ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری ـ 3

یادداشت ویژه

ضیافت دهم وبلاگ‌های معماری ـ 3

Special Note
The 10th Virtual Forum of Architectural Blogs - 3

در پی انتشار دومین یادداشت مربوط به ضیافت دهم و طرح پیشنهاد بهرام هوشیار یوسفی مبنی بر بین‌المللی‌شدن ضیافت، تعدادی از دوستان لطف کرده و نظرات خود را در مورد این پیشنهاد و نیز ساختار کلی ضیافت بیان کرده‌اند که از همه آنها به خاطر وقتی که برای مشارکت فکری در روند برگزاری ضیافت دهم گذاشته‌اند، بی‌نهایت سپاسگذارم:

نینا شاهرخی: ... من با هر نوع تحولی در این زمینه که منجر به جلب مخاطبان متخصص بیشتر و در نتیجه بالارفتن سطح ضیافت‌ها شود، موافقم.

نصیر زرین‌پناه: .... به نظرم پیشنهاد طرح‌شده به نوعی وظیفه جدیدی را برای میزبانی ضیافت‌ها تعریف می‌کند‌ و الزاماً اجباری بر انگلیسی نوشتن میهمانان به آنها تحمیل نمی‌کند. پس برای بررسی قابلیت تحقق این طرح ـ حداقل در مقطع ضیافت دهم ـ فکر کنم شما یگانه کسی هستید که قادر به سبک سنگین کردن موضوع هستید که آیا برای شرح ماوقع نویسی، طرح موضوع به زبان انگلیسی و احیاناً انعکاس این رویداد در سایت‌های مرتبط غیرفارسی، آمادگی دارید یا خیر. تنها نگرانی من این است که در پیش‌برد این طرح دست تنها بمانید، چون به هر صورت انجام این کار با صرف تلاش و انرژی فراوانی همراه خواهد بود. در صورتی که تصمیم بر عملی‌شدن چنین طرحی گرفته شود، بهتر آن خواهد بود که پایگاه مستقلی صرفاً به زبان انگلیسی برای انعکاس این رویداد تأسیس شود، چون وبلاگ‌های ما با حجم فراوان مطالبی که به زبان فارسی در آنها قرار داده می‌شود، بیشتر برای مخاطبان غیرایرانی دافعه ایجاد خواهند کرد. به علاوه در این پایگاه مستقل می‌توان بسته به صلاحدید هر میزبان، صرفاً به ارائه گزارشی بسنده کرد یا مطالب انگلیسی میهمانان را نیز انتشار داد. آرشیو نشدن ضیافت‌های برگزار شده در قالب پیکره‌ای واحد خطری است که موجودیت این پدیده را در آینده تهدید می‌کند، چندان که خود شما در نگاهی که به پیشینیه این رویداد انداخته‌اید، از حافظه برای ثبت موضوعات و میزبانان ضیافت‌های نه‌گانه کمک گرفته‌اید. راه‌اندازی این پایگاه انگلیسی زبان ـ علاوه بر معرفی ما به خارج ـ می‌تواند این کمبود را هم برطرف کند، ولی به طور یقین به یک مسئول ثابت برای به‌روز نگه داشتن آن احتیاج خواهد بود که با میزبان هر دوره همکاری نماید.

محمدرضا منعام: من هم با نظر نصیر زرین‌پناه موافق هستم، البته قبلا یه پایگاه این کارو می‌کرد، البته به فارسی: http://awzm2.persiangig.ir/mizbanan.htm. این کار مانند ایجاد یک دبیرخانه دایمی است که باعث هماهنگی بیشتر میان وبلاگ‌نویسان در دنیای مجازی می‌باشد.

محمدرضا شیرازی: ... چند وقتیه که از فضای ضیافت‌ها دور بوده‌ام، بنابراین نظر دوستان دیگر حتما راهگشاتر خواهد بود. همه حرف‌ها و مسائل رو نصیرجان خوب بیان کرده. مطمئنم که همت و پشتکار شما و حمایت دوستان می‌تونه موانع رو از بین ببره. ...

