سخنی با خوانندگان6

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

وبلاگ معماری زروان که از نیمه دوم سال 82 شروع به کار نمود، اینک در آغاز سال 83 با پشت سر گذاشتن یک دوره فعالیت شش­ماهه، وارد هفتمین ماه حیات خویش گردیده است. در طی این مدت، سعی و اهتمام زروان انتشار منظم و هدف­مند یادداشت­هایی کوتاه پیرامون جنبه­های مختلف معماری بوده است. دوستانی که یادداشت­های ماه­های قبل را پیگیری نموده­اند، تا حدودی در جریان اهداف و روند کار زروان قرار گرفته­اند. بسیاری از عزیزان نیز با نظرات و انتقادات سازنده خود در روند پیشرفت این وبلاگ تأثیرگذار بوده­اند که جا دارد در اینجا از آنان تشکر کنم. امیدوارم زروان در سال جدید نیز همچون نیمه دوم سال گذشته بتواند با کمک راهنمایی­های سازنده شما، سهمی هر چند کوچک در نشر و گسترش ادبیات معماری داشته باشد. در آغاز این ماه نیز، همچون ماه­های گذشته، نگاهی خواهیم داشت به برخی نظرات خوانندگان در مورد یادداشت­های اسفندماه 82:

 

كاميار (سه شنبه، 12 اسفند 1382، ساعت 2:3): اگر معتقديم معنی است كه به اثر ارزش می‌بخشد، ساختمان‌سازی را به معماری و يا ساخت مجسمه را تبديل به هنر می‌كند، ديگر چگونه می‌توان از تقدم و تأخر فرم و معنا صحبت به ميان آورد؟

1. آنچه که ساختمان­سازی را به معماری تبدیل می­کند، تنها معانی و مفاهیم نهفته در بنا نیست، بلکه قابلیت­های یک ساختمان در فراهم آوردن فضاهای معمارانه است که به آن ارزش می­بخشد و این قابلیت­های فضایی ممکن است حاصل مفاهیم نهفته در ساختمان و یا فرم­های بکار رفته در آن باشد. در نتیجه یک ساختمان برخوردار از مفاهیم غنی لزوماً نمی­تواند واجد فضاهای زیست مطلوب و در نتیجه ارزشمند باشد. همین طور برخورداری یک بنا از فرم­های زیبا و مطلوب نیز نمی­تواند به خودی خود برای آن ارزش محسوب شود. از این رو بحث در مورد تقدم و تأخر فرم و معنا در معماری، تا حد زیادی دشوار و ناممکن به نظر می­رسد.  

 

كاميار (سه شنبه، 12 اسفند 1382، ساعت 2:22): در اين وبلاگ، گاه از برخورد ساده‌ای كه با بعضی مسائل پيچيده معماری می‌شود سخت متعجب می‌گردم؛ مخصوصاً آنجاها كه كار به دسته‌بندی كشيده می‌شود!

2. توضیح ساده و روشن مباحث نسبتاً پیچیده تئوری معماری رویکردی است که از ابتدا در این وبلاگ دنبال شده است، چرا که این امر می­تواند به فهم آسان و سریع این نوع مباحث کمک کند و خواننده را نسبت به پیگیری مطالب مطرح شده ترغیب ­نماید. طبقه­بندی موضوعات مختلف نیز راهکاری است که جهت نیل به این هدف، در زروان مورد استفاده قرار می­گیرد، زیرا این امر به تبیین بهتر موضوع و درک سریع­تر آن توسط خواننده کمک فراوانی می­نماید. 

 

astareh (جمعه، 15 اسفند 1382، ساعت 18:17): سلام.مطلب بسيار جالبی ست.فکر می کنم که فرم«این تصوير قابل رؤيت»به ماده تحميل نمی شود.تا زمانیکه ماده فرم را نپذيرد و با آن درنیامیزد و تطابق نيابد،فضا نه شکل می گیرد و نه سازمان می یابد.به گمانم فرم و ماده(و شايد بتوان گفت فضا) طی کنش و واکنشی دوطرفه،می شوند مکانی برای زندگی.

3. حدود تعیین­کننده فضا فراتر از مرزها و عناصر مادی هستند و اصولاً نمی­توان فضا را معادل ماده گرفت، زیرا عناصر تعریف­کننده فضا صرفاً مادی و فیزیکی نیستند، چنان­که در یک دشت وسیع نیز می­توان فضا را حس نمود.  همچنین فرم و ماده به مکانی برای زندگی تبدیل نمی­شوند، بلکه فرم و فضا همراه یکدیگر مکانی را برای زیستن بوجود می­آورند.

 

bhy (شنبه، 23 اسفند 1382، ساعت <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />2:51): معنای اين يادداشتتان چيست؟ خبر رسانی؟ يا ...؟!!!!

4. هدف از یادآوری نشست برگزار شده در خانه هنرمندان، در یادداشت معماران دوران تحول، باز کردن زمینه مباحث تحلیلی در خصوص موضوع آن سمینار، در یادداشت­های بعدی بوده­ است، چنان­که در سه یادداشت بعدی به این موضوع بطور مفصل پرداخته شد.  

 

 

/ 2 نظر / 11 بازدید
ahmad

سلام . در اين ۶ ماه به طور پيوسته همراه مطالب مفيد شما بودم . به اميد موفقيت گروه شما

Mehdi Asadi

salam kamal jan. khoobi man mehdi hastam az teh danesh jooye arshade barname rizi shahri . web ro ke didam khosham oomad. be saram khord ke man ham 1 web log bezanam. ama komakam mikoni? man misazam ama balad nistam link in ha ro che joor ijad konam. agar komak mikoni baram off bezar be in id baram off bezar iran_president