هوشنگ سیحون؛ معمار بناهای ماندگار ـ 2

معرفی معمار

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

هوشنگ سیحون؛ معمار بناهای ماندگار ـ 2 

           

Architect’s Introduction

Hushang Seihoun; The Architect of Permanent Buildings - 2

 

آرامگاه کمال الملک در نیشابور 

 

سیحون پس از بازگشت از فرانسه، به عنوان دانشیار دانشکده هنرهای زیبا، در آتلیه­ای که بنام خود دایر کرد، مشغول تربیت دانشجویان در رشته معماری شد. او بر این اعتقاد بود که هم استادان و هم دانشجویان می­بایست تحت تعلیمات عمیق­تری قرار گیرند و لازمه این کار را آشنایی آنان با کارهای معماری بعد از جنگ در تمام دنیا می­دانست. همچنین از دیدگاه او دانشجویان می­بایست بدانند که در چه محیطی زندگی می­کنند و در چه فضا و مملکتی باید طراحی و معماری کنند. او معتقد بود یکی از کارهای لازم برای تحقق این هدف، مسافرت به تمام نقاط کشور برای مشاهده و مطالعه بناهای قدیمی و مجموعه­های روستایی و شهری است. سیحون در سال 1341 به عنوان سومین رئیس دانشکده هنرهای زیبا انتخاب شد و فعالیت­های عمده­ای را در دانشکده شروع کرد که مهم­ترین آنها تأسیس رشته­های شهرسازی، تئاتر و موسیقی و برگزاری سخنرانی­ها و سمینارهای مختلف در رابطه با معماری و شهرسازی بود.

 

 آرامگاه حکیم عمر خیام در نیشابور

 

سیحون دفتر معماری خود را در سال 1328 تأسیس نمود که اولین کار مهم دفتر او اجرای آرامگاه بوعلی­سینا در همدان بود. پس از انجام این کار، دفتر او وارد فعالیت­های گسترده معماری شد که این فعالیت­ها تا روزی که او در ایران بود، بطور مستمر ادامه داشت. در این فاصله زمانی ساختمان­های متعددی توسط دفتر او طراحی شد که مهم­ترین آنها آرامگاه­های متعددی است که قبلاً به آنها اشاره شد. سیحون در سال 1980 تهران را ترک نمود و از آن سال در خارج از کشور اقامت دارد. او در طی این­سال­ها با اینکه در زمینه معماری تنها به مشاوره و مطالعه اشتغال داشته و کار طراحی انجام نداده، ولی در زمینه نقاشی پرکار بوده است، بطوری­که در سال 1972 به همراه نقاشان صاحب­نام از جمله پيکاسو و سالوادور دالی، در نمايشگاهی در دانشگاه ماساچوست شرکت کرد و سبکی منحصر به فرد، بنام کلاف­خط را به صورت تابلوهايی زيبا در معرض نمايش گذارد که توجه منتقدين آمريکايی را به خود جلب کرد، سبکی که با مددگرفتن از خطوطی موازی و پرپيچ­وتاب، که هيچ همديگر را قطع نمی­کنند، انسان را در زندگی روزمره­اش وادار به تفکر می­کند. این هنرمند گران­قدر موفق به کسب عنوان شهروندی افتخاری فرانسه و دریافت لوح افتخار شهرداری لس­آنجلس گردیده است و در حال حاضر مجموعه­ای از نقاشی­های او در دانشگاه­هايی چون ام.آی.تی، هاروارد، واشنگتن يونيورسيتی و برکلی، گردآوری و نگهداری می­شود. همچنین نام هوشنگ سيحون در دو دانشنامه روسيه و کمبريج ثبت شده است.

 

آرامگاه باباطاهر در همدان 

 

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
alavi

خوشحال شدم از اينکه ديدم شما هم يادی از کسي کردين که کار های بزرگی در راستای معماری کرده ولی فراموش شده........

Memar1382

دوباره سلام: می‌خوام ببينم مشکلی نداره من اين مطلب رو نو وبلاگم بذارم؟ اگه اجازه بدين خيلی لطف ميکنين. بازم ممنون ارادتمند شما ... معمار۱۳۸۲