خانه‌های معاصر جهان ـ 4

طراحی معماری

خانه‌های معاصر جهان ـ 4

Architectural Design
Contemporary Houses of the World - 4

þ Rooftecture S
þموقعیت: Kobe، Hyogo، ژاپن
þمعمار: Shuhei Endo
þمساحت زمین: 130 متر مربع
þسطح اشغال: 3/50 متر مربع
þزیربنا: 7/65 متر مربع
þتاریخ پروژه: 2005

اغلب خانه‌های ژاپنی، به ویژه در طول ساحل شرقی این کشور، به دلیل تراکم جمعیتی بالای این مناطق، کاملا کوچک هستند. Rooftecture S یکی از این خانه‌هاست که همانند بیشتر خانه‌های Endo، پیش‌فرض‌های معماری را به چالش می‌کشد و راه‌حلی مناسب برای طراحی خانه در یک محل محدود و دارای مشکلات و تنگناهای ویژه ارائه می‌کند.

Rooftecture S خانه‌ای کوچک، چسبیده به یک شیب تند رو به دریای Inland، است که روی یک دیوار حایل سنگی استقرار یافته است. فرم سایت خانه، یک مثلث کشیده شرقی ـ غربی، به طول 20 متر و عمق متغیر 5/1 تا 4 متر، است. این خانه دو طبقه دارای یک بام / دیوار پیوسته از ورق گالوانیزه است که بی‌شک انتخاب نام Rooftecture S را برای آن دیکته می‌کند. مصالح به کار رفته در فضاهای داخلی خانه نیز شامل فولاد گالوانیزه، چوب سه‌لا و کف چوبی است.

آنچه کیفیت ویژه Rooftecture S را تعریف می‌کند، نحوه تعامل بنا با شیب زمین است و همان‌گونه که خود معمار می‌گوید، موضوع اصلی این پروژه، مسئله تاریخی درگیر کردن شیب‌ و معماری بوده است.

/ 6 نظر / 73 بازدید
علی

مهندس weblogخيلي جالبي داري لطفا به وبلاگ ما هم يه سر بزن البته اگه به وبلاگمون نظر بدي خوشحال ميشيم در هر صورت ما سعي داريم از تجربه ي شما استفاده كنيم با تشكر[گل]

جعفر بزاز

سلام معمار خوش فکریه! بعضی کاراش فوق العاده هستش!

شهرام

سلام... از بازدید کننده های قدیمی وبتون هستم اومدم اول بگم شش سالگی تون مبارک و بعد هم اینکه واقعاَ خسته نباشید... بی تعارف خدمت مفیدتان به جامعه معماری ستودنی است. موفق و پایدار باشید.[گل]

فرزاد شیدزی

کاره جالبیه

اترین انصاری

سلام استاد خسته نباشین مطالبی که روی سایت گذاشتین خیلی مفید بودن ممنون ممکن توضيح بدين به كدام قسمت از يك ساختمان doma l ميگن؟