گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 31

یادداشت ماه

گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 31

Month’s Note
A Selection of Readers’ Comments - 31

:: بازتاب یادداشت گزیده‌ای از دیدگاه‌های خوانندگان ـ 12

بهرام هوشیار یوسفی:
افشارنادری، حتی زمانی که در جایزه معمار 82، به طلایی جایزه می‌داد، گفت اثر او بازاری (کیچ) است که بنده خدا فکر کرده بوده منظورش این است که حالت بسته و قفس‌گونه دارد و آنجا شاکی نشد! در هر حالت، این برادرمان خیلی از این واژه استفاده می‌کند، ولی باید اذعان کرد که مجموعه سینمایی دزفول بسیار بیشتر از دیگر آثار فرهاد احمدی ماندگاری خواهد داشت و یکی از شاخصه‌های نگاه ملی در 20 ساله اخیر به مقوله معماری است. ای کاش، این اثر بیشتر معرفی می‌شد، هر چند خود معمار دیگر چندان علاقه‌ای به دفاع از آن ندارد.


:: بازتاب یادداشت ما به معماران زیادی نیاز داریم که معمار نباشند!

NeGaR:
سیستم دانشگاهی آموزش معماری در ایران از پای‌بست ویران است! یک سوم انرژی که بچه‌ها اونجا می‌گذارند برای دانشگاه (آنهایی که واقعاَ می‌گذارند و خودشان کارهایشان را انجام می‌دهند)، اگر اینجا، خارج از ایران بگذارند، به هرجا که بخواهند، می‌رسند. سطح بچه‌ها در ایران بالاست و بعد از فارغ‌التحصیلی هم کار فراوان است. مشکل اصلی، فرسایش روح و جسم بچه‌ها در دوران تحصیل است که خسته‌شان می‌کند. اگر نسبت به آن دوام بیاورند، حرف شما درسته، آینده خوبی در انتظارشونه.

من شخصا خودم همیشه مشوق بوده‌ام و هستم، اما الان که برای ادامه تحصیل اینجا هستم، به چشم می‌بینم که چه فرصت‌هایی می‌شد داشته باشم و ندارم. بیشتر دیدن و بیشتر شنیدن، خرج آن‌چنانی برای سیستم آموزشی (که در ایران هم درگیرش بودم) ندارد که در بیش از 90 درصد دانشگاه‌های ایران دریغ می‌شود. ناشکر نیستم ها! مدیون همان مهارت‌هایی که با مشقت به دست آوردم و اشاره کردید، هستم، اما قیمت‌شان خیلی زیاد بود برای پرداخت کردن و می‌دانم برای فکرهای بکر 18-19 ساله واقعاَ سنگین است.

سادات:
... شاید برداشتم از این جمله "معماری که معمار نباشد"، هدف نویسنده نباشد، اما کسی که معماری می‌خونه، قبل از هر چیزی، باید به دیدی متفاوت از جهان برسه که خود این دید تازه باعث می‌شه حتی اگه خانه‌ای هم طراحی نکنه، بتونه دنیای متفاوت رو به پیشرفت را ایجاد کنه.  

/ 0 نظر / 95 بازدید