ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 2

معماری جهان

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 2

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Germany - 2

 

3. ورزشگاه المپیک برلین (Olympiastadion, Berlin)

 

Olympiastadion, Berlin

 

þنوع پروژه: نوسازی ورزشگاه قدیمی (2000-2004)

þتاریخ افتتاح: 1 اگوست 1936

þمیزان سرمایه‌گذاری: 242 میلیون یورو

þگنجایش: 72000 نفر

 

Olympiastadion, Berlin

 

چاردیواری: ورزشگاه المپیک برلین، بین سال‌های ۱۹3۴ تا ۱۹۳۶، توسط دولت نازی آلمان، برای میزبانی المپیک تابستانی 1936، ساخته شد. این ورزشگاه که توسط Werner March طراحی شده، از آن زمان تاکنون میزبان رویدادهای بسیار مهمی همچون جام جهانی 1974 بوده است.

 

Olympiastadion, Berlin

 

مجلس سنای برلین، در سال 1998، تصمیم به نوسازی کامل ورزشگاه المپیک برلین گرفت، البته با قید این شرط که در روند نوسازی، شخصیت تاریخی ورزشگاه بایستی مورد توجه قرار گرفته و حفظ شود. بدین‌ترتیب نوسازی ورزشگاه در تابستان سال 2000، با نهایت اهتمام در حفظ وضعیت سازه اصلی، آغاز شد و حدود چهار سال به طول انجامید.

 

Olympiastadion, Berlin 

 

اصلی‌ترین هدف پروژه نوسازی ورزشگاه المپیک برلین، بهینه‌سازی کارکرد آن و بهبود شرایط آسایش تماشاگران بود. در همین راستا تمامی 74200 صندلی ورزشگاه پوشش داده شد، در حالی که قبلاً تنها 27000 صندلی از گزند شرایط جوی در امان بودند. همچنین زمین بازی 5/2 متر پایین آورده شد، رختکن‌ها، تسهیلات رسانه‌ای، اتاق‌های VIP و فضاهای داخلی نوسازی شدند و در زیرزمین ورزشگاه یک پارکینگ و نیز تسهیلاتی برای آماده‌سازی بازیکنان ساخته شد.

 

Olympiastadion, Berlin

 

در نوسازی ورزشگاه المپیک برلین، جهت حفاظت تماشاگران از عوامل جوی، یک سقف جدید تخم‌مرغی‌شکل و نیم‌شفاف برای آن طراحی و اجرا گردیده است. این سقف که ظرافت آن کنتراست جالبی با استحکام ساختار تاریخی ورزشگاه ایجاد می‌کند، نمونه‌ای از یک راهکار متناسب برآمده از تلفیق گذشته، حال و آینده را به نمایش می‌گذارد.

 

Olympiastadion, Berlin

 

ورزشگاه المپیک برلین که تیم هرتابرلینبازی‌های خانگی‌اش را در آن برگزار می‌کند، مجهز به یک سیستم پیشرفته نورپردازی و یک سیستم صوتی بسیار مدرن است که محیط جذاب و مهیجی را برای تماشاگران خلق می‌کند. این ورزشگاه، با برخورداری از سازه‌ای بسیار زیبا، یکی از دیدنی‌های شهر برلین به شمار می‌رود و سالانه خیل عظیمی از تماشاگران را به خود جذب می‌کند.

 

Olympiastadion, Berlin

 

4. ورزشگاه جام جهانی گلزنکیرشن (FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen)

 

FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen

 

þنوع پروژه: ساخت ورزشگاه جدید

þتاریخ افتتاح: 13 اگوست 2001

þمیزان سرمایه‌گذاری: 191 میلیون یورو

þگنجایش: 52000 نفر

 

FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen

 

چاردیواری: ورزشگاه جام جهانی گلزنکيرشنکه ورزشگاه خانگی باشگاه شالکه ۰۴ است،بطور رسمی در اگوست 2001، افتتاح شد. تمامی هزینه کلان و قابل توجه اختصاص‌یافته برای ساخت این ورزشگاه که مبلغی بالغ بر 245 میلیون دلار را شامل می‌شود، از منابع بخش خصوصی تأمین شده است.

 

FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen

 

ورزشگاه جام جهانی گلزنکيرشن خیلی زود نشان و محک جدیدی در هنر ساخت ورزشگاه، از خود بر جای گذاشت و موفق به گرفتن بالاترین درجه ممکن در رده‌بندی اتحادیه فوتبال اروپا، یعنی پنج ستاره، شد.همچنین «سب بلاتر»، رئیس فیفا، از این ورزشگاه به عنوان یک پروژه پایلوت برای کل جهان یاد کرد.

 

FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen

 

مجموعه‌ای از تسهیلات فنی بی‌نظیر که می‌تواند آغازگر تحولی نوین در استانداردهای طراحی ورزشگاه باشد، ورزشگاهچندعملکردی و بسیار پيشرفته گلزنکيرشن را به یکی از مدرن‌ترین ورزشگاه‌های اروپا تبدیل کرده است. این تسهیلات عبارتند از: سقف قابل جابجایی که بصورت یک صفحه قابل برچیدن ساخته شده است، زمین بازی قابل گسترش و قابل برچیدن، یک مکعب نمایشگر بسیار بزرگ با چهار صفحه نمایش 36 مترمربعی که بر فراز مرکز زمین آویزان است، سیستم صوتی بسیار پیشرفته و سیستم‌های کنترل الکترونیک ورودی.

 

FIFA World Cup Stadium, Gelsenkirchen

 

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
نيسا

وضعییت تکنولوژی ساخت سازه هايی مشابه در ایران چطوريه؟ اگه نمونه هايی هم داريد لطفا ارايه کنيد.

مهدی

با عرض سلام و خسته نباشيد. مطالب وبلاگتون به روز و خوبند من شما را در وبلاگم لينک کردم اگه قابل دونستين ما رو لينک کنيد. http://www.architector.mihanblog.com موفق باشی.