عرصه‌های حضور نقد معماری ـ 4

من هم چنین منتقدی در درون خود دارم:
ـ وقتی در ساختن یک بنا، حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهم، به خاطر هدر دادن مصالح و نداشتن اندازه دقیق عناصر ساختمانی از قبل، مورد سرزنش و مواخذه‌اش قرار می‌گیرم.
ـ زمانی که می‌خواهم از ایده‌های طراح دیگری در کارهایم استفاده کنم، چون ایده‌های وی بهتر به نظر می‌آیند یا وقتی فریفته ایده‌های طراح دیگری شده‌ام، این صدای درونی مرا غیرخلاق و مقلد می‌خواند یا به خاطر استفاده بد یا ادراک نادرست ایده‌های شخص دیگر، مورد مواخذه قرار می‌دهد.
ـ زمانی که ایده خاص و بی‌همانندی به ذهنم خطور می‌کند، «نخبه‌گرا» یا «شخصی که قصد دارد زیرفرهنگ‌های نامتناسب ایجاد کند» خوانده می‌شوم.
ـ حتی زمانی که می‌خواهم خودم باشم و از ایده‌های خود استفاده کنم، به «خودمحوری» متهم می‌شوم.

خطر بزرگی که حرف‌شنوی زیاد از این صدای تحمیلی درونی هنرمند را تهدید می‌کند، این است که این حرف‌شنوی ممکن است باغث شود که وی هرگز نتواند کاری انجام دهد. چرا که می‌داند ممکن است شکست بخورد یا اینکه ممکن است تصمیم درستی اتخاذ نکند، به همین خاطر از اقدام به هر کاری سر باز می‌زند.

خطر دیگر این است که امکان دارد هنرمند در تلاش برای خشنودی این ندای درونی، خواسته‌های مشروع افراد دیگر، نظیر کارفرما، مشتری یا استفاده‌کنندگان از بنا را به فراموشی بسپارد. هنرمند ممکن است چنان مشغول ناتوانایی‌ها و نواقص شخصی خود شود که حتی قادر به انجام قسمت‌های ساده کار ـ که همیشه به خوبی از عهده آن برمی‌آمده ـ نیز نباشد.

_________________________________________

þ بخش پیشین بازخوانی کتاب «معماری و اندیشه نقادانه»:

۴4. عرصه‌های حضور نقد معماری ـ 3

/ 4 نظر / 6 بازدید
م - ج

سلام خیلی سخته آدم از خودش انتقاد کنه ، هم شجاعت می خواد و هم صداقت ! چون انسان به هر کسی میتونه دروغ بگه الا به خودش ، چون اصلش رو میدونه که چند مرده حلاجه! می خوام شجاعتم رو امتحان کنم ! شما چطور!!!؟؟؟

شیما

این کتاب رو بارها دیده بودم اما هیچ وقت نخونده بودمش. . . برام جالب بود!

مترجم

سلام بر دوستان معمار انجام ترجمه انگليسي به فارسي با کيفيت بالا با ارزان ترين قيمت ممکن از صفحه اي 1500 تومان تا 2500 تومان تحويل فوري ( نمونه کار در وبلاگ موجود است) کمک در تهيه پايان نامه و جستجوي مقالات آماده همکاري با اساتيد و نويسندگان جهت ترجمه و چاپ کتاب با تبادل لينک با ما و اعلام آن در قسمت نظرات وبلاگ از 20% تخفيف ويژه استفاده کنيد موفق باشيد

پريناز

سلام واقعا خسته نباشيد استاد مطلب خوبي بود دستتون درد نكنه ما را هم مجبور كرديد اين كتاب را بخونيم .اما در مورد اون قسمت كه تقليد از كار طراح ديگه غير خلاق بودن را نشون ميده به نظر من درست نيست تقليد درست ميتونه بهتر از خلاقيت بد باشه.