نگاهی به گرایش­های معماری معاصر جهان

معماری جهان

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نگاهی به گرایش­های معماری معاصر جهان

 

Architectureof The World

Tendencies of The World’s Contemporary Architecture

 

دی­ماه 1383، دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تبریز میزبان دکتر ناصر گلزاری بود. دکتر گلزاری، متولد سال 1958 در ایران، در رشته­های هنر، سینما و معماری تحصیل کرده است. او در دانشگاه­های گلاسکو، ادینبورگ، مدرسه معماری بارتلت، مدرسه بین­المللی معماری وینتر، آکسفورد بروکس و AA به تدریس پرداخته و از سال 1994 سرپرست دانشکده معماری آکسفورد بروکس می­باشد. همچنین دکتر گلزاری ویراستار مجله معماری A3Times بوده و گروه مهندسینCG  را در سال 1994 و گروه مهندسین NG را در سال 2000 تأسیس نموده است.

دکتر گلزاری در دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تبریز طی سخنانی به تبیین و توصیف روند طراحی­ خویش و معرفی پروژه‎های تعدادی از دانشجویانش پرداخت. وی در مقدمه سخنان خود، طبقه­بندی خاصی از گرایش­های معماری معاصر جهان ارائه داد که در نوع خود جالب به نظر می­رسد؛ به اعتقاد دكتر گلزاری، در حال حاضر چهار جنبش، حرکت و یا طرز تفکر در معماری جهان قابل شناسایی است و بر این اساس معماران معاصر جهان را بر حسب آثار و دیدگاه­هایشان، در یکی از چهار دسته زیر می­توان جای داد:

1. فرم­سازان (Form Makers)، معمارانی که عمدتاً Star هستند و فقط فرم درست می­کنند، مثل فرانک گری، دانیل لیبسکیند و زاها حدید. اگرچه پروژه­های اولیه این معماران در آغاز کارشان، پروژه­هایی طبیعی، صادقانه، عالی و اصیل بود، اما این افراد بعدها درگیر سلیقه بازار شدند و کارهایشان به مد (Fashion) تبدیل شد. خاصیت مد هم این است که می­آید و می­رود و محتوایش بسیار ضعیف است.

2. معمارانی که سنت معماری مدرن (Modern Tradition) را که برای فضا، فرم، متریال و کارکرد، اهمیت قائل است، ادامه می­دهند، مثل آلوارو سیزا، رنزو پیانو و تادائو آندو. این معماران با تأسی به سنت مدرنیسم، در نهایت سادگی و خیلی خوب و محترمانه به طراحی معماری می­پردازند.

3. معمارانی که در کنار سنت مدرنیسم قرن بیستم، حوادث (Event) و شرایط (Situation) را نیز مورد توجه قرار می­دهند، مثل برنارد چومی. این افراد هم به سنت­های مدرنیسم قرن بیستم احترام می­گذارند و هم شرایط و حوادث را یکی از عوامل اصلی در پیشبرد پروژه می‎دانند. منظور از حوادث و شرایط، شرایط فرهنگی، اتفاقات روزانه و حوادث قدیمی است. دکتر گلزاری خود را متعلق به این دسته از معماران می­داند.

4. تکنولوژیست­ها (Technologist)، معمارانی که در طراحی فقط برای تکنولوژی اهمیت قائل می‎شوند، مثل نورمن فاستر، راجرز، ژان نوول، گریمشاو. پروژه­های این معماران در اکثر موارد یک­خطه، یک لایه و صرفاً متوجه تکنولوژی است، در حالی­که به اذعان بسیاری از صاحب‎نظران، طراحی معماری را نمی‎توان فقط به یک لایه و سمت و سوی خاص محدود كرد. 

 

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
ali

اينجانب شديدا به کارهای رنزوپيانو علاقمندم در صورت راهنمايی بسيار ممنون خواهم بود. با احترام

مريم

فقط يک نگاه تو کافی است تا اين سقف نيفتد