غرفه ایران در شانگهای؛ نماد توقف تاریخ یا تداوم آن؟

یادداشت ماه

غرفه ایران در شانگهای؛ نماد توقف تاریخ یا تداوم آن؟

Month’s Note
?Iran’s Pavilion; Symbol of History’s Stoppage or Its Continuity

ارائه روایتی مدرن از معماری ایرانی که در عین بهره‌گیری از دستاوردهای نوین معماری جهان، دربردارنده هویت ایرانی نیز باشد، همواره از آغاز آشنایی تدریجی ایرانیان با مظاهر دنیای مدرن، یکی از دغدغه‌های مهم ذهنی بخش عمده‌ای از نسل‌های مختلف معماران کشور و یکی از مباحث چالش‌برانگیز محافل معماری بوده است. در روزهای اخیر نیز، افتتاح اکسپو 2010 شانگهای که حضور پرتوان هنر معماری اکثریت کشورهای جهان، با پیشینه‌های تمدنی متفاوت، در آن، این اکسپو را به یک نمایشگاه باشکوه از توانمندی‌های معماری کشورهای مختلف تبدیل کرده است، بار دیگر معماران ایرانی را به تامل در جایگاه ایران در معماری امروز جهان واداشته و آنها را در برابر این پرسش تاریخی قرار داده است که رابطه معماری امروز ما با تحولات عصر حاضر و گذشته خویش چگونه باید باشد؟

معماری غرفه ایران در اکسپو 2010 شانگهای، با توجه به نقش و ماهیت کارکردی آن که قرار است نماینده سرزمینی با پیشینه تمدنی غنی در یک آوردگاه جهانی باشد، می‌تواند محک و آزمون عملی مناسبی برای سنجش نتایج و میزان کارایی مباحثات و چالش‌های طولانی‌مدت معماران ایرانی درباره هویت و نسبت معماری امروز ایران با گذشته شکوهمند خویش باشد. نگاهی به غرفه ایران در این اکسپو، نشان می‌دهد که معماری ایران، برای عرض اندام در این المپیک فرهنگی و هنری و تشخص‌بخشیدن به خویش در میان کشورهای دیگر که بسیاری از آنها، از نظر جمعیت، مساحت و پیشینه فرهنگی در ترازی کمتر از کشور ما قرار می‌گیرند، راه محافظه‌کارانه و بارها آزموده‌شده خوشه‌چینی و اقتباس مستقیم از گذشته را برگزیده و این بار، قرعه به نام پل خواجوی اصفهان افتاده است تا شاید نسخه بدل امروزی آن، جلوه‌هایی از هویت ایرانی را در معرض دید جهانیان قرار دهد.

در اینکه پل خواجو یک اثر ارزشمند معماری ایرانی است و حتی بدل آن می‌تواند برای جهانیان جالب توجه باشد و معماری گذشته ایران را در ذهن آنها تداعی کند، هیچ شکی وجود ندارد، لیکن آیا ما پس از گذشت پنج قرن، باید دوباره ماکتی از آن را به عنوان دستاورد معماری ایران امروز به دنیا عرضه کنیم؟ تصور کنید این برداشت از هویت معماری ایرانی، به قرن‌های آینده نیز تسری پیدا کند، در این صورت، پنج قرن بعد، غرفه ما مجددا ماکتی از همین پل یا یک بنای تاریخی دیگر نخواهد بود؟ پس در این میان، وظیفه و مسئولیت تاریخی هر نسل در قبال معماری ایران و پیشبرد و تکامل آن چه می‌شود؟ آیا این به معنی توقف کامل معماری ایران در یک برهه از تاریخ و تکرار همیشگی آن در دوره‌های بعد نیست؟

هرچند طراحی غرفه ایران، بر خلاف برخی کشورها، در یک فرایند غیرشفاف و با عدم بهره‌گیری از حداکثر توان جامعه معماران ایرانی در قالب برگزاری یک مسابقه فراگیر معماری، صورت گرفته و متاسفانه این وظیفه خطیر به یک کانون آگهی و تبلیغات و طبیعتا بدون پایگاه نظری و حرفه‌ای مشخص و شناخته‌شده در عرصه معماری کشور واگذار شده است، اما تجربیات گذشته نشان می‌دهد تا زمانی که تنظیم رابطه میان گذشته و حال، مستقیما به عنوان دست‌مایه آغاز حل مسأله معماری باهویت در کشور ما قرار گیرد، نتیجه آن، حتی به دست معماران شناخته‌شده کشور، چیزی فراتر از تقلید معماری گذشته و بازنمایی عناصر آن، با روش‌ها و توجیه‌های مختلف، نخواهد بود و ارمغانی غیر از این نوع بناهای در ظاهر ایرانی نخواهد داشت. چنانچه نگاهی به سیر تکاپوی تقریبا صدساله معماران ایرانی برای جان‌بخشی به هویت ملی در کالبد بناهای ساخته‌شده، نشان می‌دهد که در اغلب موارد، این موضوع صرفاً یک هدف آرمانی بوده و چندان به نتایج درخور و درخشان قابل استناد به عنوان یک الگوی شایسته نیانجامیده است.

