسالت) کار بختيار در موضع گيری خاصيه که نسبت به مسا

بختيار لطفی

سلام پيام کفين نجدی؟ اون قسمتی رو که توی گيومه نوشتی من هم نمی فهمم. شبیه اتومبیل پی کی شده (همینی که رنو هستش ولی پرایده در ضمن هیچکدوم هم نیست) ولی فکر می کنم سه چهار کامنتی رو که پشت سرهم نوشتم می تونم بفهمم. توی اون کامنت ها می خواستم همین پی کی سازی هامون رو توصیف کنم. فکر نمی کنم که تو نتونسته باشی ارتباط والنتين بازی هامون رو با عبور شبانه از چراغ قرمز و ثمرطلبی از مفاهيم و دستاوردهايی که نقش يا تلاشی در تجربه يا درکشان نداشته‌ايم متوجه بشی. خواسته بودم به تناقضات (اگر نگويم دروغ‌گويی‌ها و رياکاری‌هایمان) اشاره بکنم. (به اينکه جمع می گويم: ...هايمان توجه کن) فردا ترتيب منو ندين که: فلانی خودش را جدا کرد. منتقدان دست به کار نشن دوباره. من از حالا تسلیمم.

بختيار لطفی

خلااااااااصه: منظورم پی کی سازی‌هامون بود. (اگر نگیم گيومه‌سازی هامون) می دونم که با اين کلمه ای که به کار بردم (گيومه سازی) دوباره برای خودم مشکل درست کردم ولی فارغ از همه چیز و همه چیز واقعا ازت خواهش می کنم بهم سر این کلمه گیر ندی (واقعا بدون کنایه می گم قسم می خورم) باور کن. من با غرض این کلمه رو به کار نمی برم. هدفم شخصی کردن مساله و اذیت تو نیست. در مورد اون صحبت آرش هم فکر می کنم آرش در ارتباط با يادداشت قبلی (يادداشتی که در مورد معرفی کار بود؛ طراحی با داربست) و کامنت هايی که داده شده بود نظرش رو گفته و صد البته که منظورش اين صفحه نبوده (فکر می کنم اينو ميدونی) در مورد کار هم ديگه حوصله ندارم. اصلا واقعا يه کار کوچولو اين همه داستان نداره که. يه کاريه که شده ديگه. اون قدر داستان درست می شه که بعضی وقت ها دوست دارم برم کشاورزی کنم راحت شم از اين همه داستان و حديث هایی که این همه در محیط کار با

بختيار لطفی

واقعا کشاورزی هم کار بدی نيست. با کنايه نمی گم. آخه اين چه کثافت کاری ايه که ما گرفتارش شده ايم؟ تا حالا هم کار قابلی در حد اون چيزهايی که در دنيا می بينيم از من حيث المجموع اين همه مشاور و پيمانکار و منتقد و دانشجو و دکتر و جامعه مشاوران و مهندسان و معماران جوان و پیر و فارغ‌التحصیل و ناشر و مولف و غیر مولف و زرنگ و غیرزرنگ و امیدوار و مایوس و بابرنامه و بی برنامه و دست به قلم و دست به آجر و مدیر و غیر مدیر و شفاف و کدر و فاز یک کار و ۲ کار و ۳ کار و ... در نيومده! پس چه غلطی بايد کرد؟ اصولا ما چه غلطی داريم می کنيم؟ چه غلطی؟ تا کی دلخوش باشيم که ملکميان دفاع کرد از تزش؟ سهيلا نبايد دلسرد بشود. علی هم هجرت بکنه؟ آرزوهای موفقيت بکنيم برای همديگه؟ برای چی آرزو کنيم؟ چی رو؟ داريم چه غلطی می کنيم؟ چه غلطی کرده ايم تا حالا؟

پیام ابتکار

سلام بختیار... من خیلی خوبم... انقدر که دارم خفه میشم از خوب بودن... . . . شهر مرده؛شهر خاموش............ شهری که همه غيرت خود را بدست فردا سپرده است....... فردائی تاريک؛فردائی مبهم که طلوعش را در انتهای سه شنبه تاريک رقم خواهند زد. که برگشايند؛بگشايند؛ بگسلند؛ بگسايند همه برگهای مردمان شهر را مردمان را... مردگان را...

جبران خليل جبران

من از اين فرصت استفاده ميکنم و از دوست خوش فکرم پيتر آيزنمن که با نگاه فلسفيش جهان معماری را تکان داد تشکر ميکنم.با آرزوی موفقيت واسه پيتر !!!!!

فرانک گری

منم از پیتر جان که با این اثر ماندگارش جهان معماری رو تکون داد متشکرم.

محمد شیخی

لطفا ازکارهای مهم ازچند نما عکس درسایت قرار دهید.باتشکر منتظر جواب هستم