اصول جدید پژوهش معماری1

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نگرشی به پژوهش معماری از دهه 60 به این­سو

در طول سه دهه بعد از پایان جنگ جهانی دوم، رویدادهای مهمی جهان معماران و فرهنگ معماری را تحت تأثیر قرار داده­اند. فضای فرهنگ و ادبیات معماری نیمه دوم قرن بیستم که بهره جستن از نقد و سنجش­های پیشینیان را آغاز کرده بود، به تدریج شاهد به میدان آمدن شخصیت­هایی شد که زندگی حرفه­ای خود را به نقد اختصاص دادند. این پدیده که نو و مورد توجه بسیار معماران بود، هر روز بیشتر به فضای درونی مدارس معماری راه یافت و استادان و نظریه­پردازان آکادمیک را به خود جذب کرد و به کمک وسایل ارتباط جمعی که هر روز فزونی و نفوذ بیشتری می­یافتند، اندیشه­های معمارانه و چگونگی­های اندیشیدن به معماری را دگرگون کرد.

در اواخر دهه 60 میلادی رویدادهای مختلفی منجر به فروریختن چیزهایی گشت که عموماً، بدون هیچ پرسشی، پیش­تر مورد پذیرش قرار گرفته بودند: نظریه­ها و برنامه­های مدرنیسم در معماری و شهرسازی. این رویدادهای مهم عبارت بودند از:

• زوال شهرهای آمریکایی (جین جاکوبس  Jane Jacobs: مرگ و حیات شهرهای آمریکاییDeath and Life of American Cities)

• عدم موفقیت بازسازی پس از جنگ شهرهای آلمانی بر مبنای اصول مدرنیسم (الکساندر میشرلیخ Alexander Mitscherlich : شرایط نامطلوب زندگی شهر مدرن the Inhospitality of the Modern City)

• انفجار و تخریب یک ناحیه مسکونی ده­طبقه و با قدمت 20 سال (پروت­ایگو Pruitt-Igoe) در سنت­­لوئیس آمریکا که مشکلات زیادی برای ساکنین ایجاد کرده بود (چارلز جنکس پایان مدرنیسم و آغاز پست­مدرنیسم در معماری و شهرسازی را مقارن با این واقعه می­داند)  

با توجه به رویدادهای یادشده، بسیاری از معماران و طراحان شهری مجرب، از اواخر دهه 60، به صحبت درباره بحران نظری مدرنیسم پرداختند که همین امر لزوم پژوهش در مبانی معماری و شهرسازی را آشکار ساخت، زیرا در طول دوران شکل­گیری و اوج­گیری نهضت معماری مدرن به ندرت می­توان به نوشتارهایی برخوردار از نگرشی علمی به موضوع معماری دست یافت.

 

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
فرزاد

وبلاگ قشنگت رو ديدم. خيلی لذت بردم. هيچ ميدونی يه عکس به اندازه ده صفحه متن ميتونه به مخاطبش مطلب برسونه و چقدر گذاشتن عکس توی پرشين بلاگ سخته و ما اين مشکل رو برای شما حلش کرديم اگه ميخوای توی وبلاگت عکس بذاری کافيه رو آدرس URLکليک کنی.

CINEMARCH

دوست نويافته! سلام. سرافرازم از اين که به وبلاگ من سرزديد. وبلاگ پربار و خوبی داريد. کامياب باشيد.