دانستنی‎های معماری معاصر ایران ـ 3

معماری ایران

دانستنی‎های معماری معاصر ایران ـ 3

Iranian Architecture
Knowables of Iranian Contemporary Architecture - 3

oآیا می‌دانید نخستین ساختمانی که آغاز نفوذ معماری فرنگی در تهران را به نمایش می‌گذارد، کدام است؟

þمدرسه دارالفنون (1266-1268 ه. ق.) که توسط میرزا رضا مهندس‌باشی طراحی و توسط محمدتقی‌خان معمارباشی اجرا شد؛ در نمای این مدرسه که نخستین ساختمان مهم ساخته‌شده در عهد ناصری است، برای اولین بار قوس‌های نیم‌دایره رومی، ستون‌های شبه‌کورنتین، ساعت و سنتوری مشاهده می‌شود. البته پلان ساختمان، همچون مدارس قدیمی بصورت حیاط مرکزی است و اتاق‌ها گرداگرد حیاط قرار دارند.

oآیا می‌دانید نخستین ساختمانی که کاملاً بر اساس الگوهای فرنگی احداث شد و در آن هیچ‌گونه آثاری از معماری سنتی ایران دیده نمی‌شود، کدام است؟

þقصر یاقوت (1302-1303 ه. ق.)، واقع در سرخه‌حصار، در شمال شرقی تهران؛ ساختمان این قصر همچون کاخ‌ها و ویلاهای فرنگی، یک ساختمان مکعب‌مستطیل شکل با بام شیب‌دار فلزی و در چهار طرف، دارای بالکن بود که از ستون‌های شبه‌آیونیک و قوس‌های نیم‌دایره در سمت بیرونی بالکن‌ها استفاده شده بود و بر روی محور در ورودی اصلی یک پلکان عریض سه‌طرفه، همانند کاخ‌های فرنگستان، در داخل ساختمان قرار داشت. اگرچه مصالح بکاررفته در این بنا برای دیوارها، آجر و برای ستون‌ها چوب و گچ بود، ولی معمار ظاهر ساختمان را همانند قصرهای اروپایی که عمدتاً با سنگ اجرا می‌شدند، به ظاهر سنگ درآورده بود. لذا اطراف بازشوها به نظر می‌آید که سنگ‌چینی شده و ستون‌های چوبی نیز با ملات سفید گچ، به صورت ستون‌های سنگی نمایش داده شده است.

oآیا می‌دانید نخستین بنای مذهبی در ایران که تحت تأثیر آمفی‌تئاترهای فرنگی ساخته شده بود، کدام است؟

þتکیه دولت (1285-1290 ه. ق.) که به صورت منشوری هشت‌ضلعی از سمت خارج و استوانه‌ای کامل از سمت داخل، در سه طبقه، طراحی شده بود و بر بالای ساختمان آن، هشت نیم‌دایره چوبی قرار داشت که در ساعات آفتابی روی آن را چادری کرباسی می‌انداختند تا آفتاب مزاحم نباشد؛ در این تکیه که مراسم عزاداری دهه عاشورا و مجالس مذهبی و ترحیم در آن برگزار می‌شده است، محل نمایش و اجرای مراسم در فضای میانی بنا بود و حضار و تماشاچیان در گرداگرد سکوی وسط و افراد متشخص در غرفه‌های داخل بنا مراسم را تماشا می‌کردند.

oآیا می‌دانید بنا و بنیان نهاد مدرن موزه در تهران، در کجا و توسط چه کسی گذارده شد؟

þدر کاخ گلستان و توسط ناصرالدین‌شاه؛ تالار موزه کاخ گلستان (1291-1294 ه. ق.) که بعدها به تالار سلام تغییر نام پیدا کرد، نخستین ساختمانی است که برای نگهداری اشیاء عتیقه و تاریخی در تهران ساخته ‌شد.

oآیا می‌دانید کدام‌‌یک از ساختمان‌های کاخ گلستان که در زمان ناصرالدین‌شاه ساخته شده‌اند، بر خلاف سایر ساختمان‌ها، کاملاً به سبک معماری نئوکلاسیک اروپا هستند و در آنها آثاری از معماری و تزیینات سنتی ایران دیده نمی‌شود؟

þعمارت خوابگاه (1303-1304 ه. ق.) و کاخ ابیض (1306-1309 ه. ق.) که نمای ساختمان‌های فرنگی کاملاً بر روی این دو ساختمان پیاده شده است، البته از نظر مصالح و ساختار، با شیوه‌های معماری سنتی ایران اجرا شده‌اند.

_________________________________________
þ منبع: قبادیان، وحید. 1382. معماری در دارالخلافه ناصری. تهران: پشوتن.

/ 5 نظر / 30 بازدید
نینا شاهرخی

سلام. ضیافت آینده معماری تا دو روز دیگر به اتمام می رسد مگر به دلایلی زمان نوشتن مطالب تمدید شود. در ضیافت شش بعلاوه یک منتظرتان هستیم.

مهدی

سلام مطالبی جالبی بود ممنونم. شاد زی مهر افزون

معمار جوان

سلام با مطالبی جالب در باب معماری به روزم و منتتظر حضور سبزتان

نسرین

سلام وبلاگ زیبا وخوب وتر وتمیزی دارین[لبخند] من دانشجوی مهندسی عمرانم.درباره نازک کاری ساختمان مطلبی ندارید که تو این زمینه بتونه کمکم کنه.باید در این مورد ارائه بدم[راک] امیدوارم موفق باشید[شوخی]

سارا

سلام.مطالبتون خیلی خوب بود.برای تحقیقم مفید بود. موفق باشید