گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 27

یادداشت ماه

گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 27

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 27

:: بازتاب یادداشت معماری معاصر هلند ـ 4
رضا:
پروژه جالبی است و از نگاه من دارای حرکت است. در عکس 1، می‌توان این وال را در حال تقلا کردن برای رسیدن به رودخانه مشاهده کرد. جای تاسف دارد که در سرزمین هنر از این نمونه کارها جایی ندارند.

فاطمه شریعتمداری:
کار جالبه و تا اندکی سرد. البته من فکر می‌کنم به تیپولوژی مسکن هلند می‌خوره و احتمالا اونا توش احساس آرامش می‌کنند. تعدد زیاد پنجره درون حجمی بسته و هماهنگی هارمونیک بنا با بناهای اطراف قابل ستایش است که البته در این بین حرف خودش رو هم زده.

سعید کرم دخت:
طرح جالبیه. نشون می‌ده که چه کارهایی می‌شه با مستطیل کرد.


:: بازتاب یادداشت نقد تشریحی ـ ٣

فاطمه شریعتمداری:
حرکت در حوزه علوم رفتاری یکی از همان مواردی است که ما را به استفاده‌کننده واقعی از فضا، یعنی " انسان"، نزدیک می‌کند، جایی که ارتباط در اصیل‌ترین حالت خود شکل می‌گیرد. ویلیام وایت، در دهه هفتاد، در آمریکا، با عکس‌برداری از رفتارهای مردم، به علت و چرایی خیلی از اتفاقات پی برد که خود مبنایی بر چگونگی طراحی در سال‌های بعد، با تدوین ضوابط، گردید.
قبل از طراحی، خیلی عوامل دخیل‌اند: از حوزه علوم اجتماعی گرفته تا حوزه علوم روان‌شناسی، از اقلیم گرفته تا فرهنگ. اما حوزه علوم رفتاری با کیفیت زیست حادث می‌شود که بعد از طراحی است و من فکر می‌کنم با ورود به این حوزه است که از شعار و از حرف به عمل وارد می‌شود، جایی که تبلور واقعی افکار را می‌بینیم و مبنایی برای طراحی در آینده، اگر بتوانیم، می‌ریزیم.

:: بازتاب یادداشت رستورانی در کنار آب
امیرحسین:
آیا واقعا برای طراحی یه رستوران کنار آب که بهترین منظره، رودخانه‌ست، باید از مکعب استفاده کرد که حداقل یه طرفش رو به رودخانه است؟

/ 2 نظر / 16 بازدید
پرهام شکوهی

با سلام می خواستم اگر براتون ممکنه منابعی در باره خلاقیت ، طراحی و تفکر خلاق که در رشته معماری کاربرد دارد را به من معرفی کنین.(به جز بوطیقای معماری،طراحان چگونه می اندیشند) ممنون می شم کمک کنید. با تشکر فراوان

سيد احسان مدرسي

دوستان عزیز سلام ارسي یک وبلاگ نقادانه به مسائل فرهنگ و هنر و معماری است که سعی در بهبود وضع موجود دارد. خواهشمند است مطالب خود را حتما با ما در میان بگذارید. orosi90.blogfa.com