سنگ روان در خدمت معماری نوین ـ 4

مصالح معماری

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سنگ روان در خدمت معماری نوین ـ 4

 

Architectural Materials

New Architecture in Liquid Stone - 4

 

Yerba Buena Lofts, San Francisco, Stanley Saitowitz/Natoma Architects Inc., 2002 

 

بتن بخاطر داشتن خاصیت انعطاف‎پذیری بالا، آزادی عمل قابل توجهی در اختیار طراحان و معماران قرار می‎دهد؛ بتن، همانند خاك رس در دستان یك تندیس‎گر، برای معماران امكان خلق ساختمان‎هایی را فراهم می‎كند كه بطور منحصربفردی گیرا، جالب‎توجه و از نظر هندسی متهورانه می‎باشند. فرم‎ها و تركیباتی كه ساختن آنها پیش از ابداع بتن مسلح، با استفاده از سایر مصالح متداول دشوار یا غیرممكن بود، با استفاده از بتن مسلح اغلب به آسانی قابل دست‎یابی هستند. به جرأت می‎توان گفت كه بدون استفاده از بتن، اجرای برخی از زیباترین و نوآورانه‎ترین آثار معماری معاصر جهان هرگز قابل تصور و تحقق نبود.

 

Private Chapel in Valleaceron, Spain, Sancho-Madridejos Architecture Office, 2000 

 

امروزه بتن با گذشت سال‎ها از پیدایشو كاربرد آن به صورت کنونی، دستخوش تحولات و پیشرفت‎های شگرفی شده است. از زمان شروع استفاده گسترده از بتن مسلح در ساخت‎وسازها (در بیش از یك قرن قبل)، برخی انگاره‎های بنیادی درباره خواص این ماده و محدودیت‎های آن تاكنون با چالش و تردید جدی مواجه نشده بودند، اما در سال‎های اخیر، با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، تحقیقات متعددی بر روی خواص بتن صورت گرفته و در حال حاضر طیف متنوعی از فرآورده‎های آن ابداع و به بازار عرضه شده‎اند كه این قبیل انگاره‎‎ها را به چالش كشیده و آزادی بیشتری جهت تجربه و ابداع در اختیار معماران و مهندسان قرار داده‎اند.بر این اساس است كه در سال‎های اخیر، معماران مختلف در پروژه‎هایشان برخی از انگاره‎های غالب درباره فرم معماری و فناوری بتن را به چالش كشیده و رویكرد‎های جدیدی را در هر دو زمینه ارائه نموده‎اند. بسیاری از معماران نیز با كاربرد هوشمندانه بتن، از آن به عنوان ابزاری جهت خلق زیبایی در آثارشان بهره جسته‎اند. البته با توجه به پیشرفت‎های سریع و روزافزون صنعت بتن در سال‎های اخیر، به نظر می‎رسد در سال‎های آینده شاهد استفاده گسترده‎تری از قابلیت‎های بتن در عرصه معماری خواهیم بود.   

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه سه یادداشت قبلی، در روزنامه همشهری مورخ يكشنبه 17 مهر 1384 به چاپ رسیده است.

 

 

/ 2 نظر / 58 بازدید
sanaz

ببينم خيلی دوست دارم بدونم که موزه گوگنهايم هم شامل اين ميشه يا نه؟ يعنی بخش عمده اين موزه با استفاده از چه مصالحی ساخته شده به غير از شيشه و آلومينيم البته....؟؟

sanaz

منظورم گوگنهايم بيلبا‌ئو است نه آمريکا ....