دانشگر، در جست‌وجوی زبانی برای معماری امروز

خبرهای معماری

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دانشگر، در جست‌وجوی زبانی برای معماری امروز

 

Architectural News

Daneshgar, In Search of A Language for Today’s Architecture

 

 

 

آرونا: شنبه، 13 اسفندماه 1384، تالار پتروشیمی تبریز میزبان دکتر آرمین محسن دانشگر، معمار ایرانی مقیم وین اتریش، و دانشجویان مشتاق و علاقمند دانشكده‌های معماری شهرهای تبریز، ارومیه و اردبیل بود. دکتر دانشگر در این جلسه كه به همت انجمن علمی دانشجویان معماری دانشگاه آزاد تبریز برگزار شد، طی سخنانی به تبیین و توصیف شمه‌ای از روند طراحی­ خویش و معرفی برخی از پروژه‎هایش، بخصوص پروژه‌هایی كه اخیراً در ایران كار كرده است، پرداخت.

 

 

 

دكتر دانشگر كه در حال حاضر مدرس دانشگاه فنی وین می‌باشد و به عنوان استاد میهمان در دانشكده‌های مختلف به تدریس پرداخته است، دیدگاه و نظریه جدیدی را در عرصه طراحی معماری دنبال می‌كند؛ تغییر فضا در هر لحظه از زمان پایه و مبانی نظریه وی را تشكیل می‌دهد. او كه در اتریش تحقیقاتی پیرامون تغییر فضاها در زمان‌های مختلف انجام داده، در پی ارائه مفهوم جدیدی از فضای معماری متناسب با تحولات زمانه است. از دیدگاه او، ساختمان‌های جعبه‌مانند یا باكس‌های متداول معماری مدرن دیگر پاسخ‌گوی تحولات امروز جهان نیستند و معماران عصر حاضر باید در اندیشه خلق فرم‌هایی متناسب با الزامات زندگی در این عصر باشند، عصری كه سرعت و شتاب از مشخصه‌های اصلی آن است. دكتر دانشگر در این زمینه مثال جالبی را مطرح می‌كند؛ او می‌گوید از زمان اختراع هواپیما توسط برادران رایت تحولات تكنولوژیكی شگرفی در جهان به وقوع پیوسته است، اما تصاویر موجود از محل زندگی برادران رایت در آن سال‌ها، نشان می‌دهد كه معماری ما، همگام با شتاب فزاینده تحولات جهانی، آن‌چنان‌كه باید و شاید، تغییر و تحول پیدا نكرده ‌است.

 

 

 

دكتر دانشگر در پروژه‌های ایرانی خویش، در تلاش است تا راهی برای پیوند میان هویت معماری ایرانی و الزامات عصر جدید بیابد. او بنا دارد فضایی خلق كند كه ضمن تكیه بر هویت معماری ایرانی، به قرن معاصر نیز تعلق داشته باشد، چرا كه خلق آثاری با چنین ویژگی‌هایی را لازمه تأثیرگذاری در پیشرفت معماری ایرانی می‌داند، معماری‌ای كه سالهاست چیزی بدان افزوده نشده و گامی به جلو بر نداشته است. به عنوان مثال دكتر دانشگر در پروژه‌ میدان آیت‌ا... بروجردی كه در ورودی شهر بروجرد واقع است، رویكرد خاصی را دنبال نموده كه مبتنی بر دفورمه‌كردن عناصر شناخته‌شده معماری ایرانی است، رویكردی كه در نهایت به خلق اثری منحصربفرد و امروزی و برخوردار از كیفیات فضایی متنوع ‌انجامیده است.

 

 

 

در كل، اگرچه دانشگر نه رم کولهاس است و نه زاها حدید، اما معمار جوانی است كه با پافشاری بر نظریات و ایده‌های خویش كه به گفته خودش حتی او را به دادگاه‌های اتریش نیز كشانده است، به درجه‌ای از آگاهی و خودباوری رسیده كه او را قادر می‌سازد حرف‌هایی برای گفتن در معماری امروز جهان داشته باشد. دكتر دانشگر با جرأتی قابل تحسین ایده‌های ارزشمندی را در زمینه معماری ایرانی مطرح و دنبال می‌كند كه به عنوان رویكردی نو و بدیع در این عرصه قابل تأمل و بررسی بیشتر و منصفانه‌تری از سوی منتقدان و صاحب‌نظران است.

  

 

 

 

/ 7 نظر / 77 بازدید
آدينه بوک

سلام. به فروشگاه اينترنتي کتاب و CD آدينه با تحويل رايگان هم سر بزنيد.

asal

باعث اميد واری است که آقای دانشگر در ايران پروژه دارند .

شهرتاش

سلام آموزنده و بیشتر خبری خوشحال می شیم به ما هم سر بزنید و از نظراتون بهره مند شیم

shahlaei

پروژه اXشان در بروجرد اصلا نمی تواند اين همه دز خوز توجه باشد

ارزو

با سلام من دانشجو سال ۲ معماری هستم و يک سری اطلاعات درباره ی رابطه معماری با تئوری فازی نياز دارم متشکرم

افشين

از همه لطفتون به وب لاگمون ممنون باور کنيددر چند روز آتی عنوان منبع رو که وب لاگ شما باشد رو در وب لاگمون هضافه می کنیم)architectlorestan.persianblog.ir

الهام

امیدوارم موفق باشی آقای دکتر. امیدوارم منم یه روزی توی دنیای معماری حرفی برای گفتن داشته باشم. خیلی عالی بود خوش بحال بچه های دانشگاه تبریز