سه ساختمان زشت تهران کدامند؟!

یادداشت ماه

سه ساختمان زشت تهران کدامند؟!

Month’s Note
!?What are the three ugliest buildings of Tehran

کاظم برآبادی، نویسنده توانا و پرتلاش مطبوعات در حوزه شهری، قرار است در ویژه‌نامه عید یکی از روزنامه‌های کشور، سه ساختمان زشت تهران را معرفی کند، اما ظاهراً به دلایل مختلف، هنوز به نتیجه مشخصی در این خصوص نرسیده است:

«در موقعیت سختی قرار گرفته‌ام. قرار است برای ویژه‌نامه عید سه ساختمان زشت تهران را معرفی کنم. ترجیح بر این است که اهالی فن خودشان این سه ساختمان را معرفی کنند. برای همین سه روز متوالی است که دارم به همه کله‌گنده‌های معماری پایتخت زنگ می‌زنم. جواب‌ها نیز در نوع خودشان جالب است، یکی وقت ندارد، یکی در حال خرید برای عید است، یکی از همین حالا به تعطیلات رفته، دیگری جواب نمی‌دهد و آن یکی هم می‌گوید جواب‌هایش را چاپ نکنم. جالب‌ترین صحبت هم مربوط به دکتر ملاصالحی، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری، است که می‌گوید اگر ساختمانی را به عنوان ساختمان زشت معرفی کند، وجه اقتصادی این بنا را خراب کرده و باید به وجدانش پاسخگو باشد. ...»

معرفی زشت‌ترین ساختمان‌های شهر، ایده جالبی است که پیش از این در رسانه‌ها و مطبوعات معتبر دنیا تجربه شده، اما در کشور ما تاکنون، بطور مشخص با این عنوان، در رسانه‌های عمومی مورد توجه کارشناسان و اهالی فن قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد طرح و تحقق این ایده، برای نخستین بار، در یکی از مطبوعات کشور، می‌تواند تأثیرات فرهنگی مناسبی در آشنایی عموم با مصداق‌های نامطلوب ساختمان‌سازی و معماری و در نهایت ترویج معماری مطلوب داشته باشد. از این‌رو، اگر شما نیز ساختمان‌های مشخصی را سراغ دارید که به نظرتان در رده زشت‌ترین ساختمان‌های شهر جای می‌گیرند یا پیشنهاد دیگری در‌باره تحقق این ایده دارید، می‌توانید در این خصوص با کاظم برآبادی همفکری کنید و در به ثمر رساندن این حرکت شایان توجه، مشارکت داشته باشید. 

/ 34 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین شهامی پور

سلام خسته نباشید. این واقعا حرکت خیلی خوبیه.یه مدت پیش سایت cnnلیست 10 ساختمان زشت دنیا را از دید مردم ارائه داد وقتی که این ساختمانها رو می دیدم واقعا به ارزش ترکیب بندی و کم÷وزوسیون ÷ی می بردم و آن دسته از افکارم رو که بیشتر میل داشتن که از فرمهایی مثل مثلث زیاد استفاده کنم اصلاح می کرد واقعا حرکت خیلی خوبیه هم واسه ی معماران هم دانشجوهای معمار.

علی

خانه ای برای سال 2050 : http://www.tabrizfair.ir/farsi/seminar_fa.htm

سعید برآبادی

از همراهی شما واقعا ممنونم. امیدوارم بتوانم بعد از سال نو این مطالب را با کمک خودتان جمع و جور کرده و منتشر کنم.

ماج

به نظر من ساختمان های هرمی شکل که در شهر وجود دارد از زشت ترین ها محسوب میشود.

بررسی حد زشتی وزیبایی معیار و ترازوی متناسب و کافی در مورد مقوله معماری نیست.از طرفی زشتی و زیبایی دارای تعاریف متعدد و متنوعی ا ز نظر کاربر و طراح است.این گونه کد گذاری اصولا به نتیجه نمیرسه.نقد محتوایی مقوله مناسب تری میتونه باشه تا پرداختن به این حد از قطعیت.ممنون از تلاش شما

فرهاد شرفی

با سلام. جناب آقای یوسف پور ، مطلب بنده راجع به ضیافت دهم در وبلاگم قابل مشاهده می باشد . پایدار باشید.

مریم

حداقل باعث می شه وقی کسی می هواد ساختمون بسازه از ترس اینکه ساختمانش زشت ترین نشه یه کم دقت کنه دو تا معمار بگیره و بساز بفروشی نماش هم نشه!

مریم

این فکر خیلی هوبیه اما به نظرم زشت ترین نداریم.اکثرا زشت ترین اند.به ندرت ساختمان درست و حسابی ساختند. تو هر کوچه و خیابونی هستند

آرمیتا

به نظرم ساختمان مجلس واقعا .... چون اشتراکاتش با معماری ایرانی واقعا محدوده و البته زیرکیی پشته این حرکت هست و اون کم بودن اشتراکات, اتفاقات درون اونه با نیازهای خارجش

علی راهی

من با زهرا رستمی موافقم...