ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 8

معماری جهان

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ورزشگاه‌های جام جهانی 2006 آلمان ـ 8

           

Architecture of the World

World Cup 2006 Stadiums in <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Germany - 8

 

11. ورزشگاه گوتليب ـ دايملراشتوتگارت (Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart)

þنوع پروژه: نوسازی ورزشگاه قدیمی

þتاریخ افتتاح: 26 جولای 1933

þمیزان سرمایه‌گذاری: 5/51 میلیون یورو

þگنجایش: 52000 نفر

 

Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart 

 

چاردیواری: ورزشگاه گوتليب ـ دايملراشتوتگارت از پیشینه تاریخی وسیعی برخوردار است و شهروندان اشتوتگارت خاطرات فراوانی از برگزاری رویدادهای مختلف ورزشی، مراسم فرهنگی و حتی تاریخی در آن دارند. این ورزشگاه در سال‌های 1950 و 1990، به ترتیب میزبان اولین مسابقه بین‌المللی در خاک آلمان پس از جنگ جهانی دوم و نخستين بازی بين‌المللی تيم آلمان پس از اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی بوده است.

 

Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart

 

ورزشگاه گوتليب ـ دايملر که قبلاً Neckar-Stadion نام داشت، در سال 1933 با طرحی از آرشیتکت Paul Bonatz ساخته شده و از آن زمان با اینکه نوسازی‌های مختلفی را تجربه کرده، لیکن شخصیت تاریخی آن بدون تغییر باقی مانده است. از جمله در فاصله سال‌های 1949 تا 1951، یک جایگاه روباز جدید در مقابل جایگاه اصلی تماشاگران ساخته شد و بین سال‌های 1955 تا 1956، ورزشگاه از سمت Cannstatter و Untertürkheimer توسعه داده شد. توسعه ورزشگاه در فاصله سال‌های 1971 تا 1973 و در سال 1974 نیز ادامه یافت و در سال 1990 زمین ورزشگاه نوسازی شد.

 

Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart

 

ورزشگاه گوتليب ـ دايملر، در فاصله سال‌های 1999 تا 2001، با یک سرمایه‌گذاری در حدود 107 میلیون مارک بر روی جایگاه اصلی تماشاگران، مطابق استاندارد فیفا بهبود و ارتقاء یافت. از جمله مهم‌ترین اقدامات انجام‌یافته در این مرحله می‌توان به ساخت یک مرکز بازرگانی جدید با ظرفیت 44 جایگاه برای کارگزاران و 1500 صندلی برای بازرگانان و ساخت یک پارکینگ چند طبقه با دسترسی مستقیم و نیز فراهم آوردن تسهیلاتی برای بازدیدکنندگان، ورزشکاران و رسانه‌ها اشاره کرد.

 

Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart

 

مرحله سوم برنامه مدرنیزاسیون ورزشگاه برای جام جهانی 2006، در ژانویه 2004، با پیش‌بینی اتمام پروژه در اواخر 2005، شروع شد. ساخت یک ردیف صندلی جدید در مقابل جایگاه اصلی تماشاگران، نصب کنترل‌های الکترونیک ورودی (مجهز به سیستم بارکدخوان) و نصب دو صفحه نمایش عظیم از مهم‌ترین اقدامات انجام‌یافته در این مرحله هستند. دو صفحه نمایش جدید، هرکدام با سطح قابل دید 115 مترمربع و وزن 11 تن، در نوع خود بزرگ‌ترين صفحه نمايش يک ورزشگاه اروپايی به حساب می‌آيند.

 

Gottlieb-Daimler Stadion, Stuttgart

 

جالب‌ترین بخش جدید ورزشگاه، پوشش سقف و سازه پشتیبان آن است که شبکه ظریف و پیچیده‌اش تا حدودی یادآور زمین‌های تاکستان همجوار است. سقف ورزشگاه، از رشته‌های پلی‌استر با پوشش PVC ساخته شده و با مصالحی بالغ بر 34000 مترمربع، جایگاه‌های تماشاگران را در ارتفاع‌های متغیر بین 18 و 35 متر، پوشش می‌دهد.

ورزشگاه اشتوتگارت که ورزشگاه خانگی باشگاه مشهور بوندسلیگا، «وی اف بی اشتوتگارت»، است، به همراه ورزشگاه‌های برلین و نورنبرگ، سه ورزشگاه جام جهانی 2006 هستند که مجهز به یک پیست دو و میدانی نیز می‌باشند.

 

 

/ 5 نظر / 13 بازدید
ابوالفضل

سلام. يك ايميل براتون فرستادم، ممنون می‌شم اگر به مطلبي كه در اون توضيح دادم ترتيب اثر بدين.

محمد

سلام.آقای يوسف پور اگر برایتان مقدور هست يک دعوت نامه پرشين گيگ برايم بفرستيد.متشکرم

شهرام سنجابی

با سلام.وبلاگ خوب و آموزنده ای داريد.در صورتی که تمايل داشته باشيد،میتوانیم به همدیگر لینک بدهیم.وبلاگ اینجانب با موضوع آموزش معماری، شهرسازی و مرمت در سه زبان فارسی،ایتالیایی و آذری در خدمت شما میباشد

نيلوفر لايقی

با سلام به شما وخسته باشيد . وبلاگ خوبی دارين . من ازوبلاگ شما الگو گرفتم واز شهريور شروع به کار وبلاگ ساختن کردم . اين کار برای من خيلی جذاب بود . من از آن موقع به معماری خیلی خیلی علاقمند شدم وازشما درخواست دارم که به من قدری کمک کنین تاوبلاگ من هم مثل وبلاگ شما پربار باشد. خلاصه از نظر من بهترین وبلاگ معماری وبلاگ شما است. یک سری به وبلاگ من هم بزنید . اگر مايليد تبادل لينک انجام دهيد.