یک آینده قابل تغییر ـ 3

معرفی پروژه

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

یک آینده قابل تغییر ـ 3 

 

نگاهی به ساختمان تالار بیوتکنولوژی دانشگاه کالیفرنیا، سان­فرانسیسکو

      

Project Review

A Flexible Future – 3

UCSF Genentech Hall

 

فضاهای پشتیبانی آزمایشگاه­ها نیز مدولار هستند و بسته به نیازهای پژوهش، می­توان به آسانی آنها را تغییر داد. همچنین برای اینکه بتوان در آینده تغییراتی در ساختار فضاها ایجاد نمود، تمامی میزهای کار، کابینت­ها و قفسه­ها بصورت متحرک و قابل جابجایی طراحی شده­اند. اتاق­های پشتیبانی که نوعاً دارای اندازه یکسان 10’6” x 20’ می­باشند، همگی به یک زیرساخت مشترک شامل تسهیلات آزمایشگاهی، سیستم روشنایی، چاهک و صفحه پشت­بند دیوارها برای نگهداری قفسه­ها یا کابینت­ها مجهز هستند. پژوهشگران می­توانند این فضاهای کلی را به اتاق دارای کارکرد فرهنگی، اتاق تجهیزات و یا اتاق چندعملکردی تبدیل کنند. هر اتاق از خطوط انشعاب مجزا برای تسهیلات لوله­کشی­شده برخوردار است. در آزمایشگاه­های باز نیز تسهیلات لازم در سقف قرار گرفته­ و از طریق پانل­های تقسیم­کننده میان میزهای کار توزیع شده­اند. بدین­ترتیب می­توان ساختار و پیکربندی سیستم­ها را بدون تعطیل­کردن فضاهای بزرگ آزمایشگاه، تغییر داد.

 

آزمایشگاه زیست شناسی 

 

در طرح جامع و راهبردهای تهیه­شده توسط UCSF و مشاوران آن، Machado Silvetti Associates (مستقر در بوستون)، دانشگاهی بودن محیط مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در طرح جامع پردیس، مجموعه­ای از فضاهای عمومی باز و فضاهای ارتباطی که دسترسی بازدیدکنندگان و پژوهشگران را به هریک از کاربری­های واقع در پردیس فراهم می­آورند، پیش­بینی شده است. تالار بیوتکنولوژی، به عنوان نخستین ساختمان اجراشده در پردیس، زمینه لازم برای اجرای پروژه­های بعدی را فراهم می­نماید و فضاهای باز پردیس را طی سلسله مراتبی به فضاهای عمومی درون و بیرون ساختمان متصل می­کند.

 

آتریوم مشرف به آمفی تئاتر 

 

در بیرون تالار بیوتکنولوژی، آمفی­تئاتری مشرف به فضای سبز پردیس وجود دارد که دورتادور آن ستون­بندی شده و 338 نفر گنجایش دارد. آمفی­تئاتر و آتریوم شیشه­ای، در کنار یکدیگر، با ایجاد یک فضای دانشگاهی، ورودی اصلی ساختمان را تعریف می­کنند. همچنین در ضلع غربی، یک کافه­تریای تراس­دار در طبقه دوم، فضای بیرون و درون ساختمان را به هم متصل می­کند.

 

کافه تریا و تراس 

 

طبق ضوابط و راهبردهای طرح جامع، تمامی ساختمان­های واقع در پردیس باید از یک مرکز یک­طبقه، یک بدنه چهارطبقه و یک پوشش کلاه­مانند عقب­نشسته در بام بنا برای استقرار تجهیزات مکانیکی ساختمان، تشکیل یابند. اگرچه به لحاظ عملکردی، در طرح مرکز و بدنه­های ساختمان­های پردیس از خطوط نسبتاً راست استفاده می­شود، اما رأس­های ساختمان­ها بویژه آزمایشگاه­ها، می­توانند فرم­های غیرمتعارف­تر نیز به خود بگیرند و خط آسمان متمایزی در پردیس به نمایش بگذارند، چنانچه در رأس ساختمان تالار بیوتکنولوژی از فرم­های هرمی­شکل استفاده شده است.

 

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
نينا شاهرخي

سلام. با لطف و راهنمايی يکی از دوستان وبلاگ قبلی من درست شد.