معماری با تارهای پیوسته

مسابقات معماری

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

معماری با تارهای پیوسته

 

نگاهی به طرح تقدیرشده مسابقه معماریمرکز تجارت جهانی فرش ایران (تبریز)

           

Architectural Competitions

Architectonic Continuous Warps

Honorable Mention of Competition for <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />WorldTradeCenter of Iranian Carpet

 

oموضوع مسابقه:

این مسابقه در راستای دست‌یابی به طرحی بدیع، ماندگار و سازگار با شرایط محیطی و منطقه‌ای برگزار می‌گردد که در عین حال مسائل اقتصادی، استانداردهای فنی و ضوابط موجود سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه نیز مورد نظر می‌باشد. شرکت‌کنندگان می‌بایست با درک و مطالعه عمیق نسبت به موضوع اصلی (فرش) که ریشه در فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم دارد، به کار طراحی مبادرت ورزند. طرح معماری می‌بایست دارای هویت مستقل ساختاری شاخص نسبت به بناهای مشابه بوده و به عنوان نماد و نشانه‌ای در شهر عمل کند. علاوه بر این طرح باید با شناخت و درک عمومی از معماری معاصر جهان و یا کشف معناهای تازه در فضاهای گذشته صورت گیرد.

 

oمجری مسابقه:

þنشریه معماری و ساختمان

 

oهیأت داوران:

þبهروز پاکدامن

þمهرداد جاویدی‌نژاد

þکورش رفیعی

þبهرام شیردل

þبیژن صفوی

þشهروز مهدوی

þDirk Hebel

þGeorge Katodrytis

 

World Trade Center of Iranian Carpet

 

World Trade Center of Iranian Carpet

World Trade Center of Iranian Carpet

 

o گروه طراحی (به ترتیب حروف الفباء):

þ جعفر بزاز

þآرش پوراسماعیل

þطاهر ساداتی

þاولدوز فضلعلی

þپرستو مدبر

þنیلوفر نامدار

þسیما هاشمی‌نیا

þ کمال یوسف­پور

 

World Trade Center of Iranian Carpet

World Trade Center of Iranian Carpet

 

تأکید روی فرایند تولید اثر (Design Process)، با این اندیشه که روند رسیدن به طرح، به اندازه خود طرح حائز اهمیت می‌باشد، اساسی‌ترین اصلی است که در این پروژه، فارغ از تمامی مسائل، به عنوان رویکرد کلان طراحی، مد نظر قرار گرفته است. در همین راستا، تلاش شده است فرایند شکل‌گیری فرم، با استفاده از سلسله دیاگرام‌هایی که مراحل رسیدن به طرح نهایی را توضیح می‌دهند، توجیه و تبیین شود.

در شروع طراحی، پس از طرح ایده‌های مختلف و بررسی قابلیت آنها جهت پاسخگویی به مسائل زیبایی‌شناختی ـ کارکردی پروژه، نهایتاً فرم صفحه‌ای و ساختار هندسی فرش، به عنوان ایده اولیه و خاستگاه طرح، تثبیت و پروژه بر اساس آن پایه‌گذاری شد. عمده‌ترین عامل انتخاب این ایده، علاوه بر قرابت آن با موضوع پروژه، قابلیت بالای شکل‌زایی آن بود که با مبنا قرار دادن مفاهیم و معانی مجرد فلسفی به عنوان ایده اولیه، کمتر می‌توان به چنین قابلیتی دست یافت. در مراحل بعد، گزینه‌های مختلفی، بر مبنای این ایده اولیه، برای فرم کلی پروژه مطرح شدند که بر اساس ارزش‌های فضایی و بصری، و نیز الزامات و محدودیت‌های ناشی از ضوابط و برنامه فیزیکی پروژه، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند و ماحصل این بررسی‌ها، به شکل‌گیری طرح حاضر، انجامید.

 

World Trade Center of Iranian Carpet

 

«برآمدن فرم از زمین» (Form from Ground)، راهبردی است که برای سازماندهی طرح در زمین مورد استفاده قرار گرفته و بر اساس آن، معماری پروژه از سایت آن شروع ‌شده است. در واقع، با سایت به مثابه صفحه‌ای (فرشی) برخورد شده که در چندین نقطه بر اثر نیروهای وارده تغییر شکل داده و حجم‌هایی را در خود جای داده است. بر همین مبنا، کل عرصه سایت، با الهام از ساختار فرش (متشکل از تار و پود)، به تارها و نوارهای پیوسته موازی (Architectonic Continuous Warps) تقسیم گردیده است که بر اساس برنامه فیزیکی، در سه حوزه مختلف (دو حوزه اصلی و یک حوزه فرعی)، با حجم‌های پروژه تلفیق شده‌اند. فضای سبز پروژه نیز، بصورت نوارهای سبز پیوسته، در لابلای این نوارها پیش‌بینی شده است. همچنین با توجه به نقش بارز عنصر رنگ در فرش ایرانی، در تعدادی از نوارها، به صورت نمادین، از برخی رنگ‌های فرش ایرانی که از آنالیز رنگی پازیریک (قدیمی‌ترین فرش کشف‌شده) استخراج شده‌اند، استفاده گردیده است.

