ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 4

معماری جهان

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 4

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Germany - 4

 

6. ورزشگاه زنترال لایپزیگ (Zentralstadion, Leipzig)

 

Zentralstadion, Leipzig

 

þنوع پروژه: ساخت ورزشگاه جدید

þتاریخ افتتاح: 7 مارس 2004

þمیزان سرمایه‌گذاری: 6/90 میلیون یورو

þگنجایش: 43000 نفر

 

Zentralstadion, Leipzig

 

چاردیواری: ورزشگاه زنترال لایپزیگ، به لحاظ معماری، یکی از ‌شاخص‌ترین ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان است و از نظر فنی نیز یکی از پیشرفته‌ترین آنها به شمار می‌رود. این ورزشگاه که بوسیله تیمی متشکل از سه شرکت معماری Wirth + Wirth، Glöckner Architekten و Körber, Barton, Fahle، طراحی شده است، آمیزه‌ای بی‌نظیر از گذشته و آینده را در کلان‌شهر تجاری و سنتی لایپزیگ به معرض نمایش می‌گذارد.

 

Zentralstadion, Leipzig

 

ورزشگاه قدیمی لایپزیگ که در سال 1965، بعد از یک دوره ساخت 15 ماهه، افتتاح شده بود و در آن زمان، با گنجایش 100000 نفر، بزرگ‌ترین ورزشگاه آلمان محسوب می‌شد، در دهه ۱۹۹۰، به شدت نيازمند مرمت بود.از این‌رو، در اکتبر 1997، شورای شهر لایپزیگ تصمیم به ساخت یک ورزشگاه جدید در داخل محدوده دیوارهای ورزشگاه قدیم گرفت. بدین‌ترتیب ساخت ورزشگاه جدید در نوامبر 2000 شروع شد و عملیات ساختمانی آن در دسامبر 2003 به پایان رسید.

ورزشگاه زنترال لایپزیگ که به صورت ورزشگاهی در دل یک ورزشگاه دیگر ساخته شده، لقب «ورزشگاه درون ورزشگاه»را گرفته است. تعدادی پل ورزشگاه جدید را به دیوارهای بیرونی ورزشگاه قدیمی پیوند می‌دهند؛ این پل‌ها تماشاگران را به صندلی‌های ردیف‌های پایینی یا ردیف‌های بالایی هدایت می‌کنند.

 

Zentralstadion, Leipzig

 

در ساخت ورزشگاه زنترال لایپزیگ، تمامی ضوابط و مشخصات مورد تأکید فیفا، جزءبه‌جزء، مورد توجه قرار گرفته است، از جمله اینکه امنیت تماشاگران با استفاده از یک سیستم نوین تخلیه اضطراری افزایش ‌یافته است.

سقف شکوهمند و تماشایی ورزشگاه، با بهره‌گیری از یک سیستم نورپردازی یکپارچه، جلوه‌های بصری درخشانی در ورزشگاه خلق می‌کند. همچنین از طریق یک سیستم صوتی بسیار متعادل و مناسب، شرایط آکوستیکی برجسته‌ای در محیط ورزشگاه فراهم می‌شود.

 

Zentralstadion, Leipzig

 

ورزشگاه زنترال لایپزیگ يکی از ورزشگاه‌های کوچک جام جهانی 2006 آلمان محسوب می‌شود و در ميان پنج ورزشگاه تازه جام جهانی، کمتر از بقيه هزينه برداشته است. این ورزشگاه تنها ورزشگاه جام جهانی در آلمان شرقی سابق و همچنين تنها ورزشگاهی است که تيم محلی آن در بوندس‌لیگا بازی نمی‌کند.

 

 

/ 1 نظر / 197 بازدید
مهدی

من بدنبال مطلب فواره ها می گردم ولی هر چه گشتم موفق نشدم مطلب مربوط به فواره ها را در سايتتان پيدا کنم و فقط عکسها را دارم لطفا متن مربوط به فواره ها را به ايميلم ارسال نمائيد