دانستنی‎های معماری جهان ـ 15

معماری جهان

دانستنی‎های معماری جهان ـ 15

Architecture of the World
Knowables of World’s Architecture - 15

oآیا می‌دانید کدام‌یک از معماران معاصر، معماری را به عنوان هنر رد کرده است؟
þاز دیدگاه آدولف لوس، معمار اتریشی، معماری یک هنر نیست، زیرا او هرچه را که در آن استفاده‌ای متصور باشد، از حیطه هنر خارج می‌داند. او معتقد است تنها در دو مورد می‌توان معماری را هنر فرض کرد: در طرح مقبره‌ها و در بناهای یادبود.

oآیا می‌دانید کدام‌یک از معماران معاصر، مسئله طرح کارخانه‌ها و موسسات صنعتی را که در آغاز قرن بیستم از نظر معماری، اهمیتی بر آن متصور نبود، به این هنر راه داد و با طرح‌های خود کارخانه را به محلی شایسته برای کار تبدیل کرد؟
þپیتر بهرنس، معمار آلمانی

oآیا می‌دانید کدام‌یک از مصالح مدرن ساختمانی، در آغاز قرن بیستم به سرعت بر معماری تأثیر کرد و تقریباً به علامت مشخصه معماری جدید در دهه‌های آغازین این قرن تبدیل شد؟
þبتن مسلح

oآیا می‌دانید کدام‌یک از معماران مدرن، از شیوه کار خود با عنوان «لیبرالیسم آرتیستیک» یاد کرده است؟
þفرانک لوید رایت درباره معماری خود بیشتر از نفی عوامل سخن گفته است: مستقل ساختن معماری از قید هرگونه قوانین تحمیلی خارجی، آزادی از قید هرگونه کلاسیسم قدیمی یا تازه، استقلال از هر نوع استاندارد تجارتی یا آکادمیک که زندگی را به صلیب می‌کشد. او با علم به این خاصیت نفی‌کننده فرهنگ خود، آن را «لیبرالیسم آرتیستیک» نامیده است.

oآیا می‌دانید این سخن از کیست؟
«استخوان‌بندی یک بنا حکم اسکلت یک حیوان را دارد؛ همانطور که اسکلت یک حیوان با ریتم منظم، متعادل و قرینه سایر ارگان‌های مختلف را که با حالات مختلفی قرار گرفته‌اند، شامل می‌شود و آنها را نگاه می‌دارد، استخوان‌بندی یک بنا نیز باید همانطور با آهنگی منظم متعادل و همچنین قرینه تنظیم شود.»
þاگوست پره، معمار فرانسوی

/ 5 نظر / 157 بازدید
سیامک

سلام آقای یوسف پور وبلاگ قشنگی داری [چشمک] میتونی از همه بازدید کننده هات پول دربیاری به خدا راست می گم. یه سر به وبلاگ من بزن پشیمون نمیشی. موفق باشی http://www.webmasterha.blogsky.com

اولدوز فضلعلی

از دیدگاه قدما هر چیزی که قابل استفاده و سود رسان بود امری زیبا و هنر تلقی می شد و اگه استفاده ای نداشت چیزی بیهوده بود ولی خوب آدولف لوس این رو رد کرده. تاثیر بتن مسلح رو نمی شه انکار کرد و تا الان هم که نقش خوبی ایفا کرده. در مورد جمله آخر اسکلت و ساختار حیوان....به قول استادمون همون واژه اسطوقوس بناست که معنی بهتری از ساختار و سازه داره و یک کلیت منسجم هستش

چاوشانی

از پست های دانستنیهاتون همیشه مطالب جدیدی یاد گرفتم. ممنونم و موفق باشید ... [گل]

سکونتگاهی برای همه

دوست عزیز از شما دعوت می شود در ضیافت نهم معماری ، به میزبانی " سکونتگاهی برای همه" جهت انتخاب موضوعات پیشنهادی شرکت نمایید و نظر خود را بیان نمایید . 1- طراحی شهری : قلمروی معماران یا شهرسازان؟ ٢- حس مکان در فضاهای شهری ٣-بهترین مقاله ( معماری - شهرسازی) در سال ٢٠٠٨ به همراه نقد آن از منظر شما + لینک مقاله لطفا نظر خود حداکثر تا تاریخ 12 آذر 1387 به ما اطلاع دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ضیافت به آدرس وبلاگ مراجعه نمایید. www.settlementforall.persianblog.ir با تشکر محمدرضا منعام – فرناز ضرابیان

رضایی داشکسنی (هریس)

lمطالب خيلي خوب براي شناخت معماران معاصر