تام مین؛ معمار طرح­های سرکش ـ 2

معرفی معمار

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تام مین؛ معمار طرح­های سرکش ـ 2 

           

Architect’sIntroduction

Thom Mayne; The Architect of Unyielding Designs - 2

 

تام مین پس از فارغ­التحصیلی از USC، به عنوان یک نقشه­کش در دفتر Victor Gruen مشغول به کار شد و پس از دو سال، شروع به تدریس در Pomona کرد. اما طولی نکشید که او و شش تن از هم­دانشگاهی­هایش از Pomona بیرون آمدند و عزم خود را جزم کردند که مدرسه­ای نوین برای آموزش معماری راه­اندازی کنند. مین در این­باره می­گوید: «ما احساس کردیم زمان آن فرارسیده که یک آلترناتیو اساسی برای آموزش معماری در مقابل سیستم آموزشی متداول سنتی پایه­ریزی کنیم.» همین انگیزه بود که موجبات شکل­گیری انجمن معماری کالیفرنیای جنوبی (SCI-Arc) را فراهم آورد. آنها در ابتدای کارشان چهل دانشجو از Pomona گرفتند و فعالیت آموزشی خویش را بدون دریافت شهریه و بطور رایگان شروع کردند. مین در اين دوره، به گفته خودش، روزانه 10 ساعت تدریس می­کرد و با انجام کارهای مختلف و بعضاً عجیب و غریب امرار معاش می­نمود. چهار سال از زندگی او بدین­گونه گذشت، تا اینکه در سال 1978 تصمیم گرفت تحصیلات خود را ادامه دهد. مين در اين سال وارد مدرسه طراحی هاروارد شد و طی یک دوره یک­ساله موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس گردید. تحصیلات در هاروارد فرصتی را برای او فراهم آورد تا به ارزیابی مجدد حرفه­اش بپردازد و در همین زمان بود که او با آمیختن آرمان­های ترقی­خواهانه معماران مدرنیست آغازین با علایق شخصی خویش به جریان جسور عمل­گرایی (Activism) سبک دهه 60، به تدوین مبانی گرایش مخصوص خویش در معماری که در حال حاضر به نشان و امضای منحصربفرد او در معماری جهان تبدیل شده است، پرداخت.

مین حدوداً اواخر سال 1979 ـ درست زمانی که فرانک گری طراحی و ساخت خانه معروفش را به پایان رسانده بود ـ به لس­آنجلس برگشت و با گرفتن پروژه­های مسکونی، فعالیت حرفه­ای خود را در این شهر شروع کرد و به گفته خودش در همان ابتدا دریافت که لس­آنجلس شهری بی­نظیر برای فعالیت حرفه­ای در زمینه معماری می­باشد و راه برای تجربه ایده­های نو در این شهر کاملاً باز است. 

 

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
امید

سلام خسته نباشيد وبلاگ جالبی داريد ... اگر ممکن است نام چند کتاب در مورد معماری ونقوش اسلامی را برای من بفرستيد برايتان چند عکس می فرستم