برای شروع طراحی داخلی چه باید کرد؟

طراحی داخلی

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

برای شروع طراحی داخلی چه باید کرد؟

 

Interior Design

?How Could Be Started Interior Design

 

قبل از اینکه بخواهیم به طراحی داخلی خانه بپردازیم، ابتدا باید با روند کلی کار طراحی آشنا شویم. می­دانیم که انجام هر کاری روش مخصوص به خود را دارد و از اصول خاصی تبعیت می­کند. طراحی نیز به عنوان عملکردی آگاهانه و ارادی و تلاشی هدف­دار، اندیشمندانه و خلاقانه، حاصل روندی است که از تفکر شروع و به ارائه محصولی زیبا، کارآمد و اصیل ختم می­شود و طرح نهایی همیشه نمایان­گر میزان اندیشه و شناخت طراح و عمق احساس و سلیقه اوست. هدف هرگونه طراحی سامان­دهی بخش­های مختلف آن، برای رسیدن به یک مجموعه منطقی، در جهت تحقق اهداف مشخص می­باشد. یکی از ویژگی­های خاص روند طراحی آن است که همیشه به سادگی و یقین، منجر به یک پاسخ ساده و قطعی نمی­شود و برای یک مسأله طراحی، معمولاً بیش از یک جواب معتبر و صحیح وجود دارد، بطوری­که اگر طراحی فضای واحدی با ابعاد و برنامه مشخص به چند طراح مختلف سپرده شود، تنوع طرح­ها به تعداد طراحان خواهد بود. همان­طور که نتایج کار طراحان با هم فرق می­کند، روند تفکر و روش طراحی آنها نیز با هم متفاوت است. البته این به معنی بی­قاعده بودن کار طراحی نیست، بلکه بدین معنی است که در چهارچوب معیارها و ضوابط کلی حاکم بر طرح، با روش­های مختلفی می­توان به پاسخ­ها و راه­حل­های مناسب برای مسأله طراحی، دست یافت.

در هنگام شروع کار طراحی، فرض بر این است که مجموعه شرایط موجود (یعنی مسأله) در حد قابل قبول نبوده و مجموعه شرایطی جدید (یعنی راه­حل) مورد نیاز است. بنابراین طراحی به نوعی همان روند حل مسأله است.

مرحله اول روند هر طراحی، شناخت شرایط و تجزیه و تحلیل آنهاست، بدین معنی که ابتدا باید شرایط موجود و نیز شرایط مطلوب را معین و محقق نماییم تا سپس با توجه به امکانات و شرایط ممکن، به طراحی بپردازیم. مرحله شناخت و تحلیل، مرحله حساسی در روند طراحی به شمار می­آید، زیرا کیفیت یک راه­حل بستگی به نحوه درک و تبیین مسأله و تجزیه و تحلیل آن دارد. به هر میزان که اطلاعات طراح از موضوع طراحی، ابعاد و الزامات آن جامع­تر و کامل­تر باشد، طرح تهیه­شده می­تواند از انسجام، تناسب، کارآیی و کیفیت مطلوب­تری برخوردار شود.

 

 

 

یک طرح در قضاوت از سوی افراد مختلف به دلایل گوناگون می­تواند موفق شناخته شود، دلایلی همچون کارکرد خوب، اقتصادی بودن و هماهنگی با استطاعت ما، کارآمد و بادوام بودن، زیبایی و چشمگیری، ارائه حسی پرمعنا و ماندگار از زمان و مکان دیگری برای ما، مطابقت با مد و سبک روز و ... . از این­رو در ابتدای کار طراحی، باید تلقی خود را از یک خانه خوب و ارزش­هایی که باید داشته باشد و ما می­خواهیم با طراحی به آنها برسیم، روشن کنیم. به عبارت دیگر اگر از ما بخواهند یک ساختمان خوب را تعریف کرده، صفات و ویژگی­های آن را بیان کنیم، چه جواب خواهیم داد. شاید بتوان گفت یک ساختمان خوب، مفید، قابل استفاده، زیبا و دلنشین، راحت و آرامش­بخش، محکم و بادوام است، اقتصادی و کم­هزینه بوده و با نیازهای روحی و جسمی استفاده­کننده و شرایط محیطی هماهنگ است، همچنین محصول تفکر و اندیشه و انتخاب آگاهانه ماست و با فرهنگ و ارزش­های ما تناسب دارد و دارای هویت است.

