درگذشت دومین معمار از پنج معمار نیویورکی

رویدادهای معماری

درگذشت دومین معمار از پنج معمار نیویورکی

Architectural Events
The Second of ‘New York Five’ dies at 71

3 اگوست 2009: چارلز گواثمی (Charles Gwathmey)، معمار آمریکایی وفادار به زیبایی‌شناسی مدرنیسم متعالی، بر اثر ابتلا به بیماری سرطان مری، در سن 71 سالگی درگذشت. او در 19 ژوئن 1938 به دنیا آمد، در سال 1962، موفق به دریافت فوق‌لیسانس معماری از دانشگاه Yale شد و در سال 1968، با تاسیس شرکت معماری Gwathmey Siegel & Associates، به همراه Robert Siegel، فعالیت حرفه‌ای خویش را آغاز کرد.

چارلز گواثمی یکی از پنج معمار گروه موسوم به New York Five بود، گروهی متشکل از معماران جوان که در سال 1972، با انتشار کتابی به نام «پنج معمار»، آثار و اندیشه‌های خود را به جهان معماری عرضه کردند و با بازگشت به برخی از اصول مدرنیسم و اتخاذ رویکردی مستقل از اندیشه‌های پست‌مدرنیستی رابرت ونتوری، فصلی جدید در تاریخ معماری معاصر گشودند. تجزیه طرح به شکل‌های اصلی هندسی و ترکیب آنها در فضا در قالب نظمی ساده‌، با الهام از کارهای نخستین نسل معماران مدرن، به ویژه ساختمان‌های سفیدرنگ دهه 1920 لوکوربوزیه، بارزترین ویژگی آثار این پنج معمار نیویورکی بود. گواثمی بعد از جان هیداک که در اول جولای 2000 درگذشت، دومین عضو از این گروه پنج‌نفره است که دیده از جهان فرو می‌بندد. پیتر آیزنمن، مایکل گریوز و ریچارد مه‌یر سه عضو دیگر New York Five هستند.

بیشتر ساختمان‌های طراحی‌شده توسط گواثمی، واحدهای مسکونی هستند و برخورداری از کیفیت مدرنیستی و پیچیدگی هندسی غیرمتعارف، ویژگی قابل توجه این خانه‌ها به شمار می‌رود. یکی از مشهورترین خانه‌های او، خانه کوچک، ساده و بی‌پیرایه‌ای است که در سال 1965 برای پدر ومادرش طراحی کرد. این خانه تندیس‌گون موفقیت و توجه زیادی برای گواثمی به همراه آورد و به او کمک کرد تا در سن 27 سالگی، جای پای خود را در حرفه معماری باز کند. همچنین بخشی از شهرت گواثمی مدیون خانه‌های بسیار بزرگی است که برای کارفرمایان مشهور و ثروتمند طراحی کرده است. در کنار خانه‌های او، باید از پروژه بحث‌انگیز نوسازی و توسعه موزه گوگنهایم رایت در سال 1992 نیز یاد کرد؛ برج راست‌گوشه‌ای در کنار ساختمان مشهور حلزونی رایت که مدت‌ها نام او را بر سر زبان‌ها انداخت.

/ 3 نظر / 623 بازدید
امین شهامی پور

سلام خسته نباشید یکی از عکسهای خانم کرم نژاد در مسابقه ی صربستان مدال طلا رو کسب کرد(همون عکس رو کارت دعوت)