دانستنی‎های معماری ـ 1

كلیات معماری

 <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

دانستنی‎های معماری ـ 1

           

Architectural Generalities

Architectural Knowables - 1

 

o آیا می‎دانید منبع این گفته كجاست؟ «اگر بنایی خانه‎ای را ساخته ... و خانه ساخته‎شده توسط او، فروریخته و باعث مرگ صاحب خانه شده است، آن بنا باید اعدام شود.»

þ قانون حمورابی (1800 قبل از میلاد، بابل)

 

o آیا می‎دانید چه كسی هرم بزرگ (Great Pyramid) را در گیزا (Giza) طراحی كرده است و پس از ساخت این هرم، از این طراح چگونه در میان مصریان یاد می‎شد؟

þ هرم بزرگ در گیزا توسط ایمهوتپ (Imhotep) طراحی شد كه از طرح او در تمام هرم‎های بعدی الگوبرداری شده است. مصریان تا هزاران سال بعد از وی به عنوان خدا یاد می‎كردند و او را می‎ستودند.  

 

o ایكر (acre) كه در فارسی به جریب فرنگی ترجمه شده، یكی از واحدهای اندازه‎گیری مساحت است كه حتماً در توضیح پروژه‎های خارجی با آن مواجه شده‎اید. آیا می‎دانید یك ایكر معادل چند فوت مربع و یك هكتار معادل چند ایكر است؟

þ هر ایكر 43560 فوت مربع و هر هكتار 471/2 ایكر است.  

 

o آیا می‎دانید سبك آرت نوو (Art Nouveau) یا جنبش هنر نو به چه دهه‎هایی مربوط می‎باشد و اسم آن از كجا سرچشمه گرفته است؟  

þ سبك آرت نوو به دهه‎های 1880 و 1890 مربوط است. Art Nouveau نام مغازه‎ای در پاریس بود كه بر خلاف مغازه‎های آن زمان، در آن اشیاء مدرن و نوظهور فروخته می‎شد. نام این مغازه به جنبشی تعلق گرفت كه به جای تقلید از گذشته، در پی ابداع احجام و فرم‎های جدید بود. سبك آرت نوو در دهه 1880، از تولید كتاب و طراحی پارچه در انگلستان آغاز گردید.

 

o آیا می‎دانید سبك معماری مربوط به هریك از معماران زیر چیست؟

    الف. جان راسكین (John Ruskin)

    ب. توماس جفرسون (Thomas Jefferson)

    ج. آنتونی گائودی (Antonio Gaudi)

    د. جیمز رنویك (James Renwick)

þ الف. گوتیك (Gothic)

    ب. نئوكلاسیك (Neo Classical)

    ج. آرت نوو (Art Nouveau)

    د. رومانسك (Romanesque)

 

 

/ 3 نظر / 6 بازدید
جعفر بزاز

سلام، كارت عاليه. يه پيشنهاد. اگه مي توني طبقه بندي شده بگذار.(البته مي دونم كه كار سختي است)

مجید

سلام ... مطالب جلبی در مورد معماری می نويسی با اجازه شما آدرس وبلاگتون را برای معرفی رشته معماری در وبلاگم می خواهم بنويسم ... به کلبه درويشی ما هم سری بزن خوشحال می شم . قربانت ... خداحافظ

مهدي ( آروين )

سلام ... تا اونجايی که من اطلاع دارم سبک آرت نوو از بلژيک شروع شد نه انگلستان . انگلستان اولين کشوری بود که مظاهر عصر صنعت در آن پديدار شد و بعد از آن بلژيک بود که صنعتی گشت و گرايشهای نهضت هنر نوین ابتدا در این کشور و تحت تاثیر اندیشه های << راسکين >> و << موريس >> شکل گرفت.