گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 3

يادداشت ماه

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 3

 

Month’s Note

A Selection of Readers’ Comments - 3

 

þ بازتاب یادداشت «پایان‌نامه‌های معماری ـ 2»

جعفر بزاز:

... کاش پايان‌نامه‌ها تو ايران هم در حد يک ساختمان بود و نه به صورت مجموعه‌های هکتاری تا به نتايج قابل توجه‌تری می‌رسيديم.

 

þ بازتاب یادداشت «گزیده‌ای از پیام‌های خوانندگان ـ 2»

نصير زرين‌پناه:

پیام‌های خوانندگان (یا کامنت‌دانی) هر وبلاگ، نکته‌های زیادی برای نویسنده دارد. خوشحالم که برای شما، نظرات خوانندگان به حدی اهمیت دارد که در پستی جداگانه، اقدام به انتشار مجدد آنها نموده‌اید.

تکنولوژی جدید، به همه ما این امکان را داده تا رسانه‌ای شخصی برای بیان دیدگاه‌هایمان داشته باشیم. در بستر این رسانه جدید، باید فضای نقد همگانی شود، همگانی.

 

þ بازتاب یادداشت «درس‌هایی از بزرگان معماری ـ 2»

علی سلطانی:

آرمان‌ها را زنده نگه داريم.

 

جعفر بزاز:

تمام اين حرفا درست. اما بايستی بپذيريم كه مسايل مالی بسيار و بسيار در اين امر دخيل هستند.

در هر حال پروژه مال كارفرماست. اين مشكل به دست معماران حل نمی‌شود. يك كار و اراده جمعی می‌طلبد براي بالابردن سطح آگاهی عمومی و پذيرش معمار و اعتماد به وی، پذيرش اينكه به معمار بايستی اعتماد كرد تا يك معماری قابل اعتنا حاصل آيد و ....

 

بختیار لطفی:

اين چيزی که از کرير نقل کردی، خيلی جالب و قابل تأمل و مهم برای آموختن هست.

به نظر من ساختمان و اثر معماری متعلق به کارفرماست، آن هم فقط مالکيت حقوقی و فيزيکی آن. اگر پروژه را مجموعه‌ای از همه عوامل، روابط، کشمکش‌ها، فعالیت‌ها و ... دخیل در شکل‌گیری اثر معماری بگيريم (اعم از مستقيم يا غيرمستقيم)، پروژه فقط به کارفرما متعلق نيست.

و فراموش نکنیم که برای اولین بار معمارها (برونلسکی) کلمه پروژه را به کار بردند، چون این واژه بیانگر گستردگی و پیچیدگی ابعاد مختلف شکل‌گیری اثر معماری بود.

صحبت اراده جمعی و بالابردن سطح آگاهی عمومی به نظر من بسیار مهم است. با آن موافقم و باید روی آن کار کرد. از این منظر است که کار شماها در این سایت‌ها ارزشمند و قابل تقدیر است.

 

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
وحيد

سلام وبلاگ پر باری داری .به ما هم یه سری بزن.اگه اجازه بدی لينکت رو addکنم.