پارادایم‎های معماری2

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

5. معماری مبتنی بر اشکال زمین

این معماری موجی‎شکل بر وام‎گیری تقریبی از شکل‎های طبیعی موجود بر سطح زمین استوار است. در این پارادایم نیز از تکرار المان‎های خاص استفاده می‎شود، اما این تکرار با تفاوت‎های جزیی همراه است. اضافه شدن عناصر جدید باعث گسترش و تغییر سازمان اولیه می‎گردد. در واقع سازمان اولیه با این تغییرات خود را سازمان‎دهی می‎کند و به این ترتیب در این تکرار در عین همانندی تمایز نیز وجود دارد و تکرار معنای واقعی خود را از دست می‎دهد. این پارادایم بر شعار بیشتر متفاوت است (More is Different) دلالت دارد. این الگوی معماری در کارهایی مثل بندر یوکوهاما کار دفتر معماری F.O.A (فرشید موسوی و آلخاندرو زائراپولو) به کار گرفته شده است. این بندر در واقع منظر مصنوعی (Artificial Landscape) ساخته شده از چوب و فلز می باشد.

6. معماری کیهان‎شناختی

این پارادایم بر بحث سیارات، انرژی و کیهان‎شناسی استوار است. در تمام طول تاریخ، معماری از هستی وام گرفته است، بطوری که با شکل‎گیری ادراک‎های نو درباره هستی، معماری جدید نیز بوجود آمد. این معماری بر گسست تقارن تأکید دارد و دیگر از دیدگاه‎های قدیمی معماری استفاده نمی‎کند.

7. الگوواره دال معماگونه

این پارادایم از نظریات برگرفته از معماری پست‎مدرن است. بر اساس این الگوواره، برخورد با یک اثر معماری نگاه کردن به یک مجسمه سوررئالیستی است که معانی رازآمیز مستقر در آن بر پایه دهنیت بیننده شکل می‎گیرد. این نوع معماری با درک نظم عمومی طبیعت و با استفاده از خطوط سطوح و فضاهای طبیعی شکل می‎گیرد. معانی این رویکرد از معماری به طبیعت و تداعی آن در ذهن ناظر وابسته است. الگوواره دال معماگونه این پرسش را مطرح می‎کند که در دنیای معاصر که سیاست، مذهب، اجتماع و فلسفه یکسانی وجود ندارد، آثار معماری را چگونه طراحی و اجرا کنیم؟

چارلز جنکس پس از تشریح هفت پارادایم فوق، این پرسش را مطرح می‎سازد آیا در ابتدای پیدایش یک الگوواره جدید قرار داریم یا اینکه هفت پارادایم یاد شده بخش‎های به هم پیوسته یک الگوواره جدید هستند؟

 

 

/ 6 نظر / 6 بازدید
jAlAl

کاش معادلی فارسی يا ملموستر به جای پاراديم مي برديد

bhy

معادل پارادايم = الگوواره... البته بايد چسبيده نوشت مثل گوشواره يا سنگواره يا ...

amin

من يک دانشجوی عمران دانشگاه کرمان هستم بدبختانه درس اصول معماری بدجوری حالم را گرفته استاد اين درس تکه زمين هشت هکتاری را برای شهرک سازی بما داده ام هيچ گونه منبعی را معرفی نکرده حالا از شما معماران ميخواهم مرا يا ری کنيد

ااکبر

خدا بیامرزدت من از مطالبتون برای تحقيق ترم سوم استفاده کردم بدون ذکر منبع

کوثر

با سلام . اين شرکت در نظر دارد يک مسجد در جزاير جنوبی کشور با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع احداث نمايد . اگر در اين زمينه دارای فعاليت و سابقه مناسب هستيد اعلام بفرماييد. ۰۹۱۵۳۰۶۰۷۴۱ مهندس مجتبائی