تالار شهر در ایران

معماری شهری

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تالار شهر در ایران

 

Urban Architecture

City Hall in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Iran

 

علی­رغم سابقه طولانی احداث تالار شهر در دنیا که در یادداشت پیشین به برخی از نمونه­های آن اشاره گردید، پرداختن به این امر مهم در کشور ما تاکنون در مرحله طرح و برگزاری مسابقات معماری باقی مانده است. جدی­ترین اقدام صورت­گرفته در این زمینه طرح تالار شهر تهران بود که در سال 1356 به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح کنزو تانگه، معمار ژاپنی، برنده شد، اما این طرح هرگز به مرحله اجرا نرسید. این در حالی است که کشور ما از نظر داشتن فضاهای عمومی از پیشینه­ای غنی برخوردار است، بطوری که بازارها و میدان­ها در گذشته فضاهای مهم ارتباطی، اجتماعی و اقتصادی شهر بودند و در مقیاس­های گوناگون همواره محلی برای تجمع مردمی و استقرار انواع فعالیت­های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی به شمار می­رفتند.

اگرچه نزدیک به دو دوره از فعالیت مجدد شوراها در کشور می­گذرد، لیکن شوراها از فضاهای کارآ، مناسب و شایسته­ای برخوردار نیستند که همین امر مشکلاتی را برای متولیان امور شهری و شهروندان فراهم آورده است. شوراها در حال حاضر با توجه به شأن و مقامی که در کشور ما دارند، نیازمند نماد کالبدی مناسبی هستند، نمادی که نشانگر جایگاه مهم شوراها و تجلی­گاه مشارکت مردم در امور شهر باشد. بدین­ترتیب به نظر می­رسد زمان آن فرا رسیده تا این موضوع مورد توجه متولیان امور شهری در سطح کشور قرار گیرد و تدابیر مناسبی برای نحوه استقرار کالبدی شوراها در شهر اندیشیده شود. بر این اساس، لازم است خلق فضاها و ساختمان­های شهری جدید و ارائه طرح­هایی برای ساخت تالار شهر در شهرهای کشور، با توجه به فرهنگ غنی معماری و شهرسازی ایرانی، در دستور کار معماران ایرانی قرار گیرد، موضوعی که دیگر کشورها بیش از یک قرن است پاسخ مناسبی برای آن یافته­اند. این بناها بایستی به عنوان نمادهای شهری از معماری جدید و در عین حال باهویتی برخوردار بوده و ضمن برقراری ارتباط مناسب با بستر تاریخی و فرهنگی شهر ایرانی، توانایی پاسخگویی به نیازهای انسان امروزی را نیز داشته باشند.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه بخشی از یادداشت تالار شهر؛ نماد معمارانه مردم‎سالاری، در روزنامه همشهری مورخ یكشنبه 1 خرداد 1384 به چاپ رسیده است.

 

 

/ 7 نظر / 40 بازدید
نويسنده وبلاگ معماری در گذر زمان ومکان

سلام تلاش و کوشش معمارانه شما را ارج مينهم و از خوشحال از اينکه اينگونه گام هائی پر شور را در اين صحنه شاهد هستيم. و از شما همکار عزیز در صورت امکان لطفا لینکی را به این وبلاگ بدهید. خواننده پر و پا قرص شما .محمد کاشانی نويسنده وبلاگ معماری در گذر زمان و مکان

ye memare koochooloo

سلام آقای يوسف پور. کاش اون کسانی که تو اين مملکت کاره ای هستند اين مطلبو ميخوندند. از زحمات شما به عنوان يه دوستدار معماری تشکر ميکنم. شاد و موفق باشيد.

Leila s.

به فکر واداشت

sanaz

خيلی جالب بود و جای تامل داره!

.هلن

سلام بسیار خوبی دارین فقط یک جستجوگر کم داره

معماری- یاس-

عالی بود. امیدورام موفق باشین

مریم

سلام خسته نباشین[لبخند] من پاریسو خیلی دوس دارم آرزومه برم پاریس[قلب] ممنون از عکساتون مرررسی[گل]