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد برای جلوگیری از افتادن معماری ایران به ورطه تکرار و تقلیدهای بی‌پایه، با توجیه آفرینش معماری واجد هویت، چشم‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید. اما پرسش اساسی اینجاست که چگونه باید دید؟ برای شروع، بیایید خودمان را جای طراح غرفه ایران بگذاریم و ببینیم در صورت سپردن این کار خطیر به ما، چه مسیر و رویکردی را برای آفرینش ساختمانی که قرار است نماینده معماری ایران در یک عرصه بین‌المللی باشد، در پیش می‌گرفتیم و چه تعریفی از هویت معماری ارائه می‌دادیم؟

_________________________________________
þبرای آشنایی با مبانی طراحی و ویژگی‌های معماری غرفه ایران در اکسپو 2010 شانگهای، می‌توانید به سایت کانون آگهی و تبلیغات طرح امروز و برای مطالعه اخبار و تصاویر مربوط به غرفه ایران در اکسپو 2010 شانگهای، می‌توانید به سایت شبکه اطلاع‌رسانی بازرگانی ایران مراجعه نمایید.

þ یادداشت‌های مرتبط:

گشت‌وگذار شبانه در اکسپو 2010 شانگهای (بخش اول :: بخش دوم)

/ 24 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Iranian Architects

What a real shame that presentation of my country is a THING like this (it is not even worth being called a building let alone architecture or design). Every other country in the world has sought help from their best architects. At the same time a few bearded Ama-leh's have piled up a heap of junks ignoring the great many excellent Iranian architects and architecture students (see blog of a few weeks ago for the excellence of Iranian architecture students). What a shame! What a shame

مژده

سلام. به نظر من این غرفه بیشتر از اینکه نماد پل خواجو باشه یه جورایی مارو به یاد کشورهای عربی میندازه. وقتی خودم رو جای طراح این غرفه میذارم مسلما واسه نشون دادن ایران سعی می کردم از المان های گذشته استفاده کنم.اما این به این دلیله که ما تکنولوژی جدیدی واسه ارائه نداریم. چرا کشورهای دیگه به جای استفاده از المان های گذشتشون در صدد نشون دادن قدرت معماریشون هستن؟ چون سعی کردن به کمک همون المان های گذشتشون به سمت نیازای جدید حرکت کنن.

اترین انصاری

سلام استاد خسته نباشین. مطالب سایتتون مثل همیشه بسیار مفید هستن . اگر ممکن هست ادامه بحث هویت معماری ایرانی در سایت هم گفته بشه. باز هم از زحمات بی دریغ شما استاد گرانقدر سپاس گذارم.

Nozar

I think Japanese architecture is a good example of how you can use and integrate traditional architectural elements in a super modern design conforming all advanced building technologies. This building should have been the subject of a fair competition instead of just a pseudo architecture that is so-called traditional.

Suggestion

You can simply copy all images by placing the cursor on the image, right-click and then choosing for Save Image As (give your own title or accept the title given by the website

مريم

بيچاره پل خواجو!!! مصالح و فرم و تركيبش همخواني ندارد. انگار با مقوا ساختنش!

محمود چشمه چیان

بيچاره معماری ایرانی !!! بيچاره معمار ایرانی !!! بيچاره ایرانی !!!

زهرا رستمی

This web site is an eye opener for every architect: http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.shownewsinpictures

فاطمه شریعتمداری

نگاه به گذشته ایران: اون هم به صورت فرمی! اون هم توی نمایشگاهی که می شه خیلی حرف زد. بد است. نه؟ یه سوال: ما از نمایشگاه چی می خواستیم؟ ما که نمی خوایم از غرفه بقیه کشورها هم تقاید کنیم. باز اون هم به صورت فرمی. با تمام بدی های این غرفه ساخته شده ولی من داخلش احساس آرامش کردم. ولی این قدر ضعف داره که اصلا دیده نمی شه. منظور من این است که ایران یه کشوریه که خیلی حرف واسه گفتن داره. یه سری اصول تو خون این مردم هست که می شه بارورش کرد. غرفه ایران باید از رنگ و تکنولو}ی و ... استفاده کنه تا اون اصول رو پیاده کند. اون وقت هرکی رد می شه می فهمه اینجا غرفه ایرانه. شاید کلید واژه های اصول رو باید درآورد و اون وقت این کلمات رو به مسابقه گذاشت. مثلا شفافیت مثلا ...؟

مسعود

فقط متاسفم