پرسش‌هایی درباره نقش عملکرد در معماری

فصلنامه معمار، در 30 شهریور 1382، با دعوت از چند معمار ایرانی، جلسه‌ای در خانه هنرمندان، ترتیب داده بود که موضوع آن، بحث درباره نقش عملکرد در معماری، با طرح پرسش‌های کلی زیر، بوده است، پرسش‌هایی که تامل و اندیشه در آنها، با توجه به گسترش کمی آموزش معماری در کشور، ضروری به نظر می‌رسد:

1. آیا عملکرد، همچون برخی عناصر قدیمی معماری، موضوعی است که با مفاهیم جدید امروزی جایگزین شده یا از جنس عوامل اصلی و پایه‌ای معماری، نظیر فضا و مکان است که حتی در مجردترین آثار معماری مجازی نیز تحقق می‌یابد؟

2. آیا منظور از عملکرد، همان نمودارها و جداول، برای نشان‌دادن روابط دسترسی بین واحدهای فضایی یک ساختمان است؟ یا رابطه‌ای است بین شکل و نحوه استفاده از فضا؟

3. آیا وظیفه اصلی معماری، پاسخگویی به نیازهای بیان‌شده و بیان‌نشده مردمی است که از معماری بهره‌مند می‌شوند یا پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی است که خود طرح کرده است؟

/ 9 نظر / 25 بازدید
اترین انصاری

سلام استاد خسته نباشین پرسش های خیلی خوبی بودند در مورد عملکرد. به نظر من عملکرد فقط رابطه و نحوه دسترسی واحد های یک فضا رو مشخص می کنه و نه چیز دیگر و در واقع وظیفه یک معمار یا طراح بعد از عملکرد شروع می شه یعنی وظیفه ی معمار صرفا حل یک عملکردبرای یک کاربری مشخص نیست بلکه این معمار که باید با استفاده از خلاقیت خودش فضاهایی رو ایجاد کنه که برای مخاطبش جذابیت ایجاد کنه و یک مورد دیگری که باید اضافه می کردم این هست که نباید یک عملکرد مشخص یک فرم مشخص مخصوص به خود داشته باشه.هر چند که هنوز به غلط در کلاس های طراحی معماری بعد از حل عملکرد مغرورانه و خوشحال ادعای به پایان رساندن یک پروسه معماری می کنیم بدون اندکی درنگ و تئامل که قرار است در این فضایی که ما به خلق یا ایجاد ان اقدام کرده ایم چه اتفاقی رخ بدهد؟ به امید ان که معماران قدم در راه درست معماری کردن بگرارند و به گفته اقای بهرام شیر دل :(باید فضا را در معماری خالی کرد نه این که ان را پر کرد. )

رامین

رابطهی فرم و عملکرد چیز های جدا از همی نیستند فرم های خیلی زیبا که دارای عملکرد مناسب برای اون فضا و کاربری نباشن به درد نمیخوره همچنین عملکرد مناسب بدون فرم مناسب باز برای معماری بی جواب خواهد بود یکی دیگه از وضایف معماری ایجاد فضایی هست که بتونه نیاز های روحی شخص استفاده کننده رو براورده کنه ژس معماری باید اون رو هم با عملکرد پاسخ گو باشه بنابر این دوباره به حرف قبلی میرسیم

فائزه

[گل]

مهدیمهدوی

سلام استاد,به نظرم بحث عملکرد توی معماری اهمیت خیلی خاصی داره من خودم دارم تلاش می کنم که پاسخ کاملی رو براش پیداکنم ولی هنوزبه نتیجه ی جامعی دست پیدا نکردم,ولی این بحث اصلی باید با عناصر دیگه سازنده معماری پیش بره تا به یه نتیجه خوبی منجر بشه به نظرم دیگه وقت این رسیده که اینا اصلاحارو قانونمند و مدونش کنیم, باید قبول کنیم که احساسات طراح این روزا داره یادمون می بره که داریم چیکارمی کنیم,نمیدونم بحث احساسات و قانون هیچ جور یپیش هم جفت و جورنمیشن ولی باید یه راحلی باشه که حاقل ,حداقل هارو رعایت کنیم. در ضمن استاد دیگه به این تازه کار سر نمی زنین تایکم دلگرم بشیما نکنه از دستمون ناراحتین[لبخند] منتظرتونم

همینطوری

امروزه تفکر طراحی معماری که بر مبنای فرم و فانکشن بود جای خودش را به طراحی بر اساس فضا و مکان داده.

سيد رضا رزاز

سلام مهندس معذرت ميخوام پيامتون رو دير ديدم انتشارات هست پيوند نو دكتر ناصر بهراميان

زهرا رستمی

عید قربان عید عبادت و بندگی و عید اطاعت از قادر یکتا ست عیدتون مبارک

پریسا

در معماری سنتی ایران عملکرد از جایگاه خاصی بر خوردار بوده و این جایگاه در ایران اندکی کم رنگ شده و فرم جای ان را گرفته است به نظر من جمله ی معروف فرم تابع عملکرد را که لویی سالیوان گفته را با اندکی تغییر می توان این گونه بیان کرد هم فرم تابع عملکرد و هم عملکرد تابع فرم و به طور کلی فرم و عملکرد در کنار هم و هم زمان دیده شوند.

فاطمه شریعتمداری

آنگاه که هستی را چونان "حضور" درک کنیم. کارکرد تابع مقتضیات جدیدی خواهد شد و از آن پس صرفا در خدمت برآوردن نیازهای کمی ما. که ازطریق منابع مادی تامین می شوند. نخواهد بود. در عوض به کاربری متین و محترمانه ای بدل خواهد شد که در آن هر کنش. بخشی از یک زمینه کلی را تشکیل می دهد و چون دیگر بحث از "حضور" است. نسبت میان اجزایی که به لحاظ کیفی با یکدیگر تفاوت های آشکاری دارند. برجسته و در عین حال کلیت یاد شده از پایداری مشخصی برخوردار خواهد شد. کریستین نوربرگ شولتس