پس از تبیین اهداف و چشم­اندازی از شرایط مطلوب و مشخص نمودن نیازها و اولویت­ها، باید محدودیت­های زمانی، اقتصادی، فناوری و نیز امکانات و قابلیت­های خودمان را درک نماییم، نسبت به مواد و مصالح و فناوری در دسترس برای ساخت، آگاهی کسب کنیم، ترکیب اعضای خانواده، نیازها و خواسته­های آنها را مورد توجه قرار داده و شیوه زندگی آنها را در نظر بگیریم و ... . به طور خلاصه قبل از شروع کار طراحی، بایستی معرفت و بصیرت و دانش لازم را نسبت به ابعاد مختلف خانه اعم از فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اقلیمی و فنی کسب نماییم تا بتوانیم بر اساس این یافته­ها، اهداف، ویژگی­های کیفی و ابعاد کمی طرح را تبیین و اصول و احکام حاکم بر طراحی را مشخص نماییم.

پس از مرحله شناخت و تحلیل، نوبت به خود طراحی می­رسد که برای موفقیت در این مرحله، بایستی عناصر تشکیل­دهنده یک طرح را که در یادداشت­های آینده به آنها خواهیم پرداخت، بشناسیم و با سازمان­دهی هدف­مند آنها در یک ترکیب منطقی، زیبا و خوشایند، در نهایت به یک طرح مطلوب و ایده­آل برسیم.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت در روزنامه همشهری مورخ پنج­شنبه 15 بهمن­ماه 83 به چاپ رسیده است.

 

 

/ 5 نظر / 7 بازدید
محمد

سلام...راستش نه من ، که همه با تمام چيز هايی که در اين يادداشت آورده ايد و بدان ها اشاره کرده ايد بی هيچ گونه تفسير و تاويل و نزاعی موافقند . اما و اما اين ياددا شت جز يک سری مفاهيم کليشه ای و آکادميک ، چیزی را به خواننده نمی دهد و برایش بازگو نمی کند . در این یادداشت شما درست در گستره ای قدم و قلم زده اید که متاسفانه بسیار تکراری است و به صورت مساله چیزی اضافه نمی کند . ای کاش می آمدید و این موضوع را یا به صورت تطبیقی و یا با تقابل نظرات چند معمار و طراح محیطی مطرح می کردید تا خواننده شاهد تفاوت ها و تمایز های چند بینش و نگره ی جور واجور به یک موضوع مشترک باشد . این درست که ما با طیف های گوناگونی از مخاطب در روزنامه روبرو هستیم ، اما مطمئن باشید که در حال حاضر تنها و تنها ممکن است که یک سری خواننده ی خاص و حساس به معماری به این متون و مطالب رجوع کنند و خب آنها هم فکر نمی کنم در گشوده ترین و مشترک ترین حالت تعریفی جز این از طراحی محیطی داشته باشند . موفق باشید . منتظر مطالب سنجیده تری از شما دوست عزیز هستم .

bhy

ببنيد دوست عزيز آقای شمخانی... اين يادداشت به صورت يک سری يادداشتهای دنباله دارد نوشته شده آنچنان که از نام آن «برای شروع طراحی داخلی چه باید کرد؟» بر می آيد مقدماتی است. در هر حال خوشحال می‌شوم چند مورد از آن موارد تکراری در مديوم روزنامه را به ما هم معرفی کنيد. نکته در اين است که با توجه به بازخورد يادداشت گمان شخص من اين است که مخاطب ما عام است نه «تنها و تنها» (!) يک سری خواننده خاص. مثلا خود شما نمونه ای از عام بودن مخاطب اين يادداشتيد!

نينا شاهرخي

سلام.من تا اطلاع ثانوی به خاطر بروز مشکل در اين آدرس می نويسم. ضمنا به تعداد دوستان هم توجه کنيد! دوستان شدند ۰!!!!

حسن پور

متاسفانه متن طراحی داخلی بخاطر سیاه بودن زمینه قابل خواندن نبود