مجله صنعت ساختمان؛ از Copy تا Paste

 

هفته پیش دست یکی از دوستانم، مجله­ای با عنوان صنعت ساختمان دیدم و با نگاهی به فهرست مطالب آن احساس کردم عناوین­ مقالات برایم خیلی آشنا هستند، با ورق زدن بیشتر مجله فهمیدم که بسیاری از مقالات آن از وبلاگ من برداشته شده­اند و در پایان همه آنها (بجز یک مورد) آمده است: «منبع: اینترنت». به قول مهندس یوسفی گويی اينترنت يک کتاب يا مقاله است که اسم و رسم مؤلفش مشخص باشد. خلاصه با مطالعه کل مجله متوجه شدم تعداد 10 مقاله از 15 مقاله این مجله عیناً از وبلاگ من Copy / Paste شده و دوستان عزیز این مجله وزین(!!!) صرفاً زحمت صفحه­آرایی را کشیده­اند. این دوستان در کپی نمودن مقالات به قدری شتاب­زده عمل کرده­اند که از نظرات خوانندگان این وبلاگ که من در بخش­های سخنی با خوانندگان آورده بودم، نیز در یکی از یادداشت­ها عیناً استفاده نموده­اند. به هرحال طی صحبتی با دوست عزیزم مهندس یوسفی در خصوص این موضوع، به این نتیجه رسیدیم که من نامه­ای برای مدیرمسؤول این مجله بنویسم و ضمن شرح ماوقع، حقوق از دست­رفته خود را پیگیری کنم. متن این نامه به شرح ذیل است:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

بنام خداوند جان و خرد

 

جناب آقای پرویز صمدی مقدم

مدیرمسؤول محترم مجله فرهنگ و سینما

 

با سلام؛

احتراماً بدین­وسیله به اطلاع می­رساند، تعداد 10 مقاله از مقالات مجله صنعت ساختمان، ضمیمه مجله فرهنگ و سینما (خرداد 83- شماره 21)، از مقالات اینجانب که در وبلاگ زروان؛ پژوهشگاه هنر و معماری (http://zorwan.persianblog.ir) منتشر شده­اند، برداشت گردیده و بجز یک مورد، در بقیه موارد، اینترنت بصورت کلی به عنوان منبع مقالات ذکر شده است (اسامی و شماره صفحه مقالات موردادعا به پیوست آمده است). نظر به اینکه برداشت مطالب از وبلاگ زروان منوط به کسب اجازه کتبی و ذکر منبع می­باشد و این موضوع در وبلاگ عنوان شده است، این کار مجله محترم که بدون رعایت اخلاق حرفه­ای مطبوعاتی صورت گرفته است، فاقد وجاهت قانونی بوده و ناقض حقوق اینجانب به عنوان مؤلف مقالات یادشده می­باشد. لذا بدین­وسیله اعتراض خود را نسبت به این امر اعلام نموده و منتظر توضیحات مقتضی جنابعالی در خصوص این اقدام، در اسرع وقت، می­باشم.

 

کمال یوسف­پور

   نویسنده وبلاگ زروان

 

پیوست (اسامی و شماره صفحه مقالات موردادعا):

1. انسان و فضای معماری (صفحه 12)

2. زیبایی­شناسی معماری (صفحه 36)

3. پاردایم­های معماری (صفحه 40)

4. فرایند طراحی معماری (صفحه 58)

5. طراحی معماری؛ از ایده تا فرم (صفحه 61)

6. تعریف معماری از نگاه معماران (صفحه 62)

7. آفرینش معماری (صفحه 62)

8. معماری علمی (صفحه 97)

9. معرفی معمار؛ زاها حدید (صفحه 99)

10. جایزه معماری پریتزکر (صفحه 101)

 

رونوشت:

ـ وبلاگ زروان (http://zorwan.persianblog.ir)

ـ وبلاگ هنر و معماری (http://yousefi.persianblog.ir)

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

در تماسی که توسط مهندس یوسفی با مجله فرهنگ و سينما گرفته شد، آنها گفتند که ضميمه صنعت ساختمان صرفاً از مجوز آنها (بدليل نداشتن مجوز مستقل) استفاده می­کند و آقای نادری نامی که مسئول اين ضميمه هستند، چندسالی است صنعت ساختمان را با همين روش و با استفاده از پول آگهی منتشر می­کند. به گفته آقای نادری شخصی بنام رمضان­نژاد مسئول بخش اينترنت است که هم اکنون در سفر به سر می­برد. خلاصه قرار شد در جلسه مشترکی با آقای رمضان­نژاد، این موضوع بررسی گردد و نتایج آن به اطلاع من برسد. در پایان لازم می­دانم از پیگیری­های مهندس یوسفی و دغدغه­های ایشان در خصوص مالکیت معنوی و حقوق وبلاگ­نویسان تشکر و قدردانی کنم.

 

 

/ 1 نظر / 7 بازدید