رایج‌ترین نمونه‌های نقد معماری

نقد معماری

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

رایج‌ترین نمونه‌های نقد معماری 

 

بازخوانی کتاب «معماری و اندیشه نقادانه» ـ 6

           

Architectural Criticism

Current Samples of Architectural Criticism

Book Review: Architecture and Critical Imagination- 6

 

ارزش و اهمیت فراوان نقد و گستردگی حوزه اثر آن در معماری، موجب شده است که نقد معماری از حضوری پررنگ در زندگی معمارانه برخوردار باشد. جایگاه‌های متعدد ظهور و بروز نقد در عرصه معماری، موجب شکل‌گیری نمونه‌های مختلفی از نقد معماری شده است که از رایج‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

þنقد روزنامه‌ای (ژورنالیستی): مقالات انتقادی، تفاسیر و ارزیابی‌های روزنامه‌ها، مجلات و ماهنامه‌های تخصصی.

 

þنقد تاریخی: نقد تاریخی که توسط تاریخ‌نگاران صورت می‌گیرد، علاوه بر بیان چگونگی وقوع اتفاقات، به تعیین اهمیت هر یک می‌پردازد و لذا در این نقد، آن دسته از تحولاتی که در بین هزاران رویداد، توجه ویژه‌ای می‌طلبند، مشخص و متمایز می‌شوند. هنگامی که مورخان مخاطب را به توجه و نگاه گزینشی نسبت به حوادث و رویدادها رهنمون می‌سازند، سپس به بیان مفاهیم پنهان در هر تحول و رویداد می‌پردازند، پیش از آنکه گردآورنده تاریخ باشند، منتقد و مفسر آن هستند.

 

þنقد آموزشی: در حقیقت آموزش معماری در مدارس و کارگاه‌های طراحی معماری حول محور نقد شکل گرفته است؛ دانشجو طراحی می‌کند و در ضمن نقد طرح توسط استاد، آموزش می‌بیند. این نوع نقد، به عنوان شیوه اصلی آموزش معماری، بیش از هر چیز بر ترکیبی از روش‌های مختلف شامل بیان واقعیت‌ها، تفاسیر، تعصبات شخصی و روش‌های تجربی استوار است.

 

þنقد ذهنی توسط خود طراح: در لحظه حساس و پراهمیتی که یک راه‌حل طراحی به ذهن طراح خطور می‌کند و سپس او جنبه‌های مختلف آن راه‌حل را بررسی می‌کند و با سبک و سنگین کردن ایده، به قضاوت در مورد آن می‌پردازد و در نهایت تصمیم‌گیری می‌کند، یک روند کامل از نقد معمارانه صورت گرفته است.

 

þنقد حرفه‌ای: گفتگوهای میان طراح با مدیر پروژه، کارفرما و پیمانکار؛ طراح شهری با شورای شهر؛ طراح با قانون‌گذران یا حتی بین استفاده‌کنندگان از یک بنا با خود بنا.

 

_________________________________________

þ بخش‌های پیشین بازخوانی کتاب «معماری و اندیشه نقادانه»:

1. نگرشی نو به نقد معماری

2. در جست‌وجوی نقد آینده‌نگر

3. نقد نوعی رفتار است

4. نقد چیست؟

5. منقد کیست؟

/ 3 نظر / 7 بازدید
زهرا نوری

سلام آقای کمال يوسف پور از اينکه وقت گرانبهاتون رو برای ديدن وبلاگ ما گذاشتید از طرف گروه زمدگران از شما تشکر می کنم. نظرات شما هم بسيار سنجيده و درسته اميدوارم با بچه های گروه بتونيم وبلاگی حرفه ای و البته به روز رو به نمايش بگذاريم البته در اين راه هميشه محتاج نظرات و پيشنهادات شما پيشکسوتان عرصه هنر هستيم اگه اشکالی نداشته باشه سايت شما رو در قسمت پيوندهای وبلاگمون می نويسيم

saeeD

سلام منم خواستم تبریک بگم متاسفانه کمی دیر شد ... اینم وبلاگهام و وبسایتم .. http://yagharib.blogfa.com http://and1ir.mihanblog.com http://irRaper.com

هدی

سلام من هدی ۲۲ ساله از کرج هستم .رشته دانشگاهييم فناوری اطلاعات بوده اما علاقه زيادی به معماری دارم از سايت شما خيلی خوشم اومده اما مشکلی که هست اينه که نميشه از مطالبتون پرينت گرفت يه خواهش ديگه اگه ميشه مطالب معماری هم برای من به ايميلم بفرستيد باز هم خيلی تشکر هدی