فرم، عملکرد را ایجاد و سازمان‌دهی می‌کند

þانسان همراه با سازمان‌دهی فضا و عملکرد، فعالیت خود را هم سازمان‌دهی می‌کند و نظم می‌بخشد. بنابراین، معماران در این کار، نقش زیادی دارند؛ آنها شیوه زندگی، عملکردها و سلیقه‌ها را تغییر می‌دهند.

þوظیفه معمار، نقد عملکردها و تغییر آنهاست، نه پیروی از آنها. اگر این‌طور نبود، آشپزخانه و مستراح، همچنان در گوشه حیاط خانه‌های ایرانی باقی می‌ماندند و خانه‌ها حمام‌دار نمی‌شدند.

þآثار مهم معماری، بر اساس نقد عملکردها و تغییر اساسی مفهوم مکان به وجود آمده‌اند. تا به حال، هیچ کار جدی معماری، بر اساس دستورالعمل‌های معماری و فهرست عملکردها، به وجود نیامده است و نخواهد آمد.

þعملکردها در معماری نقش دارند، ولی مهم این است که ما این نقش را تعریف کنیم. فکر می‌کنم فیلیپ استارک گفته است که انسان به آب احتیاج دارد، نه به شیر آب. یعنی وقتی با عملکردها سر و کار داریم، باید همیشه به ریشه مساله برگردیم و سعی کنیم معنای عمیق کاربری‌ها را درک کنیم و فکر کنیم عملکردها چقدر خاصیت شکل‌زایی دارند و تا چه حد، می‌توانند به موضوعات طراحی تبدیل شوند. اگر مطالعات اقلیمی، مطالعه آب و هوا و درجه حرارت و رطوبت قرار است به این ختم شود که شوفاژ چندشاخه باشد، موضوع طراحی نیست، ولی اگر قرار است به موضوعی مثل بادگیر تبدیل شود، شکل‌زاست و می‌تواند موضوع طراحی باشد. بنابراین، خیلی مهم است که ما این مساله را از نظر زیبایی‌شناسی در نظر بگیریم، چرا که معماری به ایده‌های قوی نیاز دارد که بتواند شکل معماری را سازمان‌دهی کند.

þعملکردها وجودی مستقل و خارج از طرح معماری ندارند، با آن به وجود می‌آیند و تعریف می‌شوند. پس، فرم از عملکرد تبعیت نمی‌کند، عملکرد را ایجاد و سازمان‌دهی می‌کند.

/ 16 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی

صورتبندی کلامی جدید. ولی واقعا نو نیستند...

داریا

کمال عزیز یرای روشن شدن موضع کامنت قبلی لازم است دو نوع بحث را از هم جدا کنیم. یکبار گفته های نادری را واکنشی نسبت به ناکارایی و نقص شیوه های کلیشه شده آموزش در زمان و مکان مشخص تصور کنیم . یعنی مخاطب سخن وی را مدرس و برنامه ریز اموزش تلقی نماییم. و بار دوم بحث وی را در چهارچوب یک بحث نظریه ای در مورد موضوع بفهمیم. طبعن در این چهار چوب زمان و مکان به شیوه گفتمان اول مورد نظر نیست مخاطب بحث نیز مدرس یا برنامه ریز آموزشی نیست. با فرض وضعیت اول ان اثر کلی و اقناع کننده مدنظر نادری است وطبیعی است که ظرافت های تئوریک و دقت های نظریه ای دست وپای گوینده را می بسته و در این چهارچوب ایراد نظری گرفتن از گفتار وی کار بی معنا و نادرستی است. اما اگر بحث وی از نوع دوم تلقی شود >که بصورت ظاهر اینطور نیست < دقت های نظری مهمی لازم است در مورد گفتار وی به عمل آید. هم از حیث صورتبندی و هم از لحاظ محتوا. در نکته این بود که خواننده به این تمایز برسد. و دچار اشتباه در مورد "نظریه " بودن این گفته ها نشود. جدن با شما در مورد کمبود گفتگو و لزوم ان موافقم. و ضیافت های جمعی معماران را داشته مناسب و اماده

داریا

جدن با شما در مورد کمبود گفتگو و لزوم ان موافقم. از انجا که> " همه چیز را همگان دانند. "<ضیافت های جمعی معماران و شهرسازان را داشته مناسب و اماده این امر میدانم. زیرا فرصت تجربه گفتگو و حضور تعداد بیشتری از دوستانمان را فراهم می کند .

