زبان نقد معماری ـ ٧

7. کنایه
بیان مسائل به گونه‌ای طنزآمیز و در لفافه، یکی از فنون نقد بلاغی است که در تضاد با اغراق قرار می‌گیرد. در این شیوه، موضوع اصلی تصویر، در پس‌زمینه یا پیش‌زمینه‌های قوی و شدید محو و لذا قدرت تاثیرگذاری آن نیز کمتر می‌شود. این فن، با وجود قدرت کم تاثیرگذاری، گاهی تنها روش ممکن عملی و بدون خطر نقد است.

8. اصطلاح‌سازی
 در فن اصطلاح‌سازی، منتقد عبارت یا اصطلاحی را ابداع می‌کند و در صورتی که این اصطلاح مناسب باشد، اول در اذهان عمومی ماندگار و به تدریج، به تکیه‌کلام روزمره مردم تبدیل می‌شود. به عنوان مثال، هاکستیبل با بهره‌گیری از این صنعت، اصطلاح "مانهاتانی‌شدن" را در مورد توسعه بی‌رویه شهرها باب کرد یا بعد از اینکه مجله Architectural Review، از واژه "ساپتوپیا" (ترکیب دو واژه Sub و Utopia، به معنی حومه‌نشینی در اتوپیا یا آرمان‌شهر)، به عنوان تیتر اصلی یکی از مقاله‌های خود استفاده کرد، این واژه به سرعت بین مردم رواج یافت.
 

_________________________________________

þ بخش پیشین بازخوانی کتاب «معماری و اندیشه نقادانه»:

۴٠. زبان نقد معماری ـ ۶

/ 6 نظر / 6 بازدید
اترین انصاری

به نکات خیلی جالبی در مورد شیوه نقد در معماری اشاره شده .

آیدین

به نظر من هم جالب هستند.

محـــبوبه جبــــارنژاد

سلام نکات کلیدی و حساسی هستند . منتها به نحوه برخورد افراد بستگی داره , چرا که ظرفیت افراد متفاوته و هر کسی از ظرفیت شوخی - کنایه - طنز و یا جدی خوشش نمی یاد. و انتقاد هر چند مغرضانه نباشه برای افراد خوشایند نیست . چون تقریبا هیچ کس انقاد رو دوست نداره . ( البته استثنا, در همه موارد وجود داره )

علیرضا

سلام اقای یوسف پور شما لینکی رو می شناسید برای دانلود مقاله ای که تو پانویس صفحه 10 این کتاب معرفی شده ( به عنوان یکی از پرمایه ترین مقاله های نقد معماری به قلم خود وین اتو ) ؟ ضمنا: صفحه بندی کتاب شما هم، از 192 تا 209 اشکال داره ؟ کتاب من که اشتباه صحافی شده. بین این دو تا صفحه، اشتباها، صفحه 145 تا 160 دوباره ظاهر شده. اطلاع دارید کتاب تجدید چاپ شده یا نه ؟

میلاد شهریاری

اگه این حرفها اصول هست مردم ایران یه پا منتفدونظریه پردازن درسته؟

میلاد شهریاری

البته یادم رفت بگم در هر ضمینه ای حتی اون جیزی که برای اولین بار بشنون