تالار شهر در جهان

معماری شهری

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تالار شهر در جهان

 

Urban Architecture

City Hall in The World

 

سابقه احداث تالار شهر در دنیا به بیش از یک قرن پیش باز می­گردد و امروزه در اکثر شهرهای دنیا بنایی با نام تالار شهر وجود دارد که ساختمان بسیاری از آنها از قدمت تاریخی برخوردار است. برای اینکه تصویری کلی از معماری تالار شهر در جهان داشته باشیم، نگاهی داریم به برخی نمونه­های مطرح تالار شهر در جهان:

 

تالار شهر شيكاگو 

 

þ تالار شهر شیکاگو، با قدمتی نزدیک به یک قرن، یکی از زیباترین بناهای شهر شیکاگوست که شورای شهر شیکاگو از سال 1967 تاکنون در آن به فعالیت خود ادامه داده است. در این تالار قاب­های برجسته­ای از سنگ گرانیت در کنار در ورودی قرار دارد که نمادی از چهار شخصیت برجسته شهر است.

 

تالار شهر مونترال

 

þ تالار شهر مونترال در سال 1875 با سبک مشهور به Second Empire توسط Henry Maurice Perrault، معمار کانادایی، طراحی شده است. این ساختمان یک بار در اثر آتش سوزی تخریب شده و در سال 1926 مجدداً ساخته شده است.

 

تالار شهر منچستر

 

þ تالار شهر منچستر که توسط Alfred Waterhouse، معمار انگلیسی، طراحی شده، ساختمانی به سبک گوتیک ویکتورین است که در سال 1877 ساخته شده است. در داخل تالار، نقاشی­های دیواری Ford Madox Brown، نقاش انگلیسی، تصاویر گویایی از تاریخ شهر منچستر را در معرض دید شهروندان قرار داده­اند.

 

تالار شهر پاريس

 

þ تالار شهر پاریس که در زبان فرانسه به Hôtel de Villeمشهور است، در سال 1928 با الهام از معماری رنسانس طراحی شده و در حال حاضر مقر اداری شهرداری و انجمن شهر پاریس است. این مکان علاوه بر کارکرد اداری، محل برگزاری جشن­های بزرگ نیز می­باشد. در ضمن نقاشی­های دیواری داخل بنا گویای وقایعی هستند که شهر پاریس در طول تاریخ شاهد آنها بوده است.

 

تالار شهر دالاس

 

þ تالار شهر دالاس که به شکل یک هرم واژگون توسط آی. ام. پی (I. M. Pei)، معمار چینی ـ آمریکایی، طراحی شده، بخاطر استفاده متفاوت از شکل­های هندسی در طرح آن مشهور است. در اطراف این تالار میدانی وجود دارد که برای فستیوال­ها و سایر رویدادها مورد استفاده قرار می­گیرد. 

 

تالار شهر تورنتو

 

þ تالار شهر تورنتو که در سال 1965 افتتاح شده، حاصل یک رقابت بین­المللی معماری است و توسط Viljo Revell، معمار فنلاندی، طراحی شده است. ساختمان این مجموعه که یکی از جاذبه­های گردشگری شهر محسوب می­شود، شامل دو برج منحنی شکل از بتن مسلح و شیشه است که یک تالار نعلبکی شکلی را که محل تشکیل جلسات شورای شهر است، در میان گرفته­اند. شهروندان تورنتو قادرند از نزدیک در جریان نشست­های شورا در این تالار قرار گیرند. یکی از مراکز مهم پیرامونی این تالار، میدانی است که به عنوان یک مرکز تفریحی و جذاب و همچنین محلی برای برگزاری کنسرت رایگان و جشن سال نو عمل می­کند.  

 

 تالار شهر بوستون

 

þ تالار شهر بوستون که در سال 1968 افتتاح شده، توسط Kallman, McKinnell and Knowles طراحی شده است. طبقه همکف این تالار عمومی­ترین فضای آن است که به یک پلازای شهری در مقابل تالار باز می­شود.

 

تالار شهر لندن

 

þتالار شهر لندن که ساختمان آن شبیه یک تخم­مرغ است، توسط نورمن فاستر طراحی شده و اجرای آن در سال 2000 به پایان رسیده است. این بنا علاوه بر آنکه مجموعه شهرداری و شورای شهر لندن را در خود جای داده است، از عملکردهای مختلف یک مجموعه فرهنگی ـ خدماتی نیز برخوردار می­باشد. همچنین شهروندان می­توانند به راحتی وارد این ساختمان شوند و اعضای منتخب خود در شورای شهر و شهرداری را در حال کار ببینند.

 

 

/ 4 نظر / 302 بازدید
saeed amirzadeh

هنرمندانه ترين فيلمهای اروپايی تاريخ سينما و ۲۰۰۰ به بعد را از ما بخواهيد ضمنا وبلاگتون خيلی کار درسته

sanaz

خيلی جالب بود....من از تالار شهر لندن و تورنتو بيشتر خوشم اومد به خاطر سبک جديد بودنشون ولی بقيه هم جای تامل داشتند...

شبیه تخم مرغ نیست این بنا رو از روی حیوانی به اسم آرمادیلو ساختن اسمشو search کنید می بینید. وب قشنگیه

.

همچنین شهروندان می توانند به راحتی وارد آن شوند ... طبقه هم کف آن عمومی ترین فضای آنست که به یک "پلازای شهری" باز می شود... یکی از مراکز مهم پیرامونی این تالار "میدانی" است که به عنوان یک مرکز تفریحی و جذاب و همچنین محلی برای برگزاری کنسرت رایگان و جشن سال نو عمل می کند... در اطراف این تالار "میدانی" وجود دارد که برای فستیوال ها و سایر رویدادها مورد استفاده قرار می گیرد...