معمار خوب چه کسی است؟

یادداشت ماه

معمار خوب چه کسی است؟

Month’s Note
?Who is a good architect

آنچه در ادامه می‌خوانید، پاسخ من به پرسشی است که امیرعلی سیسی، در مهر 1386، درباره «معمار خوب» مطرح کرده و خواستار پاسخگویی من و تعدادی دیگر از دوستان، به آن شده بود:

سؤال در ظاهر ساده، اما عملاً بسیار دشواری مطرح کرده‌اید که بین اهالی معماری، محل بحث و مناقشه است، مثلاً معماران درگیر در حوزه ساخت‌وساز و اجرا که فاقد سوابق علمی و پژوهشی هستند، معماران آکادمیک را که دارای کار ساخته‌شده نیستند، به عنوان معمار خوب قبول ندارند و بر عکس. من هم سعی می‌کنم بر اساس برداشتی که خودم از این موضوع دارم، به این سؤال پاسخ دهم.

در یک برداشت کلی، می‌توانیم کسی را که از دانش، استعداد، تجربه، مهارت و توانایی تولید معماری خوب برخوردار باشد، معمار خوب بنامیم. معمار خوب باید در حوزه‌های مختلف علمی ـ نظری و عملی ـ اجرایی از دانش و مهارت کافی برخوردار باشد. بدین‌ترتیب، معمار خوب معماری است که یک پروژه را در مراحل مختلف، از تعریف و طرح تا تحقق عینی و اجرا، هدایت و مدیریت کند و آن را با توجه به تمامی محدودیت‌ها به سرانجام برساند.

بر اساس تعریف فوق، بسیاری از معماران در دسته خوب‌ها جای می‌گیرند، اما اگر کمی به دید خود وسعت بخشیم و عملکرد معمار را فراتر از پاسخگویی به الزامات یک پروژه بخصوص، بسنجیم، باید از اصطلاحی بنام معمار مولف استفاده کنیم. معمار مولف معمار خوبی است که از طریق پروژه‌های خویش، به مسأله‌های معمارانه پاسخ می‌دهد و معماری را یک گام به پیش می‌برد، مثلا ایده جدیدی در خصوص سازماندهی فضا یا فرم مطرح می‌کند که پیش از این توسط سایر معماران مورد توجه قرار نگرفته بود. معماران مولف نظریات خویش را علاوه بر طرح در کتاب‌ها و مجلات، در یک پروژه نیز، حتی اگر به اجرا نرسد، مطرح می‌کنند. اگر بخواهم به مصداقی برای این موضوع اشاره کنم، می‌توانم از ریچارد مه‌یر یاد کنم که معمار خوبی است، اما مولف نیست، اما رم کولهاس معمار خوبی است که مولف نیز هست.

_________________________________________
þبرای آگاهی از نظر سایر دوستان درباره‌ معمار خوب، می‌توانید به «معمار خوب چه کسیه؟» مراجعه کنید.

/ 4 نظر / 83 بازدید
امین شهامی پور

با سلام امین شهامی پور میزبان ضیافت 16 ام در نظر دارد با افزودن بخش عکاسی و عکس های مجازی فضا را به گونه ای متنوع تر بکند از تمامی شما دو ستان عزیز خواهشمندیم ضیافت 16 با عنوان رویکردی به طبیعت را همراهی کنید. با تشکر

سهراب

معمار خوب؟ نقاشرو ادم حساب نمی کردن شد پیکاسو. به داشمنده میگفتن خرافاتی شد نیوتن. به شاعره میگفتن معترض شد شاملو. از دید ادمای امروز خارج از ادمیت باشیم تا شاید الگوی ادمای فردایی باشیم که به شایستگی درک ما رسیدن و خرافاتی باشیم که بعد ها بفهمن خرافات دیروز ژایه های علمی امروزشونه و معترض به وضع دور و برمون تا اگه تونستیم به وضغ فردا یه سامونی بدیم, حالا اگه خودمونم فردا نبودیم ........................ نبودیم دیگه,,,,,,, چیکار میشه کرد.

محسن

معمار خوب کسی هست که راست کلیک وبلاگش رو نمی بنده گیرم که در این بازار کپی پیست هیچ کسی مقررات رو رعایت نمی کنه! یه معمار خوب وقتی پروژه دانشجویی می ذاره یه نقد دسته جمعی هم می ذاره!

علی راهی

معمار خوب کسیه که اول خودش و بعد جامعه خود را دک و بشناسه و سعی کنه پیوند معماری و انسان ها مستحکم تر کند.