مهدی مطلق: فکر نکنم هنوز به پتانسیل لازم برای دوزبانه شدن ضیافت‌ها رسیده باشیم، با این حال امتحان آن بی‌ضرر است. مسأله‌ای که در ضیافت‌های قبلی تا حدودی لنگ می‌زد، جمع‌بندی و نتیجه‌گیری بود. دوم یک جور مباحثه و صحبت متقابل که نمی‌دونم امکانش هست یا نه، ولی این لوگوی ضیافت دهم یک میز مباحثه است و در این ضیافت‌های ما جای این مساله خالی است، یعنی برای نظرات خود موافق و مخالفی نمی‌بینیم و هر کس به تنهایی به قاضی رفته است. شاید هم ساختار اجازه نمی‌دهد، ولی من بخش نظرات سایر دوستان را هم که دیدم، غالباً خیلی حول‌وحوش مسأله نمی‌گشت. من با دبیرخانه دائمی زیاد موافق نیستم، مگر اینکه ساختار ضیافت به نوعی تغییر کند ... چون وبلاگ‌نویسی یک کار گاه‌به‌گاه هستش و دیدیم که غالب بچه‌ها دقیقه نود یه متنی می‌نویسند و دوم ضیافت یک جور مهمانی است و نیازمند میزبان و فک کنم روز اول از ضیافت افلاطون گرفته شده، رو همین حساب تعریف میزبان دائمی برای ضیافت‌ها نیازمند تأمل بیشتری است.
 
فرهاد شرفی: ... من معتقدم که ابتدا بایستی به یک جمع‌بندی هر چند مختصر در مورد برگزاری ضیافت‌ها و عملکرد و نتایج آن و ... تاکنون به صورت جمعی دست پیدا کنیم تا بعد در مورد اینکه آیا این ضیافت‌ها قابلیت پیشنهاد موضوع مطرح‌شده را دارند یا خیر، بررسی شود. اما مجموعاً گرچه طرح این موضوع شاید کمکی به خود این ضیافت‌ها نیز بنماید، ولی به نظر من فعلاً ضیافت‌های معماری به کیفیت حداقلی دست نیافته است که توان اجرای این موضوع را نیز داشته باشد. ...

اولدوز فضلعلی: ... پیشنهاد آقای یوسفی به عنوان کسی که تا به حال شرکت نکردن، ولی حتما پیگیر قضیه بودن، جالب و تا حدی بلند پروازانه هستش. البته این رو هم قبول دارم که ایشون حرفی رو بی‌دلیل نمی‌گن و انسانی با ذکاوت هستن. این کار نتایج خوبی هم می‌تونه داشته باشه که نمیشه اینو کتمان کرد و ضیافت هم از حالت معمول متفاوت‌تر و شاید جذاب‌تر بشه. اگر به روند ضیافت یک تا 9 نگاه کنیم، با سیر نزولی مواجهیم که این خودش جای بحث داره. ...

مرتضی میرغلامی: ... من هم معتقدم که هر نوع نوآوری و تحولی که بتواند ضیافت‌ها را پرشورتر کند، باید مورد استقبال قرار گیرد، اما در چارچوب توانایی‌ها و با دیدگاهی واقع‌گرایانه، مثلاً نظر آقای هوشیار یوسفی مبنی بر بین‌المللی‌شدن ضیافت‌ها، نظر خیلی جالبی است، اما مادامی که ایشان حتی یک بار هم افتخار شرکت در همین ضیافت‌های ملی و محلی را نداده‌اند، چگونه می‌شود به تدوام این مسیر امیدوار بود.

آزاده شاهچراغی: ... ایده مطرح‌شده جالب است، اما به نظر می‌رسد تعداد شرکت‌کنندگان و وبلاگ‌نویسان در ضیافت‌ها هنوز به حد مطلوبی نرسیده و حتی دچار کاهش بوده است. مسلماٌ همیشه بیشتر به دنبال کیفیت بهتر هستیم تا کمیت، اما آمار نشان می‌دهد که (البته به نظر شخصی من!) هنوز ضیافت‌ها جایگاه مشخص خود را پیدا نکرده، بهتر است فونداسیون آن محکم‌تر شود تا به امید خدا در ادامه مسیر به بین‌المللی‌شدن آن هم فکر کنیم!