در سازماندهی فضاهای خالی این پروژه، از دیاگرام «دو فرم و فضای بینابین» استفاده شده که فضای بینابین آنها، از طریق یک سری رمپ‌های پیوسته که با الهام از ساختار گره فرش ایرانی طراحی شده‌اند، با شهر در ارتباط است. این سیرکولاسیون فضایی علاوه بر آنکه موجب تداوم حضور شهر در معماری می‌شود، به مثابه نوعی فضای رویداد و تعاملات اجتماعی نیز عمل می‌کند. همچنین این مسیر به عنوان یک گره و عنصر ارتباطی، دو حجم اصلی پروژه را که یکی به کاربری‌های فرهنگی (در دو طبقه) و دیگری به کاربری‌های اقتصادی (در چهار طبقه) اختصاص دارد، به یکدیگر پیوند می‌دهد.

 

World Trade Center of Iranian Carpet

 

/ 8 نظر / 25 بازدید

سلام يه سر به سايت زير بزند http://www.daneshju.ir/forum خوشحال ميشم نظرتون را بدونم

رضا حبيبی

آقای يوسف پور من خيلی بهتون تبريک ميگم من چون در ارائه ی يکی از شرکت کنندگان اين مسابقه بودم يه کم با اين مسابقه و دغدغه های سايتش آشنا بودم. من از طرح شما و دوستاتون همچنين ارائه تون خيلی خوشم اومد. به اين گروه فعال تبريک ميگم

بختيار لطفی

سلام دوستان به همگي تبريك مي‌گم. هم به خاطر خود پروژه و طرحي كه دادين، هم براي ارايه قدرتمند و خوب كار، براي تقديري كه داوران ازش كردن و هم به خاطر اينكه در كار يك تيم بوده‌ايد و كار رو تونستين به صورت تيمي انجام بدين كه قطعا نبايد كار آساني بوده باشد. مايه سربلندي و افتخار هستيد. براتون موفقيت‌هاي روزافزون آرزو مي‌كنم.

ashkan

سلام کارتون واقعا قابل تقدير

پیام ابتکار

سلام. به نظرم میاد کار به جهت تکنیکی از یک ارائه خوب و قدرتمند برخوردار باشه.ولی راستش در مورد ((ایده))،((کانسپت))و((متافرمی که استفاده شده))میشه یکم بحث کرد.متافرمی که استفاده شده یه بحث تکراریه که چند سال پیش میرمیران و دانشمیر و شیردل رو اون خیلی حرف زدن.شاید بشه ریشه حرفای اونها رو هم تو کتابای شایگان پیدا کرد.نمیدونم.ولی بنظرم یک متافرم خوب باید منتج از متا فرمهائی باشه که روش کارشده نه اینکه یک کپی صرف.در مورد ایده کار به نظرم وقت نشده که قضیه حلاجی بشه و اصطلاحا توی یک بستر موضوع فرش بررسی بشه.ومثلا میشه از ارتباطش با مینیاتو با شعر با عرفان حرف زد و مثلا به چیزی مثل گبه رسید...به هر صورت بنظرم میاد خوب روش کار نشده.و اما در مورد کانسپت؛باز بنظرم میرسه یه کاریه که زیاد میشه تو این مجلات اخیر نمونش رو دید.یه سری نوارهای موازی که در اثر حرکت لایه زیرین فرم گرفتن.در کل میخام بگم ؛کار،کار خوبی شده.ولی.ولی هیچ چیز جدیدی درش دیده نمیشه.مطمئنم اگه ۳ سال یا ۴ سال پیش این طرح زده میشد حتما رتبه میآورد.. ولی در هر صورت زحمت خیلی زیادی روش کشیده شده و قابل تقدیره. متشکرم.

ali

yek copy khoob vali 3 boodi az kare parc de la villette asare rem koolhaas....dige inghadr soghra kobra nadare ke aziz joon....presentation ham ziadi colorful shoode ,,aslan idea ro dare zaeef mikone .... ramp jaye dakheli ham hich nesbati ba khoode form nadare.....ingar aval design kardi bad didi kheili simple shoode gofti ok ye seri ramp bezarim toosh... khosh bashi

محمدرضا

salam rastesh man az ide shoma kheili khosham omad va hamintor az 3D va chideman jalebetoon khaste nabashid