خانه‌های معاصر جهان ـ 4

طراحی معماری

خانه‌های معاصر جهان ـ 4

Architectural Design
Contemporary Houses of the World - 4

þ Rooftecture S
þموقعیت: Kobe، Hyogo، ژاپن
þمعمار: Shuhei Endo
þمساحت زمین: 130 متر مربع
þسطح اشغال: 3/50 متر مربع
þزیربنا: 7/65 متر مربع
þتاریخ پروژه: 2005

اغلب خانه‌های ژاپنی، به ویژه در طول ساحل شرقی این کشور، به دلیل تراکم جمعیتی بالای این مناطق، کاملا کوچک هستند. Rooftecture S یکی از این خانه‌هاست که همانند بیشتر خانه‌های Endo، پیش‌فرض‌های معماری را به چالش می‌کشد و راه‌حلی مناسب برای طراحی خانه در یک محل محدود و دارای مشکلات و تنگناهای ویژه ارائه می‌کند.

Rooftecture S خانه‌ای کوچک، چسبیده به یک شیب تند رو به دریای Inland، است که روی یک دیوار حایل سنگی استقرار یافته است. فرم سایت خانه، یک مثلث کشیده شرقی ـ غربی، به طول 20 متر و عمق متغیر 5/1 تا 4 متر، است. این خانه دو طبقه دارای یک بام / دیوار پیوسته از ورق گالوانیزه است که بی‌شک انتخاب نام Rooftecture S را برای آن دیکته می‌کند. مصالح به کار رفته در فضاهای داخلی خانه نیز شامل فولاد گالوانیزه، چوب سه‌لا و کف چوبی است.

آنچه کیفیت ویژه Rooftecture S را تعریف می‌کند، نحوه تعامل بنا با شیب زمین است و همان‌گونه که خود معمار می‌گوید، موضوع اصلی این پروژه، مسئله تاریخی درگیر کردن شیب‌ و معماری بوده است.

/ 6 نظر / 326 بازدید
علی

مهندس weblogخيلي جالبي داري لطفا به وبلاگ ما هم يه سر بزن البته اگه به وبلاگمون نظر بدي خوشحال ميشيم در هر صورت ما سعي داريم از تجربه ي شما استفاده كنيم با تشكر[گل]

جعفر بزاز

سلام معمار خوش فکریه! بعضی کاراش فوق العاده هستش!

شهرام

سلام... از بازدید کننده های قدیمی وبتون هستم اومدم اول بگم شش سالگی تون مبارک و بعد هم اینکه واقعاَ خسته نباشید... بی تعارف خدمت مفیدتان به جامعه معماری ستودنی است. موفق و پایدار باشید.[گل]

فرزاد شیدزی

کاره جالبیه

اترین انصاری

سلام استاد خسته نباشین مطالبی که روی سایت گذاشتین خیلی مفید بودن ممنون ممکن توضيح بدين به كدام قسمت از يك ساختمان doma l ميگن؟