درگذشت فرخ قهرمان‌پور

رویدادهای معماری

درگذشت فرخ قهرمان‌پور

Architectural Events
Farrokh Ghahremanpour dies at 68

27 مرداد 1388: فرخ قهرمان‌پور، معمار معاصر ایرانی، بر اثر ابتلا به بیماری، در سن 68 سالگی درگذشت. او متولد سال 1320 در تهران و دانش‌آموخته رشته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال 1346 بود. قهرمان‌پور از سال 1346، کار مستقل حرفه‌ای خود را آغاز کرد و از سال 1360 تاکنون به عنوان موسس، رییس هیات‌مدیره و مدیر طراحی معماری شرکت مهندسان مشاور پارساز مشغول به کار بود. او عضو شورای گروه معماری جامعه مهندسان مشاور ایران بود و مدتی هم به عنوان دبیر این شورا فعالیت داشت. عضویت در شورای عالی جامعه معماران ایران، انجمن مفاخر معماری ایران و کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران بخشی دیگر از فعالیت‌های اجتماعی او را تشکیل می‌داد‌.

قهرمان‌پور طی فعالیت حرفه‌ای بیش از چهل ساله خود، تعداد زیادی خانه و مجتمع مسکونی و چندین بنای عمومی و اداری را، در مقام معمار مستقل یا به عنوان عضو و همکار شرکت مهندسان مشاور پارساز، طراحی و اجرا کرده و از خود به یادگار گذاشته است که از جمله آثار ارزشمند او می‌توان به طرح توسعه ترمینال‌های 1 و 2 فرودگاه مهرآباد تهران، ترمینال بین‌المللی حجاج مشهد، ساختمان اداری میرداماد، ساختمان وزارت رفاه، متل عسلویه و ساختمان استانداری تهران اشاره کرد.

مجید غمامی در بررسی کارهای فرخ قهرمان‌پور (منتشرشده در شماره اول فصلنامه معمار، تابستان 1377)، معماری او را مبتنی بر ویژگی‌های زیر معرفی می‌کند:
ـ ایجاد محیطی جالب و دل‌پذیر از طریق ترکیب سنجیده و موزون حجم‌ها، ضمن رعایت سادگی و پرهیز از شلوغی و اغتشاش و بکارگیری عناصر ناهمگون
ـ تامین نور طبیعی برای همه فضاهای ساختمان
ـ رعایت نظمی هندسی که سازه ساختمان بر آن استوار شود، در عین آزادی و تنوع حجم‌ها
ـ صرفه‌جویی در مصرف و دقت در انتخاب مصالح و توجه زیاد به جزییات اجرایی
ـ پاسخ‌گویی به الزامات فنی و کارکردی

/ 3 نظر / 24 بازدید
Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

emad marassi

kash karaye in mohandeso mizashtiiiin javoona yad begiran

مرتضی پارسایان

چرا از کارهای چارلزگواثمی عکس گزاشتین اما از کارهای آقای قهرمان پور عکسی درج نشده؟