/ 10 نظر / 74 بازدید
محمدعلی عبدالصمدی

When someone tells you that you can't do something ... Look around Consider all options… Then GO for it Use all the things God gave you! Be creative! In the end, you will succeed and prove them wrong! Always remember ! "Where there is a will, there is a way سلام استاد , خسته نباشید آقای مهدی مطلق به پتانسیل لازم برای دو زبانه شدن ضیافت ها اشاره کرده بودن که شاید نظر ایشون کاملا درست باشه, ولی اگه فکر می کنیم که هنوز به پتانسیل لازم نرسیدیم پس ما باید تلاشمون رو زیاد کنیم و مطمئنم که به نتایج مطلوبی خواهیم رسید. استاد مطمئن باشید که شما در پیش برد این طرح دست تنها نخواهید ماند.

تذکر1

سلام من نظر دیگری دارم. بیش از بیست روز است که به عنوان میزبان ضیافت دهم انتخاب شده اید ولی تاکنون نه به موضوع ضیافت دهم ژرداخته اید و نه برنامه زمانی ضیافت دهم را اعلام کرده اید. یادآوری می کنم رسم ضیافت های دوماهه فراموش نشود. این حاشیه روی ها و دفع الوقت کردن بیش از هر چیز به ساختار و نظم ضیافت ها آسیب میرساند. در وهله اول باید منظم باشید. درود

مرتضی میرغلامی

سلام با عرض پوزش از پاسخ دیرهنگامم من هم معتقدم که هر نوع نوآوری و تحولی که بتواند ضیافتها را پرشور تر کند باید مورد استقبال قرار گیرد اما در چارچوب توانایی ها و با دید گاهی واقع گرایانه. مثلا نظر آقای هوشیار یوسفی مبنی بر بین المللی شدن ضیافت ها نظر خیلی جالبی است اما مادامی که ایشان حتی یک بار هم افتخار شرکت در همین ضیافتهای ملی و محلی را نداده اند چگونه می شود به تدوام این مسیر امیدوار بود.

فرزاد شیدزی

استاد سلام.یکی از چیزایی که از شما یاد گرفتم جدیته.مطمئنم مثل کسانی که مطمئنن طرح فوق العادهای خواهد بود

آزاده شاهچراغی

سلام...امروز از سفر برگشتم و پیامتان را در وبلاگم خواندم... ایده مطرح شده جالب است اما به نظر می رسد تعداد شرکت کنندگان و وبلاگ نویسان در ضیافت ها هنوز به حد مطلوبی نرسیده و حتی دچار کاهش بوده است ...مسلما همیشه بیشتر به دنبال کیفیت بهتر هستیم تا کمیت...اما آمار نشان می دهد که (البته به نظر شخصی من!)... هنوز ضیافت ها جایگاه مشخص خود را پیدا نکرده...بهتر است فونداسیون آن محکمتر شود!!!!! ... تا به امید خدا در ادامه مسیر به بین المللی شدن آن هم فکر کنیم!

محمد حامد

کمال خان چند روز برای من صبر کنید تا من امتحانم تمام شه و تحویل پروژه رو بدم فکر کنم پیشنهاد بدی نداشته باشم.

shima

سلام. شما عجب وبلاگ پرباری دارین. من هرچی تا حالا درباره معماری سرچ کردم اغلب وبلاگ شما باز شده! وظیفه خودم دونستم ازتون تشکر کنم! به خاطر کمک در تحقیقات و همچنین عکسها و اطلاعات به روزتون. پایدار باشید.

دیروز

ضیافت را ضیافت کنید. خوب سرو سامان دادید به اینجا. خواب بس گران بود

Bahram Hooshyar Yousefi

http://jobcircle.com/career/articles/freelance/jf_080728.html

homa

سلام من دانشجوی ارشد معماری هستم دوست دارم تو این ضیافتها شرکت کنم چه جوری میشه؟