سخنی با خوانندگان4

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بم: عرصه آزمون علمی و اخلاقی مهندسان ساختمان

اولین ماه زمستان در حالی سپری شد که کشور ما شاهد یک فاجعه طبیعی بود که خسارات مادی و معنوی زیادی را به همراه داشت. زلزله‎ای ویرانگر این بار در شهر تاریخی بم اتفاق افتاد و در این زلزله بار دیگر حرفه مهندسی در کانون توجه عموم قرار گرفت و مسائلی در ارتباط با وظایف و نقش مهندسان ساختمان مطرح گردید که بارها در حوادث مشابه مطرح گشته و با گذشت زمان به فراموشی سپرده شده بودند.

اکنون که نزدیک یک ماه از این حادثه گذشته و مباحث مختلفی در این خصوص در رسانه‎ها مطرح گردیده است، راحت‎تر می‎توان به بحث پیرامون ابعاد مختلف این فاجعه پرداخت. حادثه‎ای که در بم به وقوع پیوست، از جنبه‎های گوناگون قابل بررسی است:

1. مسائل مربوط به امداد و نحوه کمک‎رسانی مؤثر به هنگام وقوع حوادث طبیعی

2. راهکارهای بازسازی شهر بم و ارگ تاریخی آن 

3. اهمیت حفاظت از آثار ارزشمند میراث فرهنگی همچون ارگ بم

4. اهمیت و راهکارهای کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان‎ها توسط مهندسان ذیربط

5. لزوم رعایت اخلاق حرفه‎ای در نزد مهندسان

یک نگاه کلی به موضوعات یاد شده نشان می‎دهد که بخش اعظمی از این مسائل با وظایف و مسؤولیت‎های خطیر متولیان و مهندسان ساختمان در ارتباط است. همین موضوع سبب گردید از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله، این قشر در کانون توجه محافل خبری و علمی قرار گیرد.

ساختمان‎سازی امری است خطیر و دشوار که با جان و مال مردم سروکار دارد و کوچکترین سهل‎انگاری در این زمینه خسارات جبران‎ناپذیری به بار می‎آورد که نمونه‎های متعدد آن در زلزله اخیر به وضوح مشاهده گردید. از این رو در روند احداث یک بنا، همکاری مؤثر و شفاف میان مهندسان و دست‎اندرکاران اجرای ساختمان دارای اهمیت فوق‎العاده زیادی است. ساختمان‎سازی با رعایت کلیه قوانین و مقررات و عدم فرار از کنترل‎های مهندسی از سوی پیمانکاران و نیز نظارت همه‎جانبه بر اجرای ساختمان توسط مهندسان امری است که با همکاری این دو رکن صنعت ساختمان می‎تواند نقش مهمی در کاهش خسارات ناشی از وقوع زلزله داشته باشد.

 

arg-e-bam551-376.jpg

 

اکنون نیز که زلزله اتفاق افتاده و با اتمام عملیات امدادرسانی، موعد بازسازی بم و بخصوص ارگ تاریخی آن فرا رسیده است، وظیفه سنگینی بر عهده مهندسان است تا بتوانند گامی هر چند ناچیز در جهت کاهش آلام مردم آسیب‎دیده بم بردارند. در مسأله بازسازی بم، طراحی و پیشنهاد تکنیک‎های مؤثر و سریع ساختمان‎سازی با رعایت همه‎جانبه اصول ایستایی و ماندگاری بنا و نیز توجه به همگونی ساختمان‎های جدید با معماری بومی منطقه، حائز اهمیت فراوانی است.

کوتاه سخن آنکه، هرچند این زلزله آثار و نتایج تأسف‎باری به همراه داشت که دل هر انسانی را به درد می‎آورد، اما اگر به دقت پیامدهای این زلزله مورد تجزیه و تحلیل کارشناسان قرار گیرد، می‎توان به افزایش کیفیت ساختمان‎سازی و نیز کاهش خسارات بلایای احتمالی آینده در کشور زلزله‎خیز ایران امیدوار بود. در این عرصه مهندسان ساختمان می‎توانند با تجهیز خود به دانش روز و نیز رعایت اخلاق حرفه‎ای، نقشی تاریخی در احیای شهر بم و ارگ تاریخی آن ایفا کنند. البته ناگفته نماند تحقق همه این موارد مستلزم آن است که این حادثه همچون حوادث مشابه گذشته، با گذشت زمان به ورطه فراموشی سپرده نشود. 

 

 

/ 3 نظر / 7 بازدید
najafi

با سلام و خسته نباشيد. مطالب ارائه شده قابل توجه و تآمل بسیار میباشد . امید است بتوانیم در اين راه گامهای صحيح و سريع برداشته و ديگر شاهد چنين حوادث تلخی نباشيم.

خُسن‌آقا

برای نجات ایران انتخابات دوره هفتم را تحریم کنیم http://home.c2i.net/hasanagha/tahrim

pania

وبلاگ خوبی دارین