تالار شهر؛ نماد معمارانه مردم‎سالاری

معماری شهری

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تالار شهر؛ نماد معمارانه مردم‎سالاری

 

Urban Architecture

City Hall; The Architectural Symbol of Democracy

 

تالار شهر (City Hall) که در تمام دنیا به عنوان یکی از مردم­مدارترین ساختمان­های عمومی شهر، از شأن و منزلتی والا برخوردار است، مکانی برای انجام کلیه امور اجتماعی شهر می­باشد. تالار شهر در درجه نخست فضایی برای استقرار یکی از مردم­سالار­ترین نهادهای شهری یعنی انجمن­ها و شوراهای شهر و سپس مرکزی برای گردهم­آیی­های عمومی و ارتباط و تعامل میان مردم در عرصه مسائل شهری است. نقش این فضا در اکثر شهرهای دنیا گردهم­آوری شهروندان و ترغیب آنها به همکاری با یکدیگر و مشارکت در امور شهر می­باشد. به همین جهت تالار شهر بایستی به همه شهروندان و فعالیت­های جمعی شهر تعلق داشته باشد.

ساختمان تالار شهر به عنوان یکی از مهم­ترین ساختمان­های عمومی شهر، از دیرباز مورد توجه خاص معماران و مدیران شهری بوده و در بیشتر شهرهای جهان زیباترین و باشکوه­ترین بنای شهر به تالار شهر اختصاص یافته است. تالار شهر سمبل و نماد شهر به شمار می­رود و باید ضمن برخورداری از ظرافت و زیبایی، تا حدودی دارای ارزش و روحیه مونومانتال (یادمانی) باشد؛ یک معماری قوی و مصمم که نماد شرکت عامه مردم در امور شهرشان است. همچنین تالارهای شهر باید بگونه­ای طراحی شوند که توأمان پاسخگوی نیازهای فضایی شورای شهر و نیازهای فرهنگی و اجتماعی شهروندان باشند. کارآیی این بناها بستگی تام به فضاهایی دارد که امکان مشارکت مردم را در امور شهر فراهم نماید.

از آنجا که تالار شهر مکانی متعلق به همه مردم شهر است، آنچه در طراحی ساختمان آن بایستی مد نظر باشد، طراحی مدلی معمارانه از مردم­سالاری است. در طراحی تالار شهر بایستی اصل بر حل شدن در بافت شهری، شفافیت و آزادی باشد. ساختمان تالار شهر به عنوان یک بنای عمومی مردم­سالار باید از درجه زیادی از شفافیت برخوردار باشد و به گونه­ای تفکیک­ناشدنی و تنگاتنگ و نیز متواضعانه با بافت شهری و محیط پیرامون خود درآمیزد، به گونه­ای که نتوان به آسانی مرز مشخصی میان حوزه متعلق به بنا و حوزه عمومی متعلق به شهر، قائل شد. در این صورت دیگر این ساختمان را نمی­توان صرفاً بنا نامید، بلکه این بنا / فضای شهری به عنوان شکل شناوری از بنا و فضای شهری، به بخشی تفکیک­ناپذیر از شهر تبدیل می­شود و لاجرم به همه شهروندان تعلق می­یابد. بر این اساس، نزدیک بودن تالار شهر به فضاهای مهم شهری مانند میدان­ها، از جمله مهم­ترین عواملی است که تاکنون در اکثر شهرهای دنیا مورد توجه معماران و مدیران شهری قرار گرفته است.  

امروزه تالارهای شهر در بیشتر شهرهای جهان، علاوه بر کارکرد اصلی خویش، به عنوان مکان­هایی تفریحی و فرهنگی برای برگزاری جشن­ها و مناسبت­های ملی و نیز جذب گردشگر به شمار می­روند که همین امر زیبایی و چشمگیر و منحصربفرد بودن معماری آنها را در کانون توجه مدیران شهری قرار داده است تا از این رهگذر بتوانند گامی در راه توسعه صنعت گردشگری و مطرح ساختن هر چه بیشتر شهر تحت مدیریت­شان بردارند.

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این یادداشت به همراه يادداشت‎های نقش بناها و فضاهای عمومی در شهر و پیشینه بناها و فضاهای عمومی در جهان، در روزنامه همشهری مورخ يكشنبه 29 خرداد 1384 به چاپ رسیده است.

 

 

/ 3 نظر / 50 بازدید
رضا

من وبلاگ شما رو بطور مرتب دنبال می کنم.خواستم فقط از زحماتی که می کشید تشکر کنم.

شقایق

سالام/ از شما ممنونم برای این اطلاعات/ من دانشجوی معماری هستم /ممکنه به من اطلاعاتی در باره تالار شهر بم یا مکانهای مشابه که بتونه به من برای پروژام با موضوع تالار شهر کمک کنه بدید؟ ممنونم

سجاد

سلام دوست من تشکر از زحمت هایت.به ما هم سر بزن خوشحال میشم