سخنی با خوانندگان5

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

رویکردهای جدید مسابقات معماری

پیشینه برگزاری مسابقات معماری در کشور ما به سال‎های نه چندان دور قبل از انقلاب برمی‎گردد. در دوران پس از انقلاب (عمدتاً از دهه 70 به این سو) نیز جامعه معماری کشور شاهد برگزاری مسابقات متعددی بوده است که از مهمترین آنها می‎توان به مسابقه فرهنگستان‎های جمهوری اسلامی و کتابخانه ملی ایران در دهه 70 و نیز مسابقه پارک فناوری پردیس و ساختمان مرکزی صنعت نفت طی سال‎های اخیر اشاره نمود. اما چند سالی است که رویکرد جدیدی در مسابقات معماری از نظر ماهیت و نحوه برگزاری مشاهده می‎شود. از جمله این مسابقات جدید می‎توان از جایزه بزرگ معمار که تاکنون سه دوره آن برگزار شده است و نیز مسابقه کوشک جهانی که اخیراً برگزار گردید، نام برد. آنچه که وجه شباهت این دو مسابقه به شمار می‎آید، پشتیبانی این مسابقات از سوی اسپانسرهای مالی و نیز حضور داوران خارجی در گزینش آثار می‎باشد.

جایزه بزرگ معمار، مسابقه‎ای که به تدریج در جامعه معماری کشورمان نهادینه می‎شود، امسال سومین سال برگزاری خود را پشت سر گذاشت. این مسابقه از حیث گستردگی دامنه نفوذ که اکثریت جامعه معماران حرفه‎ای را دربرمی‎گیرد و نیز از نظر نحوه برگزاری در نوع خود مسابقه‎ای کم‎نظیر به حساب می‎آید. جایزه این مسابقه به آثار ساخته شده معماری تعلق می‎گیرد و این ویژگی مهم جایزه معمار محسوب می‎شود، چرا که آثار معمارانی در این مسابقه شرکت داده می‎شود که توانسته‎اند با گذر از محتوا به فرم، اندیشه­ها و ایده­هایشان را در قالب فرم ساخته شده به معرض نمایش گذارند. از این رو این جایزه می‎تواند آیینه تمام‎نمایی از قابلیت‎های معماری کشور از نظر میزان برخورداری از ساختمان‎های واجد ارزش‎های هنری و معماری، به حساب آید.

مسابقه کوشک جهانی نیز که به همت مجله معماری و شهرسازی ترتیب داده شده بود و نتایج آن در ماه گذشته اعلام گردید، مسابقه‎ای با ویژگی‎های منحصربفرد می‎باشد. به اذعان بسیاری از صاحب‎نظران، ویژگی مهم و بی‎نظیر این مسابقه ماهیت کانسپچوال آن و نیز مورد پوشش قرار دادن قشر جوان جامعه بود. در این مسابقه آنچه که مورد قضاوت قرار گرفت، فکر و ذهن خلاق دانشجویان بود و نه اعتبار بعضاً کاذب برخی مشاوران معتبر. برگزاری این نوع مسابقات معماری با توجه به شور و شوقی که در میان جامعه معماری بخصوص دانشجویان و معماران جوان ایجاد می‎کند، حرکت بسیار ارزنده‎ای است که می‎تواند با ترغیب جوانان مستعد جهت توجه به مفاهیم نظری معماری، در درازمدت ثمرات مطلوبی برای معماری کشور داشته باشد.

بطور کلی ماهیت مسابقات معماری بگونه‎ای است که در آن معماران ناشناخته و جوان فرصت بروز و ظهور پیدا می‎کنند و می‎توانند با معرفی خود به جامعه معماری، پیشرفت خود را در عرصه حرفه‎ای تسریع بخشند. برگزاری مسابقات معماری با رویکردهای جدید، چه با اولویت قائل شدن به کانسپت و چه با ارزش قائل شدن به طرح و ساخت، دربردارنده آثار و نتایج مثبتی است که فارغ از نحوه داوری‎ها و چگونگی گزینش آثار، در کل می‎تواند برای معماری کشور مفید واقع شود، زیرا در سایه چنین مسابقاتی است که توان نظری و عملی جامعه معماری مورد سنجش و ارزیابی قرار می‎گیرد.

 

 

/ 1 نظر / 63 بازدید
حمید رضا ماندگار

سلام خسته نباشید در صورت امکان مطالبی همراه با عکس در مورد ساختمان جدید مرکزی صنعت نفت و بررسی آن از نظر سازه ای در این سایت بسیار مفید درج نمایید. با تشکر فراوان دانشجوی سال دوم معماری