اسماعیلی

سلام استاد خسته نباشید با این نظریه ها کاملا موافقم

داریا

در مورد ضیافت ها : نکته اول من این است که بلی. در حال حاضر نیز تعداد وبلاگ ها > حتی با معیار های سخت گیرانه و شخصی مورد اشاره شما< بسیار بیش از تعداد انگشتان دو دست است. اما بهتر است مسئله را از زوایای دیگری نیز بسنجید. آیا زمانی که شخص وبلاگ نویسی را شروع می کند و ان را بطور مرتب ادامه میدهد معیار اصلی تعداد زیاد وبلاگ نویسان یا معیار هایی از این قبیل بود؟ یا معیار اصلی احساس ضرورت و انگیزه فردی و رسیدن به این باور که نوعی مطلوبیت زودرس یا بلند مدت در این کار وجود دارد عامل اصلی است؟ از طرف دیگر چه اتفاقی باید یفتد تا وبلگ نویسی معماری گسترش یابند و افراد جدید به وبلاگ نویسی روی آورند؟ الهام؟ یا کشف و نمایش امکانات و ظرفت هایی در فضای مجازی ووبلاگ نویسی که انگیزه کافی را فراهم آورد. اصلن میتوان ویلاک نداشت و در ضیافت های معماری شرکت کرد. کامنت گذاشت و یا متنی را به دوست بلاگری برای ضیافت خاصی داد تا چاپ کند. چه اشکالی دارد نادری عزیز خودمان یا هر کس دیگری وبلاگی درست کند و فقط وفقط برای ضیافت ها مطلب بنویسد. >مثلن<.

داریا

ویژگی برنامه ضیافت ها به فرم شرکت در ان نیست. ضیافت های معماری میتوانست در یک تالار واقعی در گ.شه ای از شهر اتفاق بیفتد و در اینصورت البته شامل محدودیت هایی نظیر رفت و امد و تهیه محل و هزینه های انها و بداهه گویی به جای اندیشیده نویسی و از این قبیل بود که ضیافت های مجازی معماران چنین محدودیت هایی را دور میزند. از جنبه "تعداد "نیزهمینطور است. در یک جلسه گفتگوی 10 نفره در محیط واقعی >اینترنت هم البته کاملن واقعی است < در مقایسه با گفتگوی 3_4 نفره امکان تمرکز ونتیجه گیری وپیش بردن بحث بسیار کمتر است. ضیافت های مجازی معماران این امکان را + این امکان واقعن انقلابی است+ میدهد که 5 یا 10 یا 20 نفر شرکت کنند ولی در عین حال و بطور همزمان.شما زمینه بحث و گفتگوی خود را با یکی دو نفر تنظیم کنید .یعنی از مزیت های تعداد کم و تعداد زیاد هر دو استفاده کنید. یک جنبه دیگر و اساسیتر این است که به عنوان یک استراتژی شخص میتواند از اصل ضیافت ها و مزیت های ان حمایت کند.

داریا

بدون انکه لزومن در همه ضیافت ها شرکت کند. این استراتژی امکان و فرصت توسعه و تحول را از دل شرایط موجود فرا هم می کند. نهایتن رویکرد فعال و جریان ساز رویکردی است که محیط را از رکود وسستی خارج می کند حال این محیط چه محیط آموزش باشد چه محیط حرفه ای باشد چه محیط مجازی.

داریا

در مورد بحث اصلی این پست : واکنش یا اظهار نظر یا نقد نسبت به یک جریان یا حتی واقعه ختمن و در هر حال مبتنی بر یک نظریه >کلی یا جزئی< خاص است. به خصوص اگر این واکنش از طذف کارشناس یا متخصص یا منتقد ابراز شود. مسئله این نیست. نکته اینجاست که متنی که حاوی واکنش اعنراضی است ضورت بندی متفاوتی از متنی که نظریه پردازانه است دارد. کلام و جمله به قصد و شیوه متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته است. من نیز از نوشته های نادری لذت برده استفاده می کنم.علیرغم اینکه بحث های نظری صرف را >البته در مورد "صرف" اگر منظور فقدان اشاره به مصداق نباشد < در واقع جمع بندی تجربیات عملی و توضیح دهنده ارتباطات مشاهده نشدنی در مورد تجربیات عملی تلقی می کنم.بسیاری از متونی که ادعای نظری بودن دارند یا تاریخ عقاید هستند که میتواند سرگرمی خوبی باشد. یا مبهم نویسی های ذهنی . در مورد اینگونه متون من از ذهنی بودنشان انتقادی ندارم مبهم نویسی و شعر گونه نویسی >تحت عنوان نظریه < است که بیشتر آزار دهنده است.

محمدعلی عبدالصمدی

سلام استاد . بحث واقعا عالی بود.

هوادار

بازم سلام استاد خیلی عالی بود